Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

John McLaughlin „mahavišnil“ i meditoval

  12:54aktualizováno  12:54
Lepší vyvrcholení si letošní desátý ročník průběžného festivalu Kytara napříč žánry nemohl přát. John McLaughlin je totiž nejen slavný, ale také stále vynikající.

John McLaughlin - Praha, Lucerna, 21. 5. 2008 | foto: Petr TopičiDNES.cz

John McLaughlinJeho koncert s trojčlennou skupinou The 4th Dimension 21. května v solidně zaplněném velkém sále Lucerny to jen potvrdil. Přestože takové "palby", jaké známe z některých nahrávek klíčové McLaughlinovy kapely The Mahavishnu Orchestra, už vzal čas, kytarista a jeho kolegové odvedli naprosto špičkový výkon.

John McLaughlinJe sice asi škoda, že původní baskytarista The 4th Dimension Hadrien Feraud kvůli zranění ruky absentoval a byl nahrazen Dominiquem di Piazzou, jenž zejména zpočátku v sólech sázel spíš na bezuzdnou rychlost hry než na její smysluplnou výstavbu a snažil se přesvědčit, že pilně studoval stupnice, i on se ale postupem času nechal strhnout a třeba v okamžicích, kdy na baskytaře markýroval téměř sitárové běhy, byl úchvatný.

John McLaughlinA takoví byli i ostatní muzikanti. Duší kapely je klávesista a občasný bubeník Gary Husband, jejím srdcem pak bubeník Mark Mondesir, oba (v rozporu s  dezinformacemi některých českých médií) McLaughlinovi spolupracovníci z nyní už předposledního alba Industrial Zen (to zcela poslední, Floating Point, vyšlo celosvětově den před pražským koncertem). Právě tato deska byla základem hudby, kterou čtveřice nadšené Lucerně bezmála dvě hodiny hrála.

John McLaughlinNěkteré Husbandovy klávesové rejstříky sice až příliš připomínaly "smoothjazzovou" hudbu do výtahů, jiné naopak skoro šokovaly - bylo legrační, jak při jednom sólu celé hlediště zvedá hlavy a hledá vokalistu, jehož hlas byl ve skutečnosti dosti věrně zahrán na klávesy; šlo zřejmě o Husbandův oblíbený vtípek, na všech muzikantech bylo vidět, že se dobře baví.

John McLaughlinK nejsilnějším okamžikům patřily ale ty, kdy Husband přešel od kláves k zmenšené bicí soupravě a rozpoutal spolu s razantním Mondesirem rytmické šílenství, jemuž se rádi podřídili i di Piazza a samozřejmě McLaughlin. Tehdy se v označení žánru jazzrock pomyslně přesouvalo těžiště na druhou slabiku a koncert dostával dokonalou dynamiku.

John McLaughlinKromě několika vyloženě rockových momentů, trochu překvapivého úvodu v bluesovém duchu a převažujícího očekávaného, aplaudovaného a samozřejmě stále vynikajícího typického "mahavišnění" (tedy jazzrockové hry, kdy do pomalých a středních ploch kytarista vystřeluje skutečně rychlopalná sóla ve stylu jakýchsi poryvů či výronů energie) ovšem nechyběly ani okamžiky, kdy se McLaughlin stylem hry vracel ke staršímu, prakticky bopovému způsobu hry, byť modifikované pro svérázně znějící zkreslenou elektrickou kytaru.

John McLaughlinJohn McLaughlin je jedna z nejdůležitějších postav kytary 20. století a jeho vliv nepochybně bude přetrvávat ještě daleko do dalších let. Za svou zhruba čtyřicetiletou kariéru prošel nejrůznějšími stylovými, myšlenkovými i životně-stylovými zákruty a dnes je v pozici, kdy může zúročovat. Tu vypustit ze své kytary hromy a blesky, tu navodit meditativní náladu - všechno udělá perfektně a posluchači mu to právem uvěří.

John McLaughlin & The 4th Dimension
(koncert z cyklu Kytara napříč žánry)
Praha, velký sál Lucerny, 21. května 2008
pořádala agentura Taktika muzika a Stanislav Barek
Hodnocení iDNES.cz: 80 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

PREMIÉRA: Barbora Poláková roztančila metro. I když mrzlo, bylo to Vono

Barbora Poláková

Hit Nafrněná a úspěšná eponymní deska oceněná dvěma Anděly. Herečka a zpěvačka Barbora Poláková vtrhla na hudební scénu...

Najdete na iDNES.cz