Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Juraj Herz točí horor Tma. Ale bez oscarové Irglové

  1:33aktualizováno  1:33
Jeden z králů československého hororu se vrací ke svému žánru. Režisér Juraj Herz, jenž naposledy uvedl do kin roku 1996 Pasáž a poté se věnoval televizi, natočí ve středu první záběry snímku jménem Tma.

Režisér Juraj Herz se filmem Tma vrací svému oblíbenému žánru - hororu. | foto: Marek Navrátil

Markéta Irglová a Glen HansardDo hlavních rolí hororu ze starého domu s tajemnou historií obsadil Ivana Fraňka a Lenku Krobotovou. Původně sice myslel na zpěvačku Markétu Irglovou, ale spoluautorka oscarové písně z filmu Once dál koncertuje s Glenem Hansardem a dva měsíce volna na film prý nemá.

V létě v kině
Scénář Martina Němce vypráví o muži, jenž nechá kariéry hudebníka a v opuštěném rodinném sídle na samotě hodlá malovat obrazy. Dům, ve kterém strávil dětství, má však záhadnou minulost a zvláštní energii, jež hrdinu vrací do říše vzpomínek a vzdaluje od reality. Vztah s místní dívkou mu poskytne další důvod, aby odhaloval souvislosti zapomenutých tragédií, jež dům skrývá.

Juraj Herz

Režisér natočil v roce 1968 Spalovače mrtvol, který se dodnes promítá na nejrůznějších přehlídkách. Od té doby inklinoval k žánru thrillerů a hororů, ale doba mu nepřála. "Upír z Feratu z roku 1982 byl jen částečným návratem, neboť mi cenzura zasahovala do scénáře i hotového filmu," uvedl režisér, který "kýble krve" a sadistické scény v hororech odmítá. Jeho nový inteligentní horor by neměl vyhnat publikum z kina, ale přibít je na židle.

Herz návrat k strašidelné látce přivítal. "Po Spalovači mrtvol jsem měl připravené čtyři další filmy takového žánru, ale ani jeden mi nedovolili točit. Udělal jsem tedy pohádky Deváté srdce a Panna a netvor, jenže děti s brekem utíkaly z kina, protože jsem ani v nich nezapřel svůj vztah k filmům hrůzným. Léta jsem čekal na příležitost vrátit se k nim – teď jsem šťastný," říká tvůrce Petrolejových lamp či Morgiany.

Další postavy Tmy vytvoří Malgorzata Kozuchowská, Michal Dlouhý, Andy Hryc či Zuzana Kronerová. Točit se bude do začátku prosince hlavně v západních Čechách, premiéra se chystá na léto 2009.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Najdete na iDNES.cz