Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jubilejní Tanec Praha začne patnáct metrů nad zemí

  16:07aktualizováno  16:07
Tanec Praha vstupuje do svého dvacátého ročníku – s programem sice vinou minimálních dotací notně okleštěným, přesto však stále atraktivním.

Tanec Praha - z představení Orbite | foto: Anette Rutch

Mimořádně divácky přitažlivá je hned úvodní inscenace. Švýcarský soubor Öff Öff Productions přiveze představení Orbite, které je žánrově na hraně mezi moderním tancem a novým cirkusem.

Na železné konstrukci 15 metrů nad zemí tančí na lanech zavěšení tanečníci. Konstrukce, na které jsou připoutáni, má tvar dvou lopatek či křídel, která se stále otáčejí. Pohání je výhradně pohyb tanečníků, kteří na konstrukci tančí a přeskakují mezi jejími tyčemi.

"Je to relativně nebezpečné a nesmírně náročné na koncentraci. Pohyb jednoho ovlivní všechny tanečníky. Proto není v inscenaci žádný prostor pro improvizaci," charakterizuje své dílo choreografka Heidi Aemiseggerová.

Diváci akrobacii sledují pohodlně ze zkosených lehátek. Tanec Praha uvede inscenaci tři večery za sebou v prostoru parkoviště před Sazka Arenou. Původně organizátoři chtěli Orbite předvést zdarma na Staroměstském náměstí. Od radnice první městské části však nedostali povolení a kvůli nízké dotaci si nemohou dovolit nevybírat před Sazka Arenou vstupné.

Soubor, který vznikl v kibucu Největší hvězdou je izraelský soubor Kibbutz Contemporary Dance Company, který se od 9. června představí v Hudebním divadle v Karlíně. Soubor, původně skutečně založený a pracující v kibucu, patří ke stálicím světového tance a na festivalu se již před několika lety s úspěchem předvedl.

Letos se vrací s inscenací Ekodoom, což se dá volně přeložit jako "eko zkáza". Sama inscenace již tak jednoznačná není a jejího tvůrce Ramiho Be’era baví právě šíře možných interpretací. "Smutek z vývoje lidstva však v ní zastoupen je," vzkazuje choreograf.

Z dalšího programu pak ředitelka Tance Praha Marta Lajnerová upozorňuje například na španělskou skupinu Arrieritos, která důmyslně kombinuje tradiční flamenco se současným tancem.

Kvůli na poslední chvíli škrtnutým magistrátním subvencím budou muset diváci oželet například představení Ivy Bittové s americkými tanečníky Wendy Osserman Dance Company a soubor Kägif, který spojuje tanec, nový cirkus a hip hop.

Podle jakého klíče se v již hotovém programu škrtalo? "Jednoduše tam, kde to ještě šlo, například nebyly nakoupené letenky. Je to však pro město velká ostuda," konstatuje Lajnerová.

Dramaturgyně, zakladatelka přehlídky a zároveň držitelka festivalové značky Yvona Kreuzmannová zvažuje, že po letošní peripetii s dotacemi, kdy grantová komise přiřkla festivalu třímilionovou podporu, ale zastupitelstvo schválilo pouhou desetinu, Tanec Praha metropoli opustí.

"Mám nabídky z jiných měst, která mají o festival velký zájem," konstatuje. Již nyní se přehlídka koná v dalších šesti městech, například v Pardubicích, Brně, Ostravě či Českých Budějovicích.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Najdete na iDNES.cz