Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jubilejní Tanec Praha začne patnáct metrů nad zemí

  16:07aktualizováno  16:07
Tanec Praha vstupuje do svého dvacátého ročníku – s programem sice vinou minimálních dotací notně okleštěným, přesto však stále atraktivním.

Tanec Praha - z představení Orbite | foto: Anette Rutch

Mimořádně divácky přitažlivá je hned úvodní inscenace. Švýcarský soubor Öff Öff Productions přiveze představení Orbite, které je žánrově na hraně mezi moderním tancem a novým cirkusem.

Na železné konstrukci 15 metrů nad zemí tančí na lanech zavěšení tanečníci. Konstrukce, na které jsou připoutáni, má tvar dvou lopatek či křídel, která se stále otáčejí. Pohání je výhradně pohyb tanečníků, kteří na konstrukci tančí a přeskakují mezi jejími tyčemi.

"Je to relativně nebezpečné a nesmírně náročné na koncentraci. Pohyb jednoho ovlivní všechny tanečníky. Proto není v inscenaci žádný prostor pro improvizaci," charakterizuje své dílo choreografka Heidi Aemiseggerová.

Diváci akrobacii sledují pohodlně ze zkosených lehátek. Tanec Praha uvede inscenaci tři večery za sebou v prostoru parkoviště před Sazka Arenou. Původně organizátoři chtěli Orbite předvést zdarma na Staroměstském náměstí. Od radnice první městské části však nedostali povolení a kvůli nízké dotaci si nemohou dovolit nevybírat před Sazka Arenou vstupné.

Soubor, který vznikl v kibucu Největší hvězdou je izraelský soubor Kibbutz Contemporary Dance Company, který se od 9. června představí v Hudebním divadle v Karlíně. Soubor, původně skutečně založený a pracující v kibucu, patří ke stálicím světového tance a na festivalu se již před několika lety s úspěchem předvedl.

Letos se vrací s inscenací Ekodoom, což se dá volně přeložit jako "eko zkáza". Sama inscenace již tak jednoznačná není a jejího tvůrce Ramiho Be’era baví právě šíře možných interpretací. "Smutek z vývoje lidstva však v ní zastoupen je," vzkazuje choreograf.

Z dalšího programu pak ředitelka Tance Praha Marta Lajnerová upozorňuje například na španělskou skupinu Arrieritos, která důmyslně kombinuje tradiční flamenco se současným tancem.

Kvůli na poslední chvíli škrtnutým magistrátním subvencím budou muset diváci oželet například představení Ivy Bittové s americkými tanečníky Wendy Osserman Dance Company a soubor Kägif, který spojuje tanec, nový cirkus a hip hop.

Podle jakého klíče se v již hotovém programu škrtalo? "Jednoduše tam, kde to ještě šlo, například nebyly nakoupené letenky. Je to však pro město velká ostuda," konstatuje Lajnerová.

Dramaturgyně, zakladatelka přehlídky a zároveň držitelka festivalové značky Yvona Kreuzmannová zvažuje, že po letošní peripetii s dotacemi, kdy grantová komise přiřkla festivalu třímilionovou podporu, ale zastupitelstvo schválilo pouhou desetinu, Tanec Praha metropoli opustí.

"Mám nabídky z jiných měst, která mají o festival velký zájem," konstatuje. Již nyní se přehlídka koná v dalších šesti městech, například v Pardubicích, Brně, Ostravě či Českých Budějovicích.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz