Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Josef Škvorecký byl bořitelem tabu i milovníkem detektivek

  17:13aktualizováno  17:13
V Josefu Škvoreckém ztratila česká literatura jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů silné poválečné generace. Na rozdíl od většiny svých kolegů se tento milovník svobody, jazzu a americké literatury nikdy nenechal omámit růžovými vidinami komunismu.

Spisovatel Josef Škvorecký | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Hodně toho z mládí Josefa Škvoreckého čtenáři, byť většinou nepřímo a zašifrovaně, znají z jeho povídek i románů: dětství v Náchodě, který v řadě jeho děl "účinkuje" coby Kostelec, pobyt na vojně na začátku 50. let i redaktorskou činnost v nakladatelství. Velká část jeho literární tvorby nesla buď přímo autobiografické prvky, nebo vycházela z prostředí, které mu bylo dobře známo.

Už první Škvoreckého velké dílo, román Zbabělci, je zároveň jeho dílem zřejmě nejpodstatnějším. Svou reflexi konce války ve jmenovaném Kostelci, která v české literatuře poprvé nabourala mnohá tabu týkající se tohoto období, napsal autor už v roce 1948, vydat ji ale mohl až o deset let později a i tehdy román vyvolal skandál, za který autor nesl důsledky.

Ve Zbabělcích také poprvé Josef Škvorecký uvádí do literatury postavu Dannyho Smiřického, své alter ego, které se objevuje v řadě dalších knih, které lze považovat za jakousi osu spisovatelova životního díla: najdeme jej dále v Prima sezóně, Tankovém praporu, Miráklu, Příběhu inženýra lidských duší, ale i v některých povídkách.

Povídky ostatně tvoří další podstatnou část Škvoreckého tvorby. Velice často v nich autor vyprávěl všednodenní a přitom dobou silně poznamenané příběhy z doby druhé světové války, resp. z okupace i období krátce po osvobození. Silnou linií jeho povídkové tvorby byl také osud židovských obyvatel Československa.

Josef Škvorecký měl velmi blízko k takzvané "populární" literatuře, zejména k detektivkám. Díla svých oblíbených představitelů tzv. americké drsné školy překládal, redaktorsky se podílel na jejich českých vydáních, psal o nich eseje. Zcela "ne-drsnou" postavu poručíka Borůvky naopak uvedl v život ve svém vlastním cyklu kriminálních případů.

Zdena Salivarová při čtení z díla Josefa Škvoreckého

Zdena Salivarová při čtení z díla Josefa Škvoreckého, 10. dubna 2000

Po emigraci do Kanady v roce 1969 zahájil Josef Škvorecký dvě své další nové kariéry. Nejprve profesorskou na Torontské univerzitě, kde přednášel jak dějiny anglické a americké literatury, tak tvůrčí psaní. A posléze i nakladatelskou, když společně se svou ženou Zdenou Salivarovou založil nakladatelství 68 Publishers. To se zakrátko stalo vůdčím a nejprestižnějším exilovým nakladatelským domem a zůstalo jím až do roku 1989. Vydalo celkem 227 titulů.

Kromě některých děl s Dannym Smiříckým v hlavní roli napsal Škvorecký v exilu také například další detektivkový cyklus Hříchy pro pátera Knoxe nebo knihy inspirované zámořským pobytem, Velkou povídku o Americe či Scherzo capriccioso, vyprávějící o americkém pobytu Antonína Dvořáka. Značnou měrou se v tomto období Škvorecký věnoval i esejistice, ve které se zajímal nejen o obecné a literární záležitosti, ale i o dění ve staré vlasti, například o proces s Jazzovou sekcí ve druhé polovině 80. let.

Od 90. let Josef Škvorecký občas dojížděl do Česka, kde byla založena a po něm pojmenována Literární akademie Josefa Škvoreckého, kde byla mnohá jeho díla průběžně filmována (Tankový prapor režiséra Víta Olmera byl v roce 1991 dokonce první film natočený soukromou společností po roce 1989 a patří mezi komerčně nejúspěšnější snímky posledních dvaceti let) a kde mu průběžně vycházely nejen jeho starší knihy v různých nepravidelných edicích i v rámci Sebraných spisů, ale i většinou detektivně laděné novinky.

Řadou Škvoreckého knih a povídek se vine láska k jazzu, ostatně i Danny Smiřický je (stejně jako býval sám autor) tenorsaxofonistou ve swingovém orchestru. Jazz ale pro Josefa Škvoreckého nebyl jen hudebním stylem, který měl rád. Byl nepochybně i vyjádřením svobody jak v hráčské rovině, tak ve smyslu původu a životního stylu, který se k němu od nepaměti váže. Vyjádřením svobody, která pro něj jako spisovatele i člověka byla bezesporu nejvyšší hodnotou.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz