Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Juraj Jakubisko chystá film o Velkomoravské říši

  14:40aktualizováno  14:40
Uznávaný režisér Juraj Jakubisko se chystá natočit další historický film. Ponese název 200 roků samoty a přiblíží život v 10. století v dobách Velkomoravské říše.

43. MFFKV - světová premiéra filmu Bathory - Juraj Jakubisko - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (5. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

Podle Jakubiska půjde o "slovanskou epopej", která by mohla mít i dvě či tři pokračování. "Jde o magický příběh, který mě nebude svazovat tak, jako mě svazovala kauza Bathory," podotkl režisér.

Snímek přiblíží dějiny pohanství a začátek křesťanství, život lidí v dobách Velké Moravy, milující bohy, kteří jim dávali plodnost, bujarost a svobodu. Toho všeho se však s příchodem křesťanství ze své vlastní vůle vzdají a jsou ochotni poslouchat přikázání, která je dělají naprosto nesvobodnými, popsal režisér.

Jakubisko byl jednou z hlavních hvězd letošního ročníku Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti a právě v tomto městě hledal ve volných chvílích stopy a navštěvoval památky z období Velké Moravy. Domů si prý odváží plnou tašku knížek.

"Zase se aspoň posunu dopředu a už teď si připadám o několik století mladší, než když jsem točil Bathory," řekl s úsměvem sedmdesátiletý režisér.

Organizátoři LFŠ letos do programu zařadili zhruba 45 Jakubiskových snímků, a to od těch krátkých studentských a reklamních spotů přes příspěvky k hnutí československé nové vlny až po velkofilm Bathory, jenž desetidenní festival zahajoval.

Snímek o legendární čachtické paní vidělo v českých kinech za tři týdny už přes 300 tisíc lidí a utržil více než 36 milionů korun. Jen za uplynulý víkend jeho projekce navštívilo téměř 57 tisíc diváků a tržby dosáhly 6,5 milionu korun.

Jakubisko tvrdí, že takový úspěch nečekal. Nejvíc se prý bál porušit legendu o největší vražedkyni všech dob, která se svými činy zapsala dokonce do Guinnessovy knihy rekordů. "Porušit legendu se nevyplácí. Připadalo mi ale směšné dělat film podle románu Joža Nižňanského, který je jakýmsi romantickým hororem, který má daleko ke skutečné Alžbětě Báthoryové. Kdybych tohle natočil, bylo by to něco velmi naivního a bylo by to úplně pro malinkou vrstvu publika," uvedl.

Ve Spojených státech bylo v posledních letech uvedeno osm nebo devět filmů o šlechtičně, která týrala a zabíjela své služky a poté se koupala v jejich krvi. "Tohle by byl zbytečný úlet a pro mě promarněná příležitost," doplnil.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Najdete na iDNES.cz