Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Josef Sudek v „podhradí“ je nejen pro starší a pokročilé

  1:25aktualizováno  1:25
V současnosti jsou na Pražském hradě instalovány dvě fotovýstavy, které mají v názvu slovo chodec: jedna se jmenuje Pražský chodec a představuje práce Jiřího Všetečky, druhá Noční chodec a sestává z děl Václava Chocholy.

Fotograf Josef Sudek | foto: archiv

Ve skutečnosti adjektiva pražský a noční a substantivum chodec nyní nejpřiléhavěji sedí k výstavě v pražském "podhradí", konkrétně v Ateliéru Josefa Sudka (AJS) na Újezdě.

Jak se stalo v tomto zahradním domku zvykem, prázdninový čas náleží dílům právě toho, kdo v těchto místech kdysi tvořil a po kom je výstavní prostor pojmenován, tedy Josefu Sudkovi (1896-1976).

Již podruhé je letní náhled označen Privatissima, čímž je řečeno, že běží o práce, které Sudek nezamýšlel k veřejné prezentaci.

Podtržením onoho "privátního" smyslu je fakt, že jde o exponáty kabinetně titěrné, o kontaktní pozitivy negativů, jež Sudek neexponoval ve svých proslulých "bednách" s velkými formáty plochých filmů (a ještě jeden privátní aspekt: jde o práce ze soukromé sbírky, konkrétně finanční skupiny PPF, která AJS spravuje). A všechny tyto "drobnosti" byly exponovány v noci a v Praze.

Reálně to v AJS ovšem vypadá tak, že pražská nocturna visí v hlavní výstavní místnosti, zatímco postranní komůrka, s originálem kamenné vany, v níž Sudek pral zrovna vyhotovené fotografie, hostí kvartet rozměrnějších, to již výstavních pozitivů včetně snímku Příchod večera z cyklu Vzpomínky, který měl Sudek v obzvláštní oblibě. Když se v setmělé komůrce rozkoukáte, je na co se dívat, tady se lze kochat mistrovskou škálou polotónů.

Tato dvojkolejnost instalace sice poněkud podrývá oprávněnost názvu celé akce, protože ne všechny exponáty tím pádem jsou anotovaná "privatissima", ale současně ji povyšuje na "opravdovou" výstavu. Kolekce nočních pozitivů ani ne pohlednicového formátu by totiž sama o sobě působila jako víceméně studijní materiál pro starší a pokročilé.

Ale když už jsme u studia: stojí za to se k Sudkovým privátním "titěrnostem" pořádně naklonit a detailněji je studovat - i na těch několikacentimetrových pozitivech je patrná jeho schopnost přenést na filmovou emulzi víc než jen světelnou kompozici, nýbrž také noční melancholii či přímo fatalitu.

JOSEF SUDEK - Privatissima
Nocturno 20.-70. léta 20. století. Koncepce výstavy Helena Blašková, texty Josef Moucha. Ateliér Josefa Sudka, Újezd 30, Praha 1, výstava trvá do 21. září 2008.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstranta během nepokojů namířených proti prezidentu Madurovi se...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

Najdete na iDNES.cz