Jubilejní Svět knihy nezklamal

Desátý veletrh Svět knihy se vydařil. Podobně jako největší přehlídky v zahraničí se i on více otevírá běžným návštěvníkům a nabízí pro ně více než slevy titulů a přehled novinek na knižním trhu. Jako obvykle se i letos na Světu knihy vyhlašovaly nejrůznější ceny.

Nejlepší knihou v oboru sci-fi a fantasy se stalo Nádraží Perdido od Brita Chiny Miévilla, nejlepším hororem Čtyři roční doby Stephena Kinga. Z cen Miroslava Ivanova za literaturu faktu získal tu hlavní Roman Cílek za knihu Holocaust... a Bůh tehdy mlčel.

Předloni k veletrhu poprvé přibyly filmové projekce, letos Svět knihy pronikl i do divadla. Oproti předešlým ročníkům měl bohatší doprovodný program, silnější zastoupení autorů a výraznější prezentaci zahraničních zemí.

Veletrh sice není centrem v obchodování se zahraničními autorskými právy, jako je tomu ve Frankfurtu nebo v Londýně, ale příjemně si jde svou cestou. Podle prvních odhadů by měl počet návštěvníků překonat šestadvacet tisíc lidí, organizátoři doufají v dosažení třicetitisícové hranice.

Těsno bylo v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti zejména v sobotu odpoledne, kdy se sešly autogramiády Michala Viewegha, Adolfa Borna, Jaroslava Rudiše a Benjamina Kurase, na které čekaly dlouhé fronty lidí.

Přitahovaly i debaty na téma Irsko, Skotsko a Wales, které byly ústředními zeměmi a jejichž literatury zastupovalo na třicet autorů. "Byl jsem přikován ke zdi, ale mí věznitelé byli přikováni ke svým zbraním," popisoval své traumatické zážitky Ir Brian Keenan, kterého v Bejrútu čtyři roky věznily šíitské milice.

Návštěvníky přilákala i diskuse o identitě dnešních Keltů, která na konci přerostla v úvahy o Evropské unii a eurozóně. "Český čtenář si začíná zvykat na literární čtení. Trpělivě sedět, dávat otázky a diskutovat s autory: což jsme zatím vídali na německých knižních přehlídkách," podotýká ředitelka veletrhu Dana Kalinová.