Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Johna Cage zavede Pražské jaro mezi historické dopravní prostředky

  14:58aktualizováno  14:58
Přímo mezi exponáty Národního technického muzea usednou 14. května návštěvníci koncertu 67. ročníku hudebního festivalu Pražské jaro. Netradiční koncert v podání Agon Orchestra pod vedením Petra Kofroně připomene 100. výročí narození a 20. výročí úmrtí průkopníka nové hudby, skladatele Johna Cage.

John Cage | foto: Profimedia.cz

Koncert v Národním technickém muzeu (NTM) s kapacitou 350 míst je již beznadějně vyprodán. Lidé budou podle organizátorů sedět na židlích nejen mezi tmavými lokomotivami a nablýskanými automobily, navozujícími atmosféru prvorepublikových filmů, a pod zavěšenými historickými letadly, ale také na galeriích, kde se nacházejí staré motocykly a vitríny s různými modely.

Ředitel Pražského jara Roman Bělor

Ředitel Pražského jara Roman Bělor

Ředitel NTM Karel Ksandr uvedl, že s ředitelem Pražského jara Romanem Bělorem už dlouho uvažovali o podobné akci. "Mnozí skladatelé klasické hudby byli ovlivněni technikou, například Antonína Dvořáka fascinovaly lokomotivy. Navíc má naše hala výbornou akustiku, asi díky zavěšeným letadlům, která jsou převážně ze dřeva a plátna," uvedl Ksandr k místu konání koncertu nazvaného Pocta Johnu Cageovi. Připomněl, že v NTM se již konala vystoupení Spirituál kvintetu a Jaroslava Svěceného a všichni účinkující si pochvalovali akustiku sálu.

"Cage byl nejen skladatel, ale i geniální myslitel a inspirátor nových idejí," podotkl dramaturg festivalu Antonín Matzner. V nově zrekonstruovaném technickém muzeu zazní i slavná Cageova skladba Imaginární krajina č. 4, která je věnována 12 radiopřijímačům, z nichž každý je naladěný na jinou stanici a každý také hraje jinak hlasitě podle partitury.

Radiopřijímače měly původně pocházet přímo ze sbírek Národního technického muzea. "Skladbu jsme zařadili z popudu NTM, které oznámilo, že má v depozitáři řadu rozhlasových přijímačů. Postupem doby se ale zjistilo, že ani jeden z nich nefunguje, takže to budeme muset realizovat náhradní formou buď s iPody, nebo ještě nevím jak," řekl Petr Kofroň.

Agon Orchestra provede i díla Briana Ena, Davida Langa nebo Franka Zappy. Tři skladby pro tento koncert vznikly přímo na objednávku Pražského jara. Jde o Not I od Michala Nejtka, Iz iz a mam dž i t'ing Ivana Achera a Kofroňovu Imaginární symfonii.

Skladatel Petr Kofroň

Skladatel Petr Kofroň

Kofroň prozradil, že jeho kompozice ještě není hotová. Při představování Imaginární symfonie připomněl Cageovo dílo 4:33, kdy klavírista na čtyři minuty a 33 vteřin pouze zvedne víko svého nástroje, ale nehraje. "V diskotéce to moc zajímavé není, ale je to imaginární skladba v tom smyslu, že můžete poslouchat, co se kolem vás děje," dodal Kofroň.

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro se letos koná od 12. května do 3. června. Festival zahájí po pětileté odmlce Česká filharmonie. Ve Smetanově Mé vlasti ji povede Vasilij Petrenko, současný šéf Královského liverpoolského filharmonického orchestru.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Rockeři klasiku milují, tvrdí pianista Lang Lang před koncertem roku

Metallica a Lang Lang (Grammy 2013)

Nejočekávanější koncert letošního ročníku má ve čtvrtek na programu Pražské jaro. V Obecním domě vystoupí Vídeňští...

Bude zpívat Blecha? I takové věci musí řešit Pražské jaro

Součástí Pražského jara letos bude i představení čínské opery kunqu

Přiblížil se opět 12. květen a s ním i zahájení festivalu Pražské jaro. V zákulisí se odehrávají poslední přípravy a­...

RECENZE: Pražské jaro začalo. Bez přestávky i hlavy státu

Pražské jaro 2014: při zahajovacím koncertu dirigoval Českou filharmonii její...

Příchuť velké události mělo pondělní zahájení Pražského jara. Smetanovu Mou vlast provedla Česká filharmonie se svým...

Najdete na iDNES.cz