Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Josef Škvorecký byl bořitelem tabu i milovníkem detektivek

  17:13aktualizováno  17:13
V Josefu Škvoreckém ztratila česká literatura jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů silné poválečné generace. Na rozdíl od většiny svých kolegů se tento milovník svobody, jazzu a americké literatury nikdy nenechal omámit růžovými vidinami komunismu.

Spisovatel Josef Škvorecký | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Hodně toho z mládí Josefa Škvoreckého čtenáři, byť většinou nepřímo a zašifrovaně, znají z jeho povídek i románů: dětství v Náchodě, který v řadě jeho děl "účinkuje" coby Kostelec, pobyt na vojně na začátku 50. let i redaktorskou činnost v nakladatelství. Velká část jeho literární tvorby nesla buď přímo autobiografické prvky, nebo vycházela z prostředí, které mu bylo dobře známo.

Už první Škvoreckého velké dílo, román Zbabělci, je zároveň jeho dílem zřejmě nejpodstatnějším. Svou reflexi konce války ve jmenovaném Kostelci, která v české literatuře poprvé nabourala mnohá tabu týkající se tohoto období, napsal autor už v roce 1948, vydat ji ale mohl až o deset let později a i tehdy román vyvolal skandál, za který autor nesl důsledky.

Ve Zbabělcích také poprvé Josef Škvorecký uvádí do literatury postavu Dannyho Smiřického, své alter ego, které se objevuje v řadě dalších knih, které lze považovat za jakousi osu spisovatelova životního díla: najdeme jej dále v Prima sezóně, Tankovém praporu, Miráklu, Příběhu inženýra lidských duší, ale i v některých povídkách.

Povídky ostatně tvoří další podstatnou část Škvoreckého tvorby. Velice často v nich autor vyprávěl všednodenní a přitom dobou silně poznamenané příběhy z doby druhé světové války, resp. z okupace i období krátce po osvobození. Silnou linií jeho povídkové tvorby byl také osud židovských obyvatel Československa.

Josef Škvorecký měl velmi blízko k takzvané "populární" literatuře, zejména k detektivkám. Díla svých oblíbených představitelů tzv. americké drsné školy překládal, redaktorsky se podílel na jejich českých vydáních, psal o nich eseje. Zcela "ne-drsnou" postavu poručíka Borůvky naopak uvedl v život ve svém vlastním cyklu kriminálních případů.

Zdena Salivarová při čtení z díla Josefa Škvoreckého

Zdena Salivarová při čtení z díla Josefa Škvoreckého, 10. dubna 2000

Po emigraci do Kanady v roce 1969 zahájil Josef Škvorecký dvě své další nové kariéry. Nejprve profesorskou na Torontské univerzitě, kde přednášel jak dějiny anglické a americké literatury, tak tvůrčí psaní. A posléze i nakladatelskou, když společně se svou ženou Zdenou Salivarovou založil nakladatelství 68 Publishers. To se zakrátko stalo vůdčím a nejprestižnějším exilovým nakladatelským domem a zůstalo jím až do roku 1989. Vydalo celkem 227 titulů.

Kromě některých děl s Dannym Smiříckým v hlavní roli napsal Škvorecký v exilu také například další detektivkový cyklus Hříchy pro pátera Knoxe nebo knihy inspirované zámořským pobytem, Velkou povídku o Americe či Scherzo capriccioso, vyprávějící o americkém pobytu Antonína Dvořáka. Značnou měrou se v tomto období Škvorecký věnoval i esejistice, ve které se zajímal nejen o obecné a literární záležitosti, ale i o dění ve staré vlasti, například o proces s Jazzovou sekcí ve druhé polovině 80. let.

Od 90. let Josef Škvorecký občas dojížděl do Česka, kde byla založena a po něm pojmenována Literární akademie Josefa Škvoreckého, kde byla mnohá jeho díla průběžně filmována (Tankový prapor režiséra Víta Olmera byl v roce 1991 dokonce první film natočený soukromou společností po roce 1989 a patří mezi komerčně nejúspěšnější snímky posledních dvaceti let) a kde mu průběžně vycházely nejen jeho starší knihy v různých nepravidelných edicích i v rámci Sebraných spisů, ale i většinou detektivně laděné novinky.

Řadou Škvoreckého knih a povídek se vine láska k jazzu, ostatně i Danny Smiřický je (stejně jako býval sám autor) tenorsaxofonistou ve swingovém orchestru. Jazz ale pro Josefa Škvoreckého nebyl jen hudebním stylem, který měl rád. Byl nepochybně i vyjádřením svobody jak v hráčské rovině, tak ve smyslu původu a životního stylu, který se k němu od nepaměti váže. Vyjádřením svobody, která pro něj jako spisovatele i člověka byla bezesporu nejvyšší hodnotou.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz