Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Josef Somr se představí jako praotec rodu

  1:24aktualizováno  1:24
První potlesk vítal Josefa Somra už týden před premiérou filmu O rodičích a dětech na včerejší pracovní projekci, kde znovu potkal své filmové potomky.

David Novotný a Josef Somr při natáčení filmu O rodičích a dětech. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Poetické komedii, kterou režisér Vladimír Michálek natočil podle stejnojmenné knihy Emila Hakla odměněné cenou Magnesia Litera, by však přesněji sedl název O otcích a synech.

"Když jsem poprvé uviděl nejmladšího svého filmového rodu, vylekal jsem se. V první chvíli jsem si myslel, že za mnou přišel vlastní synovec, taková je tam podoba – bohužel pro něj," žertoval Somr na adresu svého filmového vnuka, kterého hraje Ľubo Kostelný.

Ten zase vidí příbuzné rysy se svým filmovým otcem Davidem Novotným. "Zvláště na fotografii, kde jsem o něco mladší a štíhlejší, jsme opravdu vypadali jako táta a syn. Ale můj skutečný otec se ve filmu taky mihne v kavárenské scéně z Martina, odkud opravdu pocházím – stejně jako moje postava," líčí Kostelný.

Ve filmu se z Martina, kde Novotného hrdina sloužil na vojně, totiž po letech vynoří jeho už dospělý potomek, o němž neměl ani tušení. A zatímco praotec rodu alias Somr absolvuje jednu ze svých pravidelných procházek se synem – čili Novotným, z nějž páčí novinky o jeho milence, dotyčná dívka se právě seznamuje s nejmladším z rodu neboli Kostelným.

Postupně vychází najevo, že trio mužů spojují stejné chyby, návyky, ale i gesta; alespoň před kamerou. Už se jich zbavili?

"Doufám, že to na mně nezanechalo žádné nepříjemné stopy," žertuje Somr, což mu Novotný hned oplácí: "A já zásadně popírám, že bych se mu v něčem podobal, byť by to byly jen miniaturní pohyby!"

Somr musel pro scény z minulosti omládnout; výsledek srovnává s mumií. Novotnému zase vzdor teorii, že muži nepláčou, předepsal scénář slzy. "Ale já patřím mezi herce-plačky. Ač působím jako macho, nabrečím toho spoustu. Dokonce jsem myslel, že dám vlastní slzy, ale nakonec byly umělé," dodal Novotný.

I do příběhu "tří chlapů ve městě" proniklo pár žen. Neherečka Mariana Kroftová představuje Novotného milenku, Zuzana Stivínová jeho matku a Somrovu někdejší manželku, která dá přednost zajištěnému důstojníkovi alias Jiřímu Lábusovi.

Návraty do let totality ji pořádně vymódily. "Režisér měl jasnou představu: čím vyšší drdol, tím líp, ale já jsem pro, když se můžu proměňovat," ujistila Stivínová, která se včera bavila v hledišti mezi prvními diváky.

Testovací projekce Michálek nedělal: "Moc na ně nevěřím. To je hollywoodský systém, kolem projektu za sto milionů asi panuje hysterie, ale to není náš případ. Film O rodičích a dětech vypadá přesně tak, jak jsme chtěli – byl to pokus natočit komorní procházku, ne výpravnou podívanou. A jestli dopadl špatně, je to jen moje vina," říká režisér.

Na tom, že takový typ filmu podpořila televize Nova, nevidí její ředitel Petr Dvořák nic překvapivého. "Nás vždy zajímá divácký úspěch, ale to nevylučuje pestrý výběr, od komerčních jistot typu Troškových pohádek po Anglického krále, který se také zdál divácky náročnější – a stal se druhým nejnavštěvovanějším filmem roku," připomněl Dvořák.

Do sítě kin novinka vstoupí 6. března, zároveň vyjde znovu i knížka o pánské procházce. Při natáčení prý Somr s Novotným nachodili za tři týdny asi sto kilometrů. "Napište náročných kilometrů," žádá Novotný a Somr se směje: "Pro nás mladší to nebyl prakticky problém."




Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...



Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

Najdete na iDNES.cz