Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsou Jů a Hele přežitek? Děti chtějí akci, málo slov a Hannah Montanu

  6:22aktualizováno  6:22
Zatímco dramaturgové komerčních televizí obměňují dětské vysílání, co to jde, Česká televize jde opačným směrem. Její nedělní ráno už léta skýtá jistotu lehce sterilního pásma pohádek a seriálů prokládaných moderátorskými vstupy. A v lednu se dokonce hodlá vrátit ke Studiu Kamarád.

Jů a Hele patří k oblíbeným postavičkám, program, ve kterém vystupují, ovšem děti nebaví. | foto: Česká televize

Ne, že by bylo něco špatného na tom, že se naše ratolesti dívají na totéž, co jsme hltali my: když nic jiného, ČT se tak stará o naši pravidelnou nedělní dávku nostalgie.

InsertSingleVideo

Otázkou je, jestli ji docení i děti. "Což o to, já se u Válečka a opelichaného Mufa bavím, přece jen jsem na tom vyrůstal. Ale syn se na mě dívá jako na blázna," směje se tatínek čtyřletého Tomáše s tím, že se tak doma neděli co neděli perou o ovládač. Zmíněný otec je jedním z těch, které iDNES.cz oslovil se záměrem zjistit chutě malých českých diváků.

anketa: Slovo mají děti

Na co se dívají v neděli ráno a co se jim případně nelíbí?

Logo pořadu AnimáčekJosef (3 roky): Líbí se mi cokoliv animovaného.

Anežka (3 roky): Mám ráda Animáček, všechny ty pohádky, jak jdou za sebou. A líbili se mi Kamarádi (vysílá ČT 1 v Hřišti 7).

Tomáš (3 roky): Nejraději mám Animáček na TV Barrandov, moje oblíbené pohádky jsou Požárník Sam a Mašinka Tomáš. Nemám rád Hřiště 7, to chci vždycky přepnout na Animáčka.

Šimon (4 roky): Nejradši mám na Barrandově hasiče Sama a Mrňousky.

Adéla (7 let): Občas koukám s bráchou na Animáčka, ale radši mám Animal Planet, kde jsou zvířata. Hřiště 7 mě nebaví.

Matyáš (8 let): Nejvíc mě baví Disney Channel a Minimax, ten je hustej. Dřív taky Jim Jam, to když jsem byl menší. Momentálně mám ale televizi zakázanou, takže nekoukám na nic.

Jáchym (9 let): Co právě v televizi jde, obvykle Tom a Jerry na Primě, někdy i Animáček na Barrandově, nebo filmy z DVD, když vstanu pozdějš, ale to už bývají naši taky vzhůru, takže na televizi moc nekoukám.

Jakub (2 roky): Koukám se na Animáčka. A pak mám rád tu ovečku. Nebaví mě, když se moc mluví. (pozn. - Ovečka Shaun, vysílá ČT)

Pozn. - Děti odpovídaly prostřednictvím rodičů, které portál iDNES.cz v anketě oslovil.

Když jsme se dětí známých (a známých jejich známých) zeptali, na co se dívají v neděli ráno, odpovědi se různily, ale v jednom se shodovaly: zcela opomíjely, respektive odmítaly Hřiště 7 České televize.

Ve výčtu přitom jednoznačně vedl žánr animovaného filmu, a bylo přitom jedno, zda jsou ho děti zvyklé konzumovat z DVD, českého kanálu či zahraniční televize.

Hlavně moc nemluvit

"Ono je vlastně celkem fuk, co sledují. Hlavně se to musí hodně hýbat a pokud možno příliš nemluvit," shrnula v internetové diskusi iniciované na Facebooku dětské preference matka pětiletých dvojčat z Brna. Bezděčně tak definovala dominantní požadavek dnešních dětí: chtějí hlavně zábavu a akci, na výchovné promluvy a kejkle s loutkami je příliš neužije.

Ze seriálu Mašinka TomášZe seriálu Požárník Sam

Tohle je teď v mnoha domácnostech hit: Mašinka Tomáš a Požárník Sam (vysílá TV Barrandov)

Rodiče to respektují, i když jako součást výchovy by se jim veřejnoprávní Hřiště 7 hodilo víc. "Výchovný užitek Hřiště 7 je mnohem větší a taky si u něj víc povídáme o obsahu," potvrzuje Lenka z Prahy a přizvukuje jí i Radka, matka odrostlejších dětí.

"Je vidět, že autoři mají snahu alespoň něco sdělit, vysvětlit a poučit," říká. Zároveň ale podotýká, že jí na Hřišti 7 vadí " jistá povrchnost, snaha vychovávat spojená s takovým ťu ťu".

Muf v koutě, Tomášek v posteli

TV dětem

Program hlavních televizí v neděli 17.10. ráno:

ČT: Dětské hřiště (od 7.30)

NOVA: Scooby-Doo (8.1O), Skippy (8.40), Čarodějky z předměstí (9.15)

PRIMA: Pokémon (7.10), Klukoviny Toma a Jerryho (7.30)

TV BARRANDOV: Animáček (od 8h)

Speciální dětské kanály: Jim Jam, Minimax / Animax, Disney Channel, Nickelodeon, Bebe TV, CS Mini.

Na čem se rodiče shodnou jednoznačně, je důležitost vlivu prostředí. "Se známými - rodiči jsme došli k závěru, že dítě bez problému přijme, co mu naservírujeme, ale jenom do okamžiku, než objeví něco jiného. Respektive než mu o tom ´jiném´ řekne třeba někdo ve školce," tvrdí tatínek, jehož Tomášek nedávno nastoupil do školky.

S tím souhlasí i Lenka. "Hřiště 7 je málo akční a děti si ho proto zapnou spíš jen na můj příkaz," říká s tím, že když už se tak stane, většinou u něj vydrží, ale do školy zkrátka "potřebují" jiné věci. "Teď frčí seriály jako Camp Rock nebo Hannah Montana, o tom se dnešní děti baví," upřesňuje.

Nic naplat, Jů a Hele jsou takzvaně in už víc mezi pamětníky (nebo recesisty) než u takzvaně cílového publika, to jest u dětí. A nic na tom nemění fakt, že v obchodech jdou jejich postavičky na odbyt stále stejně dobře.

"Jasně, že doma máme krtečka a Mufa. Na rozdíl od Mašinky Tomáška ale leží v krabici. Hračky totiž nakupují nostalgičtí rodiče, ale děti nostalgické nejsou," shrnuje lakonicky další účastnice diskuse Jana - maminka dvouletého Kuby Jana.

Navíc je tu ještě jeden aspekt: nejenže mají dnešní děti jiné idoly; na rozdíl od předešlých generací mají širší možnost výběru, a tak ty idoly mění častěji než pleny.

Z pořadu Hřiště 7

V době dévédéček, youtubu a kabelových televizí, na nichž si každý vybere, co zrovna chce, je tak stálý pořad bez ambice změny image (typu Hřiště 7) spíše přežitek než výhra.

Mimochodem když oslovené děti vyjmenovávají, na co se rády dívají, nepadají jen jména hrdinů či seriálů, ale také televizních stanic. Vedle dětských stanic, jako jsou Minimax či Disney Channel, přitom výrazně boduje dětské vysílání Animáček na dravé TV Barrandov. Hřiště 7 napadlo jen dvě, respektive tři děti (jedno zmínilo pouze seriál vysílaný v rámci Hřiště, nikoli pořad samotný), Animáček šest.

A abychom nezapomněli: ještě jeden titul v anketě mezi rodiči a dětmi sklízel úspěch. Magazín Autosalon. To "když otec přepne a odmítá vydat ovladač." Ale to už jsme zase jinde.

Anketa: očima dospělých

Odpovídají rodiče oslovení v anketě iDNES.cz

Z pořadu Hřiště 7Martina (děti 7 a 8 let): Dřív u nás běžela klasika: Teletubbies, Bořek stavitel, Kouzelná školka. Teď už jsou větší, takže klasické hrané pohádky jsou pro ně nuda. Osvědčil se Animáček, Pokémoni, Hannah Montana. A oba shodně vyžadují Harryho Pottera a fantasy, to jest cokoli s draky plus Xenu. Jo a málem bych zapomněla na absolutní a dlouhodobý "top": Věda je zábava.

Ilona (dcera, 7 let): Dcera se dívá na Hřiště 7, baví ji, zkouší na mně momentálně kouzelnické triky. V neděli ráno u nás jede ČT 1, stejně tak, pokud jsme doma, se dívá na nedělní poobědovou pohádku - byť by byla sebeblbější.

Monika (děti 10, 12, 7 let): Ještě před pár lety celkem sledovaly Studio 7, ale postupně je z toho bavil jen starý český dětský seriál - typově Arabela. Ted už u velkých vede počítač, Stella (7) volí DVD - studio ji přijde nuda.

Alena (dcery, 1 a 3): My jedeme v tradičním Hřišti 7 a nejoblíbenější máme kabaret, který je teď o pár let mladší, ale zato záživnější. Jů, Hele a Muf jsou u nás stejně v kurzu jako Bořek stavitel nebo Angelina Balerina a mají svoje čestné místo na poličce vedle Barbie.

Dita (syn, 1 rok): Donedávna vedl Bebe kanál - pohádky bez děje neboli tančící mrkev, petržel, brambora a tak podobně. Teď to střídáme a přepínáme na Jim Jam, kde už jsou seriózní pohádky a příběhy s dějem, nejoblíbenější o tučnáčcích Pingu.... Na to koukáme všichni, včetně dědečka psychologa.

Hannah MontanaKateřina (dcera, 1 rok): U nás televizní program ještě moc nefrčí, ale ze záznamu jedou včelí medvídci, krtek, Ovečka Shaun.

Jindřiška (děti 8,7 a 4 roky): DVD, pohádky, filmy (od Zlatovlásky přes Pány kluky či Arabelu až po současnou produkci), občas Disney Channel nebo Minimax, ale to obvykle dlouho nevydržím já - Hannah Montana fakt stačí 20 minut jednou týdně.

Nikola (syn), 2 roky): Frantík čučí na Animáček - Šmoulové, Mašinka Tomáš. A jinak různé dětské programy.

Lenka (děti 8 a 11): Disney Channel. Nebo nedobrovolně Autosalon, když otec přepne a odmítá vydat ovladač.

Kateřina 2 (dcera, 1,5 roku): U naší Niny vede Autosalón, což je trochu nepochopitelné vzhledem k tomu, že je to rok a půl stará holčička, ale je to tak. A pak má ještě ráda reklamy, hlavně na auta.

Markéta (dcera, 9 let): Tuhle neděli moje devítiletá slečna prohlásila, že chce vidět cestu kolem světa za 80 dní s Jackie Chanem, protože je srandovní a líbí se to i jejím kamarádkám.

Pozn.: Anketa proběhla v uplynulém týdnu na Facebooku, oslovení rodiče měli napsat, na co se jejich děti nejčastěji dívají a jaký program vede v neděli ráno.

Je podle vás pořad typu veřejnoprávního Hřiště 7 přežitek?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 8. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

NE 1405
ANO 539Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

RECENZE: Herec Jiří Kajínek je zajímavější než kriminální případ Kajínek

Trailer k dokumentu Já, Kajínek

Sázka na senzaci? Jistě. Taky pokrytecký obchod s kontroverzí. Ale i šikovně využitý unikát, nad nímž si konkurence...

Další z rubriky

VIDEO: Děsivá, dráždivá, sexy a cool. Taková je podle kritiků Thelma

Trailer k filmu Thelma

Pod názvem Thelma vstoupí 14. prosince do našich kin norský thriller v režii Joachima Triera. Vypráví o studentce,...

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Štědrý večer na Nově zařídí pohádka Tři bratři, vrátí se Pretty Woman

Tomáš Klus a Kateřina Kosová v pohádce Tři bratři

Televize Nova uvede na Štědrý večer pohádku Jana Svěráka Tři bratři s herci Tomášem Klusem, Vojtou Dykem a Zdeňkem...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.