Herta Müllerová, nositelka Nobelovy ceny, bude ozdobou červnového Festivalu spisovatelů Praha. | foto: Wikipedia

Jubilejní Festival spisovatelů Praha bude hostit Laureátku Nobelovy ceny Müllerovou

  • 0
Letošní nositelka Nobelovy ceny za literaturu, Němka s rumunskými kořeny Herta Müllerová, u nás není známá ani překládaná. Obojí se má však změnit.

Podle informací pražského Goethe institutu už mezi zdejšími nakladateli propukl boj o autorská práva, která jsou pochopitelně dražší, než byla před prestižním oceněním.

V nejužším výběru se octla nakladatelství Mladá fronta a Odeon, obě mají zájem o několik knih Müllerové včetně novinky Atemschaukel (Houpačka dechu). A aby toho nebylo málo, Müllerová sem přijede.

Sice až příští rok, ale vzhledem k jejímu nabitému programu a žádostem z celého světa je to úspěch. Bude hvězdou příštího Festivalu spisovatelů Praha, který si připomene dvacáté výročí své existence.

Co spisovatel, to rebel

Festival se bude od 6. do 10. června konat v Nové scéně Národního divadla. Kromě Müllerové účast přislíbili i další dva nobelovští laureáti: čínský spisovatel žijící v Paříži Kao Sing-ťien oceněný roku 2000 a karibský básník a dramatik Derek Walcott oceněný v roce 1992.

Kao Sing-ťien 1Neméně pozoruhodným hostem bude i Ian Banks, Skot s takřka kultovním statusem, autor fantaskních a rafinovaných románů, z nichž v češtině vyšla například Vosí továrna, Píseň kamene či Vraní ulice.

Svým způsobem se všichni zmínění autoři hodí k hlavnímu tématu přehlídky "Kacířství a revolta". Jak říká prezident festivalu Michael March, každý spisovatel je v podstatě heretikem, každý je přirozeně rebelem.

"Revolta neznamená revoluci, ale pokus oponovat vládnoucí ideologii, státní propagandě a převládajícímu způsobu myšlení," dodává March.

Herta Müllerová vzdorovala osobně i svým dílem totalitě rumunského diktátora Nicolae Ceaušeska, Kao Sing-ťien se několikrát dostal do sporu s čínskou komunistickou stranou, skrýval se v horské vesnici a posléze emigroval, Derek Walcott zosobňuje karibský hlas v angloamerické kultuře. A Ian Banks? Některé jeho knihy lze chápat i jako oslavu Skotska.

Ukázky z děl autorů najdete na stránkách www.pwf.cz.