Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Depp pro Burtona držel dietu. Do role upíra bledl na čaji a jogurtech

  2:32aktualizováno  2:32
Čeká se "veselé temno", řečeno s fanoušky, kteří odpočítávají den po dni do premiéry. Osmý společný film režiséra Tima Burtona a herce Johnnyho Deppa Temné stíny snad nemůže selhat, jestliže sedmkrát stvořili kult.

Johnny Depp ve filmu Temné stíny | foto: Warner Bros.

Psal se rok 1990, když Burton potkal Deppa. Přesněji nejprve mu do role Střihorukého Edwarda nabízeli jiné veličiny, Toma Cruise či Jima Carreyho, ale vyhrál v té době spíš jen televizní hrdina seriálu 21 Jump Street. Pro Deppa znamenala postava s nůžkami místo rukou skok do zcela jiného světa, byť v ní potřeboval jen 169 slov; zato zkolaboval při běhu v náročném kostýmu za vlny veder. Zrodil se příběh, jejž má Burton ze svých děl nejraději, který v kinech své náklady zčtyřnásobil, ale hlavně dal dohromady dvě osobnosti s podobnou představivostí, hravostí i humorem.

Jejich bizarní, nezvykle stylizované filmy se postupně posouvaly z nezávislé scény k masové oblibě, aniž slevovaly. Ed Wood vzdal poctu nadšenci označovanému za nejhoršího filmaře dějin, Ospalá díra přinesla dobovou detektivku, Mrtvá nevěsta loutkový romantický horor, Karlík a továrna na čokoládu barvitou pohádku, Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street vyzpíval vražednou pomstu v muzikálu a Alenka v říši divů učinila ze známé knihy moderní fantasy, která na tržbách překročila miliardu dolarů.

Helena Bonham Carterová (vpravo) ve filmu Temné stíny
Michelle Pfeifferová ve filmu Temné stíny (2012)

DVĚ KRÁSKY. Ve filmu Temné stíny hraje režisérova partnerka Helena Bonham Carterová a Michelle Pfeifferová.

Také Temné stíny vycházejí z klasiky, jmenovitě z televizního seriálu, který se ve Státech vysílal na sklonku šedesátých let. Překročil dvanáct set dílů, inspiroval dva filmy a na počátku 90. let další televizní verzi vysílanou i v Česku. Základ teď převzal Burtonův film včetně evropských kořenů dávné kletby; ostatně točilo se převážně ve Velké Británii.

V půli 18. století se vydali manželé Collinsovi se synem Barnabášem z Liverpoolu za novým začátkem v Americe. Ale ani tam neunikli rodovému prokletí. Dvacet let poté sice mladý Barnabáš neboli Depp vlastní bohaté sídlo Collinwood a nic si neodpírá, zejména ne ženy, jenže když zradí jistou čarodějku v podání Evy Greenové, zhrzená dáma ho promění v upíra a upálí.

Z filmu Temné stíny

Z hrobu se pobledlý svůdce vynoří až v roce 1972, ze svého panství najde trosky a z rodinného klanu pár svérázných osob v čele s hrdinkou Michelle Pfeifferové, která si na pomoc volá režisérovu manželku Helenu Bonham Carterovou v roli psychiatričky. Dále se tu hemží děti, správce, chůva, ale také bytosti z jiných časů. Role hostů na plese totiž dostali herci z původního seriálu: Jonathan Frid, Lara Parkerová, David Selby, Kathryn Leigh Scottová. A Depp je s úctou vítal slovy - Bez vás bychom to nikdy nedokázali.

Rodinný nátěr nepřekvapí, Burton se rád obklopuje lidmi, s nimiž už pracoval. Manželku obsadil již posedmé, Christopher Lee s ním točil popáté, Pfeifferovou režisér vyzkoušel před dvaceti lety v komiksu Batman se vrací. Příležitost dal i jiným legendám, třeba Alice Cooper v malé epizodě zazpívá No More Mr. Nice Guy. Každý se prý pro Burtona rozkrájí.

Greenová se pokoušela o "mix Bette Davisové a Janis Joplinové". Depp držel dietu o zeleném čaji a neslazených jogurtech, aby vyhlížel náležitě vyžile, až pronese: "Neumíte si představit, jakou mám žízeň, posledních dvě stě let jsem strávil v rakvi."

Co je to televize?

Humor upírské pohádky těží především z Barnabášových střetů s moderní dobou: nezná televizi, žasne, jak žena může být lékařkou a patnáctiletá dívka ještě bez manžela, a když si přeje osedlat koně, dozví se, že mají jen chevrolet.

Johnny Depp a Eva Greenová ve filmu Temné stíny

Johnny Depp a Eva Greenová ve filmu Temné stíny

Fanoušky před celosvětovou premiérou ani nenapadne, že by film mohl zklamat. Zaměstnává je jediné: zda v něm bude "víc veselo, nebo víc temno". Jisté je, že si Burton s Deppem zase natočili libůstku k obrazu svému. Oba se rádi oblékají do černé, oběma se líbí přízračná nálada gotických románů a oba neberou strašení vážně.

Když Burton potkal Deppa, vzniklo více než profesionální partnerství. Herec o režisérovi prohlašuje: "Může po mně chtít cokoli, třeba abych se v příštím filmu miloval s hrabáčem; já mu věřím. Šel bych pro něj až na kraj světa a vím naprosto jistě, že on by udělal totéž pro mě."
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

Najdete na iDNES.cz