Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejsem Faust, duši neprodám, tvrdí slavný tenor Jonas Kaufmann

  6:50aktualizováno  6:50
Téměř přesně po roce se vrací do Prahy hvězdný německý tenorista Jonas Kaufmann. V neděli zazpívá ve Smetanově síni Obecního domu árie z italských a německých oper.

Jonas Kaufmann | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Jaký byl ten uplynulý rok?
Nejraději vzpomínám na vystoupení v Metropolitní opeře. V dubnu jsem tam zpíval mého prvního Siegmunda a v říjnu mi byla prokázána velká čest: směl jsem představit vlastní písňový program. Byl to první sólový recitál, který se v Met uskutečnil od roku 1994, kdy ho měl Luciano Pavarotti. Úplně mne ohromilo, že na písně Liszta, Mahlera, Duparca a Strausse reagovalo publikum stejně nadšeně, jako kdyby se hrál Verdi a Puccini.

Tenorista Jonas Kaufmann

České publikum vás mezitím vidělo v přenosech Wagnerovy Valkýry a Gounodova Fausta. Jak jste se cítil?
Lidé se mne často ptají, zda jsou to ještě větší nervy než při běžném představení. Nedělám v tom rozdíl. Nicméně napětí je přirozeně větší. Člověku to dojde až následně.

Faust zaprodá duši, co byste byl ochoten obětovat vy?
Oběť pěvců se většinou týká soukromí. Tady už bych měl pocit, že také prodávám duši. Naštěstí se mi podařilo vyvážit kariéru a rodinu. Není to lehké, když třeba několik týdnů nejsme pohromadě, ale o to více si užíváme společný čas.

Rozhodně nepřipomínáte karikovaný obrázek mohutného wagnerovského pěvce, který z plna hrdla duje. Snažíte se tyto představy poopravit?
Řvát Wagnera je špatně. Hudební vědci mnohokrát zdůraznili, že Wagner chtěl, aby se jeho role zpívaly na základě klasického belcanta. A že ve skutečnosti nebyl přítelem toho, čemu se říká Sprechgesang. Jeho ideálem bylo spojení německé výrazové hloubky a italské vokální kultury.

Galakoncert Jonase Kaufmanna

Galakoncert Jonase Kaufmanna

Kam chcete ve svém repertoáru postupovat?
Další wagnerovské role, jako je Tannhäuser nebo Tristan, mohou ještě několik let počkat. Teď bych chtěl raději dělat další Verdiho úlohy. Zatím hlavně Gustava v Maškarním plesu. Lákavý půvab má pro mne Othello. Spočívá ve žhavé intenzitě zvuku, přičemž hlas musí zůstat natolik flexibilní, aby mohl vyjádřit citlivé fráze v milostném duetu a ve scéně smrti.

Ve světě je na trhu vaše monografie "Myslíte skutečně mne?". Tak jste se zeptal, když jste dostal nabídku napsat už teď memoáry?
Titul se vztahuje k reakci publika po mém debutu v Metropolitní opeře. S knihou bych jinak ještě počkal, ale jeden novinář ji chtěl za každou cenu napsat. Dal mi ultimátum, že když nebudu spolupracovat, vydá ji beze mne. Tak jsme ho s publicistou Thomasem Voigtem předešli a udělali publikaci ve formě rozhovorů. Na nic podrobnějšího nebyl čas. Zpětně jsem ale rád, že ji máme.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

Najdete na iDNES.cz