Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cynický zloduch Joker se směje a zlobí už tři čtvrtě století

  14:59aktualizováno  14:59
Komiksový svět slaví 75. narozeniny jednoho z největších padouchů všech dob. Na jeho nebezpečnosti ani bizarnosti příběhů, jimiž Joker prochází, to nic nemění.

Z obálky knihy Joker - Oslava 75. výročí | foto: BB art

Joker - Oslava 75. výročí (obálka)

Joker - Oslava 75. výročí (obálka)

Dokonce i obsáhlou komiksovou knihu Joker – Oslava 75. výročí ostatně provázelo neštěstí svého druhu. Měla se objevit už na předvánočním trhu, konkrétně 19. listopadu. Tiskárenský šotek však přinutil nakladatelství BB art distribuci pozdržet, zrovna ne laciný svazek (jeho pultová cena je 999 korun) se musel vytisknout znovu a k natěšeným fanouškům se dostal až na konci letošního ledna.

Jako by titulní zloduch nestál o svoji oslavu a hodil svým českým příznivcům pár pořádných klád pod nohy.

Ne tak rychle, přítelíčku

Joker ve svém prvním příběhu (1940)

Joker ve svém prvním příběhu (1940)

Na čtyři sta barevných stran knihy se vešlo dvacet jokerovských příběhů ze sérií amerického nakladatelství DC Comics, jehož svět je Jokerovým domovem: Batman, Detective Comics, World’s Finest Comics a Superman. Nejstarší v knize je ten vůbec první, v němž se Joker coby bezskrupulózní vrah, používající plyn k ochromení soupeře, objevil: úvodní díl série Batman z roku 1940.

Začíst se do něj je pro dnešního čtenáře jako vyhrabat na půdě staré rodokapsy po dědečkovi. Doslovný příběh je sice plný akce, ale přece jen ve srovnání s tím, do jakého stadia se dostal dnešní superhrdinský komiks, naprostý čajíček.

Dialogy, ve kterých zkušený komiksový překladatel Richard Podaný skvěle dodržel dobového ducha, budí spíše shovívavé pousmání. Joker: „... a teď dostaneš ochutnat trochu jedu, aby... Co to?“ Batman: „Ne tak rychle, přítelíčku... Ty jsi možná Joker, ale já jsem boxerské eso!“

Amputovaný obličej

Joker v 90. letech

Joker v 90. letech

Postupem času se Joker, jak vidíme z dalších příběhů, vyvíjí ve stále šílenější postavu, odhazující jakékoli zábrany, což je samozřejmě pro jeho hlavního protivníka Batmana výzva k bojovnému činu.

Zároveň však Joker opouští svoji krvežíznivost a místo vražd se realizuje loupežemi a podvody, při nichž se vždy snaží zároveň zesměšnit svého netopýřího protihráče. Až v sedmdesátých letech se k řemeslu zabijáka vrací, samozřejmě vždy s křečovitým úsměvem na tváři.

Celkový duch vývoje tohoto komiksového žánru jako by Jokerovi na první pohled nesvědčil. Stále krvavější příběhy, jejich stále vážnější a potemnělejší atmosféra i stylizovanější přístup kreslířů a koneckonců i scenáristů jako by byly proti duchu postavy.

Ale opak je pravda: minimálně v tom smyslu, že Joker právě onu vážnost jaksi odlehčuje a vyvažuje. Ať už svými „hláškami“, nebo škleby. Byť obličej v posledním příběhu Smrt rodiny (2012) už má jen nasazený jako značně pochroumanou masku. A to poté, co mu jej v závěru předchozího dobrodružství Tváře smrti (2011) protivník odpreparoval a pověsil na stěnu. To by před sedmdesáti lety možné nebylo.

Muž, který se směje

Německý herec Conrad Veidt v masce z němého filmu Muž, který se směje (1928)

Německý herec Conrad Veidt v masce z němého filmu Muž, který se směje (1928)

Kde se však vůbec tenhle král i klaun zločinu vzal? Autory postavy jsou výtvarníci Bob Kane a Jerry Robinson a scenárista Bill Finger. Inspirací měli několik. Mimo jiné karetního „žolíka“, jehož ostatně Joker používá v raných dílech jako svoji proprietu.

Zásadním zdrojem je maska německého herce Conrada Veidta v titulní roli němé filmové adaptace románu Victora Huga Muž, který se směje (1928). A skutečně, srovnáme-li hercovy staré filmové fotografie s prvními díly komiksu, jde o podobu takřka „portrétního kalibru“.

Jack Nicholson jako Joker ve filmu Batman (1989)

Jack Nicholson jako Joker ve filmu Batman (1989)

Heath Ledger jako Joker ve filmu Temný rytíř (2008)

Heath Ledger jako Joker ve filmu Temný rytíř (2008)

Samozřejmě není třeba dodávat, že Joker se s filmovým světem spojoval i nadále. K jeho popularitě přispěl už televizní seriál z let 1966–1968, ale samozřejmě hlavně úžasné kreace Jacka Nicholsona z Batmana (1989) a Heatha Ledgera z Temného rytíře (2008).

Autor:Nejčtenější

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...

Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...Další z rubriky

Agatha Christie uměla používat jed. Vychází její utajené zápisníky

Agatha Christie v roce 1949

V češtině poprvé vycházejí Kompletní utajené zápisníky Agathy Christie. Navazují na předchozí, které vyšly v roce 2009....

Svět si mě cení, vlast ne. Vyznamenání bych přijal, řekl Saudek Za scénou

Selfie podle fotografa Jana Saudka

„Když dojde k vyznamenávání, tak to musí být Francouzi, kdo mi dá řád. Žádný z našich prezidentů mi vyznamenání...

V Česku chyběly komiksy pro dívky i dospívající. Situace se zlepšuje

Jan Novák & Jaromír 99: Zátopek (ukázka z připravovaného komiksu)

Nejen Batman nebo Superman, ale také Emil Zátopek, Kafkův Josef K. či brzy bratři Mašínové jsou hrdiny komiksové...

Volvo XC70 D4 AWD 2014 ·
Volvo XC70 D4 AWD 2014 ·

r.v. 2014, naj. 73 236 km, diesel
600 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz