Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cynický zloduch Joker se směje a zlobí už tři čtvrtě století

  14:59aktualizováno  14:59
Komiksový svět slaví 75. narozeniny jednoho z největších padouchů všech dob. Na jeho nebezpečnosti ani bizarnosti příběhů, jimiž Joker prochází, to nic nemění.

Z obálky knihy Joker - Oslava 75. výročí | foto: BB art

Joker - Oslava 75. výročí (obálka)

Joker - Oslava 75. výročí (obálka)

Dokonce i obsáhlou komiksovou knihu Joker – Oslava 75. výročí ostatně provázelo neštěstí svého druhu. Měla se objevit už na předvánočním trhu, konkrétně 19. listopadu. Tiskárenský šotek však přinutil nakladatelství BB art distribuci pozdržet, zrovna ne laciný svazek (jeho pultová cena je 999 korun) se musel vytisknout znovu a k natěšeným fanouškům se dostal až na konci letošního ledna.

Jako by titulní zloduch nestál o svoji oslavu a hodil svým českým příznivcům pár pořádných klád pod nohy.

Ne tak rychle, přítelíčku

Joker ve svém prvním příběhu (1940)

Joker ve svém prvním příběhu (1940)

Na čtyři sta barevných stran knihy se vešlo dvacet jokerovských příběhů ze sérií amerického nakladatelství DC Comics, jehož svět je Jokerovým domovem: Batman, Detective Comics, World’s Finest Comics a Superman. Nejstarší v knize je ten vůbec první, v němž se Joker coby bezskrupulózní vrah, používající plyn k ochromení soupeře, objevil: úvodní díl série Batman z roku 1940.

Začíst se do něj je pro dnešního čtenáře jako vyhrabat na půdě staré rodokapsy po dědečkovi. Doslovný příběh je sice plný akce, ale přece jen ve srovnání s tím, do jakého stadia se dostal dnešní superhrdinský komiks, naprostý čajíček.

Dialogy, ve kterých zkušený komiksový překladatel Richard Podaný skvěle dodržel dobového ducha, budí spíše shovívavé pousmání. Joker: „... a teď dostaneš ochutnat trochu jedu, aby... Co to?“ Batman: „Ne tak rychle, přítelíčku... Ty jsi možná Joker, ale já jsem boxerské eso!“

Amputovaný obličej

Joker v 90. letech

Joker v 90. letech

Postupem času se Joker, jak vidíme z dalších příběhů, vyvíjí ve stále šílenější postavu, odhazující jakékoli zábrany, což je samozřejmě pro jeho hlavního protivníka Batmana výzva k bojovnému činu.

Zároveň však Joker opouští svoji krvežíznivost a místo vražd se realizuje loupežemi a podvody, při nichž se vždy snaží zároveň zesměšnit svého netopýřího protihráče. Až v sedmdesátých letech se k řemeslu zabijáka vrací, samozřejmě vždy s křečovitým úsměvem na tváři.

Celkový duch vývoje tohoto komiksového žánru jako by Jokerovi na první pohled nesvědčil. Stále krvavější příběhy, jejich stále vážnější a potemnělejší atmosféra i stylizovanější přístup kreslířů a koneckonců i scenáristů jako by byly proti duchu postavy.

Ale opak je pravda: minimálně v tom smyslu, že Joker právě onu vážnost jaksi odlehčuje a vyvažuje. Ať už svými „hláškami“, nebo škleby. Byť obličej v posledním příběhu Smrt rodiny (2012) už má jen nasazený jako značně pochroumanou masku. A to poté, co mu jej v závěru předchozího dobrodružství Tváře smrti (2011) protivník odpreparoval a pověsil na stěnu. To by před sedmdesáti lety možné nebylo.

Muž, který se směje

Německý herec Conrad Veidt v masce z němého filmu Muž, který se směje (1928)

Německý herec Conrad Veidt v masce z němého filmu Muž, který se směje (1928)

Kde se však vůbec tenhle král i klaun zločinu vzal? Autory postavy jsou výtvarníci Bob Kane a Jerry Robinson a scenárista Bill Finger. Inspirací měli několik. Mimo jiné karetního „žolíka“, jehož ostatně Joker používá v raných dílech jako svoji proprietu.

Zásadním zdrojem je maska německého herce Conrada Veidta v titulní roli němé filmové adaptace románu Victora Huga Muž, který se směje (1928). A skutečně, srovnáme-li hercovy staré filmové fotografie s prvními díly komiksu, jde o podobu takřka „portrétního kalibru“.

Jack Nicholson jako Joker ve filmu Batman (1989)

Jack Nicholson jako Joker ve filmu Batman (1989)

Heath Ledger jako Joker ve filmu Temný rytíř (2008)

Heath Ledger jako Joker ve filmu Temný rytíř (2008)

Samozřejmě není třeba dodávat, že Joker se s filmovým světem spojoval i nadále. K jeho popularitě přispěl už televizní seriál z let 1966–1968, ale samozřejmě hlavně úžasné kreace Jacka Nicholsona z Batmana (1989) a Heatha Ledgera z Temného rytíře (2008).

Autor:Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...RECENZE: Rapl, Pustina a teď Vzteklina. Tohle opět není idylická série

Johana Matoušková a Kryštof Hádek v seriálu Vzteklina

Takřka hororovým masakrem při noční pitce v lovecké chatě začne na ČT 1 šestidílná Vzteklina. Krimi ze Šumavy má...

RECENZE: Renčovy Zoufalé ženy musí růžové nic alespoň navenek načechrat

Klára Issová ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Romantická komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, natočená podle scénáře i knihy Haliny Pawlowské, má na rozdíl od...

Ceny Trilobit vyhrál dokument Mečiar, anticenu dostal moderátor Soukup

Zuzana Kronerová a Pavel Nový ve filmu Bába z ledu

Český filmový a televizní svaz předal výroční ceny Trilobit. Nejlepším loňským filmem se stal dokument Mečiar, který...

Další z rubriky

Strach nemusí mít velké oči. Malým i velkým pomůže Neboj, neboj!

Obálka knihy Neboj, neboj!

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Už jsi velký, tak se neboj. Kluci se přece nebojí! Každý z nás si v dětství vyslechl jednu...

RECENZE: Pro malé dveře do snového světa, pro dospělé návrat do dětství

Obal knihy Robinson

Poetická kniha Robinson od mezinárodně uznávaného autora a ilustrátora Petra Síse, nositele prestižní Ceny Hanse...

RECENZE: Neobyčejná dobrodružství přinese 79 dní na sehnání partnerky

Česká obálka knihy Neobyčejná dobrodružství

Bestsellerový americký autor Daniel Wallace, jehož proslavil román Velká ryba natočený Timem Burtonem, napsal novinku...

Najdete na iDNES.cz