Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmem roku je Affleckovo Argo, nejvíc Oscarů má Pí a jeho život

  21:30aktualizováno  25. února 6:12
Přestože nebyl Ben Affleck nominovaný za nejlepší režii, jeho film Argo se stal nejlepším snímkem loňského roku. Thriller podle pravdivého příběhu má ještě cenu za nejlepší adaptovaný scénář a střih. Čtyři sošky, tedy nejvíc proměněných nominací, si odnášejí tvůrci příběhu Pí a jeho život. Mezi herci očekávaně uspěl Daniel Day-Lewis jako Lincoln a Jennifer Lawrence v Terapii láskou.

Jaký byl jubilejní 85. ročník

 • GLOSA: Jak to viděla Mirka Spáčilová
 • OBRAZEM: Polibky i pády galavečera
 • RECENZE: Hodnocení vítězného fimu Argo
 • MÓDA: Šaty sevřely hladovým hvězdám orgány i zdůraznily bradavky

Nakonec slavil Ben Affleck velký triumf, ale dlouhou dobu se zdálo, že lidově řečeno "ostrouhá". Jeho snímek Argo si na první proměněnou nominaci počkal snad půl večera, a to se ještě jednalo "jen" o cenu za střih. Což je na druhou stranu příznačné. Snímek, jehož rovněž akademiky oceněný scénář vznikl na základě novinového článku, byl jednoznačně nejkratší z finalistů. Střihač tak prokázal divákům službu, jaká je v dnešním trendu i tříhodinových opusů nad zlato.

Přestože Affleckovi byla upřena byť i jen nominace v kategorii režie, nakonec se radoval ze sošky nejcennější - za nejlepší film loňského roku. A zisk téhle trofeje staví Argo výš než snímek Pí a jeho život, ač ten si přivlastnil o jednoho Oscara víc. "Získal jsem cenu před patnácti lety, nebo jak je to dlouho. Byl jsem malý kluk, odešel jsem a nevěřil, že se sem vrátím. A teď jsem tady!" prohlásil poté, co poděkoval kolegům, Kanadě a svojí manželce.

Největší slavnost filmu začala v losangelském Dolby Theatre v půl třetí ráno našeho času. Moderátor Seth MacFarlane nikoho nešetřil, dokud se z nebes nesnesl kapitán Kirk, aby zachránil večer. "Z budoucnosti" spustil záznam MacFarlanovy "urážlivé písně" o tom, čí prsa už jsme ve filmech viděli. Leč komik v roli moderátora se nebál, přidal rekapitulaci filmu Let s ponožkovými loutkami a postupně vylepšoval potenciální titulky z následujícího dne.

První Oscar zamířil do Rakouska. "Moje úcta," poklonil se poraženým kolegům Christoph Waltz, oceněný za vedlejší roli ve filmu Nespoutaný Django.

Oscar za rok 2012

 • Nejlepší film: Argo
 • Herečka v hlavní roli: Jennifer Lawrence, Terapie láskou
 • Herečka ve vedlejší roli: Anne Hathawayová, Bídníci
 • Herec v hlavní roli: Daniel Day-Lewis, Lincoln
 • Herec ve vedlejší roli: Christoph Waltz, Nespoutaný Django
 • Režie: Pí a jeho život
 • Adaptovaný scénář: Argo
 • Původní scénář: Nespoutaný Django
 • Střih: Argo
 • Krátký animovaný film: Papíry
 • Celovečerní animovaný film: Rebelka
 • Kamera: Claudio Miranda, Pí a jeho život
 • Zvláštní efekty: Pí a jeho život
 • Kostýmy: Jacqueline Durranová, Anna Karenina
 • Masky: Bídníci
 • Výprava: Lincoln
 • Krátký film: Sophia a Richie, režie Shawn Christensen
 • Krátký dokument: Inocente, režie Sean Fine a Andrea Fine
 • Celovečerní dokument: Pátrání po Sugar Manovi
 • Zahraniční film: Láska, režie Michael Haneke
 • Původní hudba: Pí a jeho život
 • Píseň: Skyfall
 • Mix zvuku: Bídníci
 • Střih zvuku: 30 minut po půlnoci, Skyfall

"Jsem vděčný dr. Kingu Schultzovi a tomu, kdo ho stvořil - Quentinu Tarantinovi," poděkoval režisérovi, díky němuž získal zlatou sošku už za předchozí Hanebné pancharty.

V méně hvězdných kategoriích věnovaných animovaným filmům zvítězily krátké Papíry a celovečerní feministická Rebelka. V širších nominacích krátkých animáků byla i Tramvaj naší Michaely Pavlátové, ale do užšího výběru se neprobojovala.

Ceny za kameru předávalo celé osazenstvo akčních Avengers - jak MacFarlane trefně poznamenal - nejpopulárnějšího filmu, který získal jen jedinou nominaci. Radovat se mohl Claudio Miranda, jenž točil film Pí a jeho život. A akčňáci rovnou přihodili ještě sošku pro nejúspěšnější tvůrce zvláštních efektů, již získali autoři téhož snímku.

Od zchvácených počítačových procesorů zpět k ruční práci. Za kostýmy byla oceněná Jacqueline Durranová za Annu Kareninu, za masky pak dámy pracující pro Bídníky.

Oslavu bondovské padesátky uvedla Berry, Hale Berry. Po trochu neslaném nemastném prostřihu z jednotlivých snímků s agentem 007 přišla a zazpívala Shirley Bassey ústřední skladbu z Goldfingera. Potlesk vestoje si rozhodně zasloužila.

Oscar 2013 - Shirley Bassey

Oscar 2013 - Shirley Bassey

Podle provozu na sociálních sítích se během bloku dokumentů a krátkých filmů začalo hromadně odcházet od televizí. Následně se celkem bez překvapení stala nejlepším neanglicky mluveným filmem Láska Michaela Hanekeho, druhý rakouský film, který kdy získal Oscara.

Nebyli by to Američané, kdyby doprostřed večera nevetkli nějaké parádní muzikálové číslo. Chicago, Dreamgirls a Bídníci. Mimochodem, "neviditelný" orchestr celý večer doprovázel živě - z budovy Capital Records přes ulici.

85. udílení Oscarů

Další poněkud nezáživné kategorie, tentokrát mix a a střih zvuku, ozvláštnili předávající v podobě MacFarlanova Médi a Marka Wahlberga s narážkami na hollywoodské sexuální orgie nebo herce s židovským původem. Za mix jsou oceněni Bídnici a cena za střih putuje ke dvěma filmům - 30 minut po půlnoci a bondovce Skyfall.

Cena za střih míří k Williamu Goldenbergovi, který dokázal Argo, na rozdíl od řady jiných nominovaných snímků, ustříhat na snesitelnou délku.

Nejlepší herečku ve vedlejší roli přišel vyhlásit Christopher Plummer. A už třetí Oscar v pořadí putuje k Bídníkům, respektive konkrétně k Anne Hathawayové.

"Je to pro mě velká čest, děkuju. Musím poděkovat Hughu Jackmanovi, jsi nejlepší!" říkala se slzami na krajíčku. Herci mají privilegium mluvit déle než vítězové technických kategorií, takže jsme se dozvěděli i to, že "nejlepší okamžik mého života byla chvíle, kdy do něj vstoupil můj manžel".

Vzpomínkový blok na zesnulé kolegy uvedl George Clooney. Vkusnou přehlídku fotek, jmen a filmů zakončila Barbra Streisandová. Na Oscarech zpívala po šestatřiceti letech. Píseň z filmu Takoví jsme byli napsal Marvin Hamlisch, jeden z tvůrců, kteří loni zemřeli. Vkusné. Silné. A Streisandové to stále dobře zpívá.

Nejlepší původní hudba. Argo? Asi ještě pořád málo exotické. Anna Karenina? Asi moc historická. Cenu si nakonec odnáší dálkou vonící Pí a jeho život. Před vyhlášením nejlepší písně vystoupila kostýmem a líčením předčasně zestárlá Norah Jones se skladbou z Médi... a pak už si přišla na jeviště pobrečet Adele. Ano, nejlepší hollywoodskou písničkou loňska se stala její skladba z bondovky Skyfall.

Oscar 2013 - Barbra Streisandová

Oscar 2013 - Barbra Streisandová

A už zůstávají jen nejsledovanější kategorie.

Teprve šestatřicetiletý Chris Terrio byl oceněný za adaptovaný scénář k filmu Argo. Inspiroval se novinovým článkem o skutečné záchraně Američanů z revolučního Íránu. A druhé sošky večera se dočkal Nespoutaný Django, tedy jeho režisér a scenárista Quentin Tarantino. "Už jdu, už jdu," přerušil potlesk Tarantino. "Cením si toho, protože letos to byl rok scenáristů," pochválil své soupeře.

Jak by volila MF DNES

 • Nejlepší film: Argo - je prostě nejlepší a nejčistší
 • Herec v hlavní roli: Daniel Day-Lewis, Lincoln - za polidštění amerického politika humorem
 • Herečka v hlavní roli: Emmanuelle Riva, Láska - předvádí studii umírání bez příkras
 • Herec ve vedlejší roli: Christoph Waltz, Nespoutaný Django - bez něho ztrácí film dech
 • Herečka ve vedlejší roli: Anne Hathawayová, Bídníci - za pěvecky i herecky silné sólo
 • Režie: Ang Lee, Pí a jeho život - napětí a poezie uprostřed oceánu

"Děkuji ti, filmový bože!" spustil Ang Lee, jehož snímek Pí a jeho život akademici ocenili za nejlepší režii. Přidal poděkování Tchajwanu, indickému štábu, své ženě i svým agentům.

Cenu pro herečku v hlavní roli přišel předat loňský vítěz z Umělce Jean Dujardin, bohužel bez psa. "Kdybych byl herečkou, byl bych ještě lepší herec," zahájil svou řeč po pozdravu "Bonjour" a jako snad jediný se odchýlil od napsaného scénáře.

Až skoro na závěr se mohli jednou radovat tvůrci Terapie láskou, především oceněná Jennifer Lawrence. Cestou na jeviště bohužel škobrtla na schodech. A jediný, kdo z prvních řad pohotově přiskočil, byl Hugh Jackman.

Souboj herců přišla rozčísnout Meryl Streepová. "V normálním roce by každý z těchto hereckých výkonů byl nejambicióznější. Letos měla Akademie nevděčný úkol vybrat nejlepšího z nejlepších," uvedla přehled ostře sledovaných nominovaných. Nakonec se dočkal Daniel Day-Lewis, jemuž role prezidenta Lincolna vynesla třetího Oscara a potlesk vestoje. Day-Lewis je jediným hercem, který získal tři sošky za hlavní role.

Oscar 2013 - Daniel Day-Lewis

Oscar 2013 - Daniel Day-Lewis

Nominace na nejlepší film uvedl v sále Jack Nicholson a na plátně přímo z Bílého domu Michelle Obamová. A i když by to byla nahrávka na dobrý oslí můstek, kdyby manželka současného prezidenta vyhlásila filmem roku snímek Lincoln, nestalo se tak. Po otevření obálky a obligátním "And the Oscar goes to..." zaznělo jméno Argo.

Předlouhý večer uzavřelo poslední číslo moderátora Setha MacFarlana a mohlo se jít slavit.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Rebecca Ferguson ve filmu Sněhulák
RECENZE: Obyčejná krimi. Fassbenderův Sněhulák taje v žánrovou břečku

Zápletka je pochopitelně stejná. Zato rozdíl mezi účinkem knihy, již napsal Jo Nesbo, a jejím filmovým přepisem je hluboký jako fjordy, které tu nejvíc...  celý článek

South Park - variace na slavnou Cartmanovu hlášku
VIDEO: Městečko South Park se vrací od politiky ke klukovskému humoru

Ujistěte se, že vaše děti jsou bezpečně daleko od televize, vzkazují tvůrci. Vracejí se Cartman, Stan, Kyle a Kenny, roztomilí školáci se slovníkem plným...  celý článek

Trailer k filmu Čertoviny
VIDEO: Nový rok v kinech zahájí pohádka, Troškovy Čertoviny

Premiérová pohádka režiséra Zdeňka Trošky představuje svůj trailer. Do kin vstupují Čertoviny jako první český novoroční titul od 4. ledna 2018, v hlavních...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.