Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejsem Faust, duši neprodám, tvrdí slavný tenor Jonas Kaufmann

  6:50aktualizováno  6:50
Téměř přesně po roce se vrací do Prahy hvězdný německý tenorista Jonas Kaufmann. V neděli zazpívá ve Smetanově síni Obecního domu árie z italských a německých oper.

Jonas Kaufmann | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Jaký byl ten uplynulý rok?
Nejraději vzpomínám na vystoupení v Metropolitní opeře. V dubnu jsem tam zpíval mého prvního Siegmunda a v říjnu mi byla prokázána velká čest: směl jsem představit vlastní písňový program. Byl to první sólový recitál, který se v Met uskutečnil od roku 1994, kdy ho měl Luciano Pavarotti. Úplně mne ohromilo, že na písně Liszta, Mahlera, Duparca a Strausse reagovalo publikum stejně nadšeně, jako kdyby se hrál Verdi a Puccini.

Tenorista Jonas Kaufmann

České publikum vás mezitím vidělo v přenosech Wagnerovy Valkýry a Gounodova Fausta. Jak jste se cítil?
Lidé se mne často ptají, zda jsou to ještě větší nervy než při běžném představení. Nedělám v tom rozdíl. Nicméně napětí je přirozeně větší. Člověku to dojde až následně.

Faust zaprodá duši, co byste byl ochoten obětovat vy?
Oběť pěvců se většinou týká soukromí. Tady už bych měl pocit, že také prodávám duši. Naštěstí se mi podařilo vyvážit kariéru a rodinu. Není to lehké, když třeba několik týdnů nejsme pohromadě, ale o to více si užíváme společný čas.

Rozhodně nepřipomínáte karikovaný obrázek mohutného wagnerovského pěvce, který z plna hrdla duje. Snažíte se tyto představy poopravit?
Řvát Wagnera je špatně. Hudební vědci mnohokrát zdůraznili, že Wagner chtěl, aby se jeho role zpívaly na základě klasického belcanta. A že ve skutečnosti nebyl přítelem toho, čemu se říká Sprechgesang. Jeho ideálem bylo spojení německé výrazové hloubky a italské vokální kultury.

Galakoncert Jonase Kaufmanna

Galakoncert Jonase Kaufmanna

Kam chcete ve svém repertoáru postupovat?
Další wagnerovské role, jako je Tannhäuser nebo Tristan, mohou ještě několik let počkat. Teď bych chtěl raději dělat další Verdiho úlohy. Zatím hlavně Gustava v Maškarním plesu. Lákavý půvab má pro mne Othello. Spočívá ve žhavé intenzitě zvuku, přičemž hlas musí zůstat natolik flexibilní, aby mohl vyjádřit citlivé fráze v milostném duetu a ve scéně smrti.

Ve světě je na trhu vaše monografie "Myslíte skutečně mne?". Tak jste se zeptal, když jste dostal nabídku napsat už teď memoáry?
Titul se vztahuje k reakci publika po mém debutu v Metropolitní opeře. S knihou bych jinak ještě počkal, ale jeden novinář ji chtěl za každou cenu napsat. Dal mi ultimátum, že když nebudu spolupracovat, vydá ji beze mne. Tak jsme ho s publicistou Thomasem Voigtem předešli a udělali publikaci ve formě rozhovorů. Na nic podrobnějšího nebyl čas. Zpětně jsem ale rád, že ji máme.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

Najdete na iDNES.cz