Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jubilant Žalman: Těší mě, že se lidi vracejí ke zpívání

  3:44aktualizováno  3:44
Na třiatřicet koncertů vyjíždí Pavel Žalman Lohonka, legenda českého folku a písničkářství. O zpěváka, jehož skladby Rána v trávě nebo Jdem zpátky do lesů zlidověly, je mezi posluchači stále zájem.

Pavel Žalman Lohonka - festival Za vodou, Děhylov (17. června 2006) | foto: Jaroslav Ožana

"Těší mě, že se lidi vracejí ke společnému zpívání," říká Lohonka, který zahajuje sérii vystoupení 7. října v Městském divadle v Pelhřimově. Na cestách ho provází kapela Žalman & a spol. se zpěvačkou Jindřiškou Brožovou, baskytaristou Petrem Novotným a kytaristou Janem Brožem.

Lohonka, zvaný nejčastěji Žalman, právě slaví čtyřicet let na hudební scéně. Zprvu působil v českobudějovické skupině Minnesengři, která hrála folk i jihočeské lidovky, od roku 1982 vystupuje sólově pod značkou Žalman & spol.

Pavel Lohonka zažil slavnou éru českého folku v 80. letech, kdy jeho písně zpívaly dvacetitisícové davy na festivalu Porta. A pokračoval dál, kdy už v tvrdém tržním prostředí přežili jen ti, jimž se podařilo u publika zapsat hodně hluboko. A kteří ve své muzice nesli víc než jen protest proti bývalému režimu.

Od roku 1982 vydal Pavel Lohonka devatenáct desek včetně kompilací. Zatím poslední album, nazvané Mezi kameny, je mezi nimi výjimečné. Nejen tím že obsahuje také DVD s koncertním záznamem Lohonkova vystoupení ve Vleticích.

Pavel Žalman Lohonka - Divokej horskej tymián

První disk totiž přináší velmi působivé úpravy lidových písní. "Zkoušel jsem, co všechno lze dělat s lidovou písní, aniž jí muzikant ublíží. Myslím, že jsem zvolil jiný přístup než Čechomor nebo Hradišťan," míní Lohonka.

Lohonkovo album Mezi kameny je interpretačně velmi pestré. "Zní tam folk propojený s folklorem, cimbálovka i lehce rockový šraml stejně jako hudba se smyčci," říká Pavel Lohonka, který vedle "svých" muzikantů přizval řadu hostů.

Je mezi nimi i Vít Kašpařík z Valašska, který vyrábí nástroje z bezového dřeva a na albu hraje na klarinet či píšťaly. Lidovou píseň Vězení nazpíval Robert Křesťan, na desce hostuje Pavlína Jíšová, známá folková zpěvačka, jež s Lohonkou působila v jeho první doprovodné kapele.

K osmi skladbám, které upravil, přidal Lohonka sedm vlastních písní napsaných v duchu lidových balad. Ostatně závěrečná, patnáctá píseň Mezi kameny je rekviem za venkovské muzikanty, jejichž opravdovost a přirozené hudební cítění Lohonku vždycky inspirovalo.

"Až sem, k albu Mezi kameny, jsem dospěl ve svém pohledu na lidovou píseň, zde jsem ho završil," dodává Lohonka. Dvacáté album, které plánuje na příští rok, chce nahrát s Pavlínou Jíšovou a Antonínem Hlaváčem, svými dávnými spoluhráči.

Ostatně takhle spolu koncertují dodnes, asi pětkrát do měsíce, zatímco hlavní koncertní nápor nese současná Lohonkova kapela. "Nechci se pohybovat ve stereotypu, člověk musí stále něco vymýšlet," říká Pavel Lohonka.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

Hyundai i30...
Hyundai i30...

r.v. 2010, naj. 149 322 km, diesel
139 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz