Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Johnny Depp: Že jsem populární? To asi grafici dobře retušují moje fotky

Exkluzivně   11:27aktualizováno  16:27
Od redaktorky iDNES.cz z Londýna - Nový film Tima Burtona Alenka v říši divů přilákal na londýnskou premiéru všechny jeho hvězdy. Novináře však zajímal jediný herec - Johnny Depp. "Nechápu, že lidi pořád ještě bavím," divil se.

Londýnská premiéra filmu Alenka v říši divů - herec Johnny Depp - Londýn, 25. února 2010 | foto: AP

Ležérní účes, neodmyslitelné tmavé brýle a - klobouk. Ve filmovém zpracování románu Lewise Carrolla na Deppa vyšla role Kloboučníka, a tak na její premiéru nemohl přijít bez pokrývky hlavy.

"Vzal jsem si ale jen svůj obyčejný klobouk. Ten filmový je cenný, kostymérka ho sháněla až někde daleko v Itálii," komentoval to Depp, který je pravidelně vyhlašován nejpřitažlivějším mužem Hollywoodu.

Když dorazil na setkání s tiskem v londýnském hotelu Dorchester, strhla se mela. Dokonce i jindy seriózní novináři (respektive hlavně novinářky) ignorovali embarga na focení a o možnost položit mu otázku se rvali jako o život.

"Prý sem vůbec nechtěl jet, nenávidí novináře," hlásali ti "zasvěcenější" ještě dlouho předtím, než se objevil. A pro jistotu si dokumentovali vše včetně cedulky u ještě neobsazeného místa. Co kdyby nakonec opravdu nepřijel.

Přijel. A mimochodem nenávistně vůbec nevypadal. Maximálně unaveně. S režisérem Timem Burtonem žertoval na téma jejich vztahu, jejž kdosi v sále definoval jako "více než přátelství". S jeho partnerkou Helenou Bonham Carterovou řešil problematiku dětí a plen. Ochotně mluvil o své rodině i o tom, co se mu zdá v noci. A dokonce pak za dotazy poděkoval. Jako jediný.

Alence především hrajete, ale prý jste spolupracoval i na vzhledu své postavy. V čem konkrétně?
Vymyslet Kloboučníka nebylo vůbec snadné. Snažili jsme se ho poslepovat z narážek, hádanek a nápověd, kterými Carrollova předloha doslova přetéká, ale jako všichni jsme to museli vzdát - Alenčin svět žádné jasné odpovědi nedává. Ty hádanky nicméně podnítily moji zvědavost, a tak jsem se pustil do pátrání na vlastní pěst.

Na co jste přišel?

O popularitě

Byl bych rád, aby na mé filmy chodili děti, dospělí i důchodci. V podstatě bych chtěl být něco jako disneyovská postavička, ty mají všichni rádi.

Johnny Depp

Studoval jsem historii kloboučnictví a zaujalo mě, že existovalo cosi, čemu se přezdívalo nemoc kloboučníků. Své výtvory totiž lepili za pomoci velmi jedovaté směsi, která obsahovala rtuť. Proto tak často trpěli otravou, jež se projevovala fyzicky i duševně. Měli skvrny na kůži, různým způsobem postižené vnitřní orgány, zdravotní problémy. U jiných zase naopak převládaly psychické poruchy. Například to, že mám jako Kloboučník oranžové vlasy, není náhoda, ale jeden z popsaných příznaků otravy. Mimochodem, když jsem o tom říkal Dannymu Elfmanovi (autor hudby - pozn. red.), který je zrzavý, smál se, že se ho v tom případě už dlouho někdo snaží zabít.

Viděly film vaše děti?
Musely, poslal jsem je místo sebe jako předvoj. (smích)

A líbil se jim?
Vrátily se nadšené, doslova se do Alenky zbláznily. Od té doby neustále recitují hlášky, tváří se, jako by objevily cenný poklad. A vůbec nevypadají vyděšeně nebo zkaženě.

Proč by měly?
Slyšel jsem hlasy, že pro děti je tenhle film moc temný. Nevím. Helena (Bonham Carterová - pozn. red.) vyprávěla, jak se její děti dívaly na nějaký pořad o Alence. Nezajímal je však tatínek-režisér, ale výhradně nejpodivnější kreatury z filmu. Takže to s tou nevhodností pro děti asi nebude tak žhavé.

Z filmu Alenka v říši divů - Johnny Depp v roli bláznivého KloboučníkaLondýnská premiéra filmu Alenka v říši divů - herec Johnny Depp

Pamatujete si na své první setkání s Carrollovou Alenkou?
Mohlo mi být kolem pěti let, když se mi do rukou dostala její zjednodušená verze. Byl to ten typ knihy, která se předčítá malým dětem. Později jsem viděl animovaný film od Disneyho, ale to už nebylo ono. Jediné, co mi z toho všeho utkvělo v hlavě, byly postavy z Říše divů. Jsou tak výrazné, že je znají i lidé, kteří román nikdy nečetli.

Předpokládám, že před natáčením jste se k původnímu textu vrátil...
Paradoxně to bylo nezávisle na filmu, dobrý rok předtím, než mi kvůli němu Tim Burton zavolal. Přečetl jsem si oba díly, Alenku v říši divů i Alenku za zrcadlem, a musím říct, že mě zcela pohltily Carrollovy hříčky se slovy a hlavně kryptogramy. Pořád jsem nad nimi musel přemýšlet. Jde o text, který můžete číst stokrát, a pokaždé přijdete na něco, co vám minule uniklo.

Alenka je vaší sedmou spoluprací s Burtonem. Proč jste si tak věrní?
Vždycky jsem na Timovi obdivoval, jak dokáže být oddaný své vizi a jak si dokáže stát za svým, kompromisy mu nic neříkají. Zkrátka vždycky dobře ví, co a proč dělá, a nenechá si to nikým vymluvit. Proto s ním rád dělám a vždycky budu.

Jak dlouho už se znáte?

O 3D Natáčení

Stát před zelenou trikovou stěnou je skutečně ubíjející. Není snadné představit si, co zrovna hrajete. Já měl nejčastěji za partnera kus lepicí pásky."

Johnny Depp

Potkali jsme se před dvaceti lety při práci na Střihorukém Edwardovi. Už fakt, že mě Tim tehdy obsadil, považuji za zázrak, měl jsem neuvěřitelné štěstí. Toho se mi mimochodem dostává celý život: žiju ze šťastných příležitostí. Doteď nechápu, čím jsem si zasloužil popularitu, kterou mám. Respektive divím se, že po všem, co jsem udělal, ještě někoho zajímám.

Změnili jste se za dobu?
Když s někým pracujete tolik let, nutně se musíte sblížit. To se stalo i nám: jsme doopravdy velcí přátelé. Po pracovní stránce se toho ale mnoho nezměnilo - vymýšlíme, tvoříme a točíme úplně stejně jako před dvaceti lety.

Skutečně? Dvacet let je dlouhá doba...
Jedna věc se změnila... Jak už to ostatně bývá vždycky, když chlapi začnou dětem měnit plínky. Ano, potomci a rodina jsou naše nová společná témata. Otcovství a obecně jakékoli závazky člověka změní. Mimochodem jsem hrdý na to, že jsem byl první, kdo dal Timovi kompletní edici DVD The Wiggles, populární dětské skupiny.

Ani ve vaší kariéře nenastal zlom?
Nejdřív jsem byl zcela neznámý a Tim mě musel u každého filmu těžce prosazovat. Teď mě pro změnu nazývají "jedem filmového trhu" - prý jsem ho zamořil. Ale zvykl jsem si, nemám s tím žádný problém. Ostatně od chvíle, kdy jsem natočil Piráty z Karibiku, už Tim nemusí přesvědčovat producenty, když mě chce obsadit do nového snímku.

Pracovní snímky k filmu Alenka z říše divů - Kloboučník Depp

Jedna novinářka se vás ptala, jestli vás s Burtonem nepojí "víc než přátelství"...
... no jéje! (směje se)

Ale vážně: opravdu máte tak idylický vztah, jak všude říkáte? To se nikdy nehádáte?
Hádat jsme se začali, teprve když se v Timově životě objevila jeho partnerka Helena. (směje se) Co vám mám říkat: s Timem zkrátka pracuju rád, je to totiž jeden z mála opravdových umělců ve světě současného filmu.

V Burtonových filmech hrajete v podstatě samé blázny. Jak do téhle kolonky pasuje role Kloboučníka?
Kloboučník není blázen, alespoň ne v pravém slova smyslu. Od začátku jsem ho vnímal spíš jako tragickou postavu, nešťastníka, který má citové a psychické problémy. Někdy v minulosti utrpěl trauma a jeho chování je jen důsledkem toho, co má za sebou. Samozřejmě je tu ta otrava rtutí a její projevy, které šílenství v mnohém připomínají - proto se jednou chová agresivně a podruhé jako vyplašený zajíc. Ale Kloboučník nemá být čistokrevný blázen.

Říkal jste, že jste tuhle postavu vymýšel dohromady s režisérem. Jak to vypadalo?

O Burtonovi

Říkám, že Tim je šílenec. Čímž nemyslím nic negativního, naopak. Jeho bláznovství obdivuju! Pravidelně se vrhá do věcí, které na začátku všichni považují za nesmysl, a zatím mu to vždycky vyšlo."

Johnny Depp

Výchozím bodem bylo, že jsem chtěl, aby se všechny jeho momentální vnitřní stavy projevovaly vnějškově: v obličeji, hlase, i na oblečení. To Tima nadchlo. A nadchlo to i kostymérku Colleen Atwoodovou, která se okamžitě pustila do vymýšlení nejroztodivnějších hejblátek a mechanismů. Jeden jsem měl například ve vázance.

Když už jsme se dotkli natáčení: jaká byla vaše zkušenost s 3D technologií? Herci se shodují, že kvůli několika týdnům stráveným ve studiu před trikovou stěnou nenávidí zelenou barvu.
Chápu, ta zelená je skutečně ubíjející. Ale jinak... Pro mě osobně to bylo jedno velké dobrodružství. Samozřejmě, není úplně snadné představit si, co zrovna hrajete, když vidíte jen zelenou a značky, ale o to větší výzva je to pro fantazii.

Takže vám nevadilo povídat si s tenisákem?
Já měl nejčastěji za partnera kus lepicí pásky. (smích) Klidně mi ji někam lípněte, zahraju cokoli, mám trénink. Nevadilo mi to, mám rád překážky a navíc jsem si zvykl. Nejčastěji jsem hrál s Alenkou, která neustále mění velikost, což je něco, co její představitelka Mia Wasikowska neumí. Tedy pokud vím. Proto jsem místo s ní komunikoval s lepenkou různých délek.

Byl by Lewis Carroll na výsledek vaší práce hrdý?
Pevně věřím, že by byl minimálně nadšený. Dělali jsme ten film s respektem k předloze, a i když jsme s ní nakládali hodně volně, jejího ducha jsme se snažili zachovat. Takže ano, byl by hrdý.

A co říkáte na herecký objev Tima Burtona, představitelku Alenky?
Mia Wasikowska je neuvěřitelná! Působí jako nádherné stvoření z jiné planety. Je křehká, půvabná, skvělá, sladká, originální... Dokonalá Alenka.

Zeptám se naopak: kdo je podle vás největší blázen na světě?
Tim Burton.

Cože?
Říkám, že Tim je šílenec. Čímž nemyslím nic negativního, naopak. Jeho bláznovství obdivuju! Pravidelně se vrhá do věcí, které na začátku všichni považují za nesmysl, a zatím mu to vždycky vyšlo. Je blázen do své práce a to je vždycky trochu šílené.

Ospalá díra - Johnny Depp a Christina Ricci

Jak si vysvětlujete, že si dnešní teenageři lepí na zeď plakáty s vámi, a ne třeba s hvězdou Stmívání Robertem Pattinsonem?
On si mě vážně někdo někam lepí?

Moje dvanáctiletá sestřenice například.
Tak to nechápu. Grafici, kteří ty plakáty vyrábějí, asi umějí zatraceně dobře retušovat. (smích) Neumím vám na to odpovědět. Rozhodně se nesnažím točit filmy pro teenagery. Nebo snad takového Libertina považujete za látku pro školáky?

Samozřejmě, že ne.
Abych odpověděl: nikdy jsem nesledoval, čí jsem idol, dokonce ani když jsem hrál v komerčních hitech. Pokaždé, když vstupujete do nového projektu, věříte, že se vám podaří vytvořit něco, co zasáhne diváky napříč generacemi - od dětí po důchodce. V podstatě bych chtěl být něco jako disneyovská postavička, ty mají rádi všichni.

Prozradíte, co se vám zdálo během natáčení? Alenka podněcuje fantazii...
Popravdě, nepamatuju si, jaké jsem měl tehdy sny. Určitě byly hodně škaredé... Ale víte co? Když už se na ně ptáte, jeden mám v hlavě dodnes. Kdysi se mi zdálo, jak mě Alan Hale, americký herec, který hrál ztroskotaného kapitána v jednom starém seriálu, honil po ulicích Hollywoodu. Tak a teď jsem zvědavý, co si z toho o mně vyvodíte.

Johnny Depp

Johnny Depp na titulní straně časopisu Rolling StoneCelým jménem John Christopher Depp se narodil v roce 1963. Do světa showbyznysu pronikl díky své bývalé manželce, maskérce Lori Anne Allisonové. První příležitost u filmu dostal v hororu Noční můra v Elm Street (1984), následovala role ve válečném snímku Četa (1986). Idol mladých dívek z něj udělal až seriál Jump Street 21. Pro jeho kariéru však bylo rozhodující až setkání s režisérem Timem Burtonem v roce 1990. Od té doby s ním udělal sedm filmů (například Střihoruký Edward, Karlík a továrna na čokoládu, Ospalá díra). Celosvětovou proslulost mu získala role Jacka Sparrowa ve filmové sérii Piráti z Karibiku, za niž má i jednu ze tří nominací na Oscara. Jeho dlouholetou partnerkou je zpěvačka a herečka Vanessa Paradisová, s níž má dvě děti.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly - Johnny Depp a Orlando BloomKustendorf - Promítání filmu na počest Johnnyho DeppaNejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

První díl dokumentu Já, Kajínek zlomil rekord. Měl 1,3 milionu diváků

Trailer k dokumentu Já, Kajínek

Kontroverzní jméno omilostněného vězně Jiřího Kajínka zlomilo divácký rekord. První díl dokumentární série Já, Kajínek...

Další z rubriky

VIDEO: Mimoni a karaoke. Na DVD ukáže Já, padouch 3 přidané scény

Já, padouch 3 (2017) – Mimoni ve vězení

Animovanou komedii Já, padouch 3 vidělo v našich kinech šest set tisíc diváků, což ji řadí k nejúspěšnějším filmům...

RECENZE: Jak bychom natočili Jih proti Severu? Jako Američan Listopad

Z filmu Listopad

Jedna záhada se zdá být odhalena. Proč film Listopad, natočený před třemi lety, zažil svou televizní premiéru teprve...

VIDEO: Upírská rodinka z Hotelu Transylvánie 3 jede na dovolenou

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Třetí díl animované série Hotel Transylvánie, který dostal podtitul Příšerózní dovolená, má premiéru v našich kinech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.