Judas Priest na koncertu v ostravské ČEZ Areně (25. června 2015)

Judas Priest na koncertu v ostravské ČEZ Areně (25. června 2015) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Dorazili k nám metaloví Judas Priest, které už zná i Bart Simpson

  • 12
Když u nás klasici britského heavy metalu hráli před čtyřmi lety, říkali o tehdejším turné Epitaph, že bude jejich posledním. Rozmysleli si to a po čtvrtečním koncertě v Ostravě u nás jen letos vystoupí ještě dvakrát.

Judas Priest jsou jednou z těch kapel, které si s tuzemským publikem absolutně rozumějí. Po čtvrtečním koncertě v Ostravě se večer představí v pražské O2 areně a nově oznámili další zastávku 12. prosince v brněnském Rondu.

Před čtyřmi lety, kdy u nás kapela hrála naposledy, přitom bylo všechno jinak. Judas Priest svoje turné nazvali Epitaph a psalo se o tom, že se na něm chtějí rozloučit s fanoušky. Jenže se to, jak už to tak u rockových dinosaurů bývá, protáhlo.

S novou kytarou

Klíčem ke změně názoru mohlo být ledacos. Zásadní událostí v životě kapely, která od svého vzniku v roce 1970 zásobila hudební svět řadou těžkotonážních písniček v čele s „hymnou“ Breaking the Law, byl odchod jednoho ze zakládajících členů. „Nerozumíme si umělecky ani lidsky,“ zdůvodnil tehdy svoje rozhodnutí kytarista K. K. Downing, ještě než Judas Priest vyjeli na koncerty, kde už jeho místo zastoupil nový hráč Richie Faulkner.

S ním se kapela také velmi brzy vrhla do studiové práce. O tom, že v pořadí sedmnáctá řadová nahrávka, kterou se Judas Priest rozhodli navázat na desku Nostradamus z roku 2008, je už na spadnutí, vyprávěl zpěvák Rob Halford v rozhovorech pár let předtím, než skutečně vznikla. Dokončit se ji povedlo v červenci 2014, kdy také vyšla pod názvem Redeemer of Soul.

Po jejím poslechu si fanoušci oddechli, protože ani s novým kytaristou se kapela nenechala rozhodit a neuhnula ze svého dlouhá léta budovaného zvuku.
Halford a spol. si ještě před vydáním neodpustili ani obvyklou rockerskou hru na konec, když tvrdili, že by klidně mohlo jít o epitaf Judas Priest. Jedním dechem ale dodávali, že to neznamená, že nutně musí jít o desku poslední.

Chyba byla u Simpsonů

O tom, že i přes nezpochybnitelnou pozici v historii rockové hudby a přezdívku „metaloví bohové“, kterou dostali podle jedné ze svých skladeb, mají ještě koho o své pozici přesvědčovat, se Judas Priest přesvědčili díky seriálu Simpsonovi.

Za chybu v seriálu se musel omluvit Bart v následujícím díle na tabuli

Před vydáním desky totiž kývli na účast v seriálu, kde si zahráli svůj hit Breaking the Law. Producenti animáku ale tehdy vysekli chybu, za niž se musel Bart Simpson omlouvat v další epizodě. Ve slavné úvodní sekvenci ho nechali na tabuli psát: „Judas Priest nehrají death metal...“ (více zde).

I podle konstantního zájmu fanoušků je zřejmé, že Judas Priest jsou zkrátka z kapel, které mají rády svoje jistoty. I když aktuální turné je logicky spojené s deskou Redeemer of Soul, na koncertech z ní hrají pouhé čtyři písničky.

Program obyčejně začíná novinkou Dragonaut, ale v přídavku se končí klasikami Painkiller a Living After Midnight, která vyšla na zásadním albu skupiny The British Steel.