Joss Stone

Joss Stone - Brit Awards ´07 - Joss Stone (Londýn, 14. 2. 2007) | foto: Reuters

Joss Stone, geniální bosá divoženka

  • 1
Prodala více než sedm a půl milionu desek, získala čtyři nominace na ceny Grammy, spolupracovala s Jamesem Brownem, Stevie Wonderem, Eltonem Johnem i Rolling Stones.

Joss Stone zpívá zásadně bosa. Nesnáší totiž lodičky a chodit bosá si prý zvykla už odmalička, kdy se chtěla mezi vrstevníky něčím odlišit. Výjimečně si přece jen při zpívání vezme na nohy ponožky - to když vystupuje v klubu, kde je chladno.

foto JOSS STONE VE FOTOGRAFIÍCH
velká galerie na serveru rajce.net

K sobě do televizního studia si ji pozvala slavná Oprah Winfrey, na koncertě Live 8 v Londýně se s klidem (a samozřejmě bez bot) postavila před dvousettisícový dav.

A to podle vlastních slov nebyla ve škole schopná zpívat ani ve třídě před spolužáky
a při prvním veřejném vystoupení na svatbě rodinného přítele poprosila tehdy jedenáctiletá stydlivka diváky, aby si zakryli oči dlaněmi. Poslechli, ale pak ji odměnili bouřlivým potleskem.

Křehce vypadající zpěvačka s jedním z nejsilnějších ženských hlasů hudební scény vydává příští týden své již třetí řadové album, nazvané Introducing. Dvacetiletá hvězda britského soulu je v hudebním světě vlastně výjimkou. Vzešla z televizní soutěže pěveckých talentů, je krásná, prodává miliony desek... a přesto její umění uznávají odborníci i kolegové po celém světě.

Na své turné ji přizval Sting, Simply Red i John Legend, skládat pro ni chtěl Lenny Kravitz. Jen ona sama s dosavadní kariérou prý moc spokojená nebyla - i přes obrovské úspěchy prvních dvou desek, které vydala v letech 2003 a 2004.

Konec kompromisů
"Musela jsem neustále dělat kompromisy, ale teď se vše změnilo. Na nové desce jsem to poprvé skutečně já, a to je také důvod, proč se deska jmenuje Introducing Joss Stone. Dělala jsem ji celou sama, jsou tam moje původní texty, mluvím tam sama za sebe," tvrdí hudebnice.

Svou potřebu tvůrčího osamostatnění objevila loni v dubnu na ostrově Barbados. "Uprostřed tropických veder a písečných pláží jsem najednou zažila něco jako prozření. Jela jsem sama v autě a najednou mi to došlo - proč pořád hledám bezpodmínečnou lásku mezi lidmi, když tím absolutnem je pro mě muzika? Je tady kdykoliv jen pro mě. Hudba je láskou mého života. Našla jsem ji," nebojí se Joss použít silných slov.

Z Barbadosu se vrátila s kompletními texty na nové album. Introducing podle vydavatelské firmy vychází ze zvuku dívčích skupin proslulé muzikantské stáje Motown, nechybí však ani jazzový otisk, za nímž stojí proslulý muzikant a producent Raphael Saadiq (spolupracoval s Macy Gray a The Roots).

"Doslova mi četl myšlenky, stačilo, abych se na něj podívala, a on věděl, co chci," pochvalovala si zpěvačka spolupráci. Spolu s ním nahrávala nové skladby na Bahamách, pak se přesunula do New Yorku. Tam zvuk jejích skladeb poznamenala práce ve studiu Electric Lady, které v 60. letech proslavil Jimi Hendrix.

Narodila se jako Joscelyn Eve Stokerová 11. dubna 1987 v anglickém Doveru. Jako dítě poslouchala doma americký soul, mezi její oblíbenkyně patřila Aretha Franklinová - kvůli ní zatoužila stát se zpěvačkou. Svůj charakteristický chraplák měla prý už tehdy.

"Mamince se to zpočátku zdálo divné, takže se mnou několikrát zašla k doktorovi. Ten ji ale ujistil, že mám hlasivky v pořádku," vyprávěla Joss už jako hvězda.

Do pěvecké školy ji rozhodně nedávejte
Její slavný hlas nikdy neprošel odborným výcvikem, naopak vzpomíná na to, jak ženich ze svatby, na níž poprvé veřejně zpívala, šel jejím rodičům říci, ať ji do pěvecké školy nedávají.

"Jediné, co vaše dcera potřebuje, je naučit se dýchat. Rozhodně ji nedávejte na hodiny zpěvu! Jen by ji zkazily. Má úžasný hlas, který se musí podržet," líčí Joss své vzpomínky.

Její rodiče radu vyslyšeli. V roce 1999 si všimla upoutávky na pořad televize BBC Star For The Night.

"Dodnes nevím, proč jsem se přihlásila. Styděla jsem se vystupovat před spolužáky, které jsem znala, a teď jsem se hnala před lidi, které jsem nikdy neviděla. Asi jsem v tu chvíli musela být nepříčetná. A navíc jsem zpívala písničku On The Radio od Donny Summerové. Panebože, to byl trapas! Ta písnička byla fakt špatná volba!" vzpomíná.

Přesto s přehledem vyhrála. Na scéně se objevila v době, kdy zářily na vrcholu popularity teenagerovské idoly Britney Spearsová a Christina Aguilera - mimochodem, ty dvě taky uspěly díky televiznímu pořadu. Joss Stone se však vydala jinou cestou.

Zůstala věrná milovanému soulu, ani jako šestnáctiletá nebyla ochotná podbízet se vkusu posluchačů. A vyplatilo se jí to. Díky soutěži si ji našel vlivný producent Steve Greenberg, jehož prý šokoval její "dospělý, emotivní hlas".

Jméno si na začátku kariéry změnila prý proto, aby si zachovala soukromí. "Za rodinné jméno se nestydím, ale patří jenom mně. Je to, jako když mám jeden klobouk pro pódium a jeden pro rodinu," vysvětluje.

První desku The Soul Sessions natočila za pár dní. Stal se z ní naprostý trhák, prodalo se jí přes dva miliony. V roce 2004 pak následovala druhá deska, nazvaná Mind, Body And Soul.

Okamžitě po vydání se usadila na samém vrcholku britské hitparády a Joss Stone se stala jeho nejmladší pokořitelkou - porazila dosavadní rekordmanku Avril Lavigne, které bylo v době kralování o měsíc víc.