Doporučujeme

Spisovatel a novinář Karel Pacner - Karel Pacner | foto: Archiv Karla Pacnera

Jubilant Pacner se vrátil k cestě na Měsíc

  • 1
Na knihkupeckých pultech se objevil titul Souboj o Měsíc. Jde o první díl příběhů o kosmonautice, nazvaných Kolumbové vesmíru. Druhý díl – Souboj o stanice – by měl vyjít na podzim.

Autor "kolumbovských" příběhů Karel Pacner dnes slaví své sedmdesáté narozeniny. Dlouholetý redaktor a nynější stálý spolupracovník MF DNES je sice vzděláním ekonom, ale celý život se věnoval publicistice.

Zaměřil se na popularizaci vědy, především kosmonautiky a vesmíru. V červenci 1969  přímo z mysu Canaveral a z řídícího střediska v texaském  Houstonu sledoval let Apolla 11 k Měsíci. To, co předcházelo prvním krokům člověka na Měsíci, poté popsal ve své knize "... a velký skok pro lidstvo" (1971).

Kosmonauti i špioni
Pacner ve svých knihách zachytil i další významné mezníky kosmonautiky. Například v roce 1976 vyšla kniha Sojuz volá Apollo o první  společné sovětsko-americké kosmické misi. Prvnímu letu československého  kosmonauta Vladimíra Remka věnoval knihu Devět dnů kosmických (1978).

Kromě kosmických témat lákaly Pacnera i dějiny obecně a historie tajných služeb zvláště. V roce 1994 vydal knihu Atomoví špioni, následovaly mimo jiné tituly Velké špionážní operace nebo Vyzvědačky pod rudou hvězdou.

V historické publikaci Osudové okamžiky Československa rozebral  zlomové události našich dějin – například vznik státu v roce 1918, únorový  převrat v roce 1948, okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 či zánik federace v roce 1992.