Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Josef Somr se představí jako praotec rodu

  1:24aktualizováno  1:24
První potlesk vítal Josefa Somra už týden před premiérou filmu O rodičích a dětech na včerejší pracovní projekci, kde znovu potkal své filmové potomky.

David Novotný a Josef Somr při natáčení filmu O rodičích a dětech. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Poetické komedii, kterou režisér Vladimír Michálek natočil podle stejnojmenné knihy Emila Hakla odměněné cenou Magnesia Litera, by však přesněji sedl název O otcích a synech.

"Když jsem poprvé uviděl nejmladšího svého filmového rodu, vylekal jsem se. V první chvíli jsem si myslel, že za mnou přišel vlastní synovec, taková je tam podoba – bohužel pro něj," žertoval Somr na adresu svého filmového vnuka, kterého hraje Ľubo Kostelný.

Ten zase vidí příbuzné rysy se svým filmovým otcem Davidem Novotným. "Zvláště na fotografii, kde jsem o něco mladší a štíhlejší, jsme opravdu vypadali jako táta a syn. Ale můj skutečný otec se ve filmu taky mihne v kavárenské scéně z Martina, odkud opravdu pocházím – stejně jako moje postava," líčí Kostelný.

Ve filmu se z Martina, kde Novotného hrdina sloužil na vojně, totiž po letech vynoří jeho už dospělý potomek, o němž neměl ani tušení. A zatímco praotec rodu alias Somr absolvuje jednu ze svých pravidelných procházek se synem – čili Novotným, z nějž páčí novinky o jeho milence, dotyčná dívka se právě seznamuje s nejmladším z rodu neboli Kostelným.

Postupně vychází najevo, že trio mužů spojují stejné chyby, návyky, ale i gesta; alespoň před kamerou. Už se jich zbavili?

"Doufám, že to na mně nezanechalo žádné nepříjemné stopy," žertuje Somr, což mu Novotný hned oplácí: "A já zásadně popírám, že bych se mu v něčem podobal, byť by to byly jen miniaturní pohyby!"

Somr musel pro scény z minulosti omládnout; výsledek srovnává s mumií. Novotnému zase vzdor teorii, že muži nepláčou, předepsal scénář slzy. "Ale já patřím mezi herce-plačky. Ač působím jako macho, nabrečím toho spoustu. Dokonce jsem myslel, že dám vlastní slzy, ale nakonec byly umělé," dodal Novotný.

I do příběhu "tří chlapů ve městě" proniklo pár žen. Neherečka Mariana Kroftová představuje Novotného milenku, Zuzana Stivínová jeho matku a Somrovu někdejší manželku, která dá přednost zajištěnému důstojníkovi alias Jiřímu Lábusovi.

Návraty do let totality ji pořádně vymódily. "Režisér měl jasnou představu: čím vyšší drdol, tím líp, ale já jsem pro, když se můžu proměňovat," ujistila Stivínová, která se včera bavila v hledišti mezi prvními diváky.

Testovací projekce Michálek nedělal: "Moc na ně nevěřím. To je hollywoodský systém, kolem projektu za sto milionů asi panuje hysterie, ale to není náš případ. Film O rodičích a dětech vypadá přesně tak, jak jsme chtěli – byl to pokus natočit komorní procházku, ne výpravnou podívanou. A jestli dopadl špatně, je to jen moje vina," říká režisér.

Na tom, že takový typ filmu podpořila televize Nova, nevidí její ředitel Petr Dvořák nic překvapivého. "Nás vždy zajímá divácký úspěch, ale to nevylučuje pestrý výběr, od komerčních jistot typu Troškových pohádek po Anglického krále, který se také zdál divácky náročnější – a stal se druhým nejnavštěvovanějším filmem roku," připomněl Dvořák.

Do sítě kin novinka vstoupí 6. března, zároveň vyjde znovu i knížka o pánské procházce. Při natáčení prý Somr s Novotným nachodili za tři týdny asi sto kilometrů. "Napište náročných kilometrů," žádá Novotný a Somr se směje: "Pro nás mladší to nebyl prakticky problém."
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Audi A5 2.0 TDI 2017 ·
Audi A5 2.0 TDI 2017 ·

r.v. 2017, naj. 25 171 km, diesel
660 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz