Wilbur Smith

Wilbur Smith | foto: archiv

John Irving nepřijede. Wilbur Smith ano

Fanoušky Johna Irvinga tato zpráva bezesporu raní. Pětašedesátiletý autor Světa podle Garpa a jeden z nejpopulárnějších současných spisovatelů, který měl být příští týden hvězdou veletrhu Svět knihy, do Prahy nepřijede. Důvodem je operace, kterou prodělal na začátku dubna.

„Je nám to pochopitelně moc líto, ale zdraví autora je na prvním místě,“ podotýká Denisa Novotná z nakladatelství Euromedia Group, které se spolu se Světem knihy podílelo na přípravách Irvingovy návštěvy a již vytisklo plakáty, které měly viset v metru.

Známky, že Irving s příjezdem ze zdravotních důvodů váhá, měli organizátoři již delší dobu, autor jim však odřeknutí definitivně potvrdil v posledních dnech. Přítomen bude alespoň svými díly – v češtině mu vyšly všechny jeho knihy včetně té poslední, devítisetstránkového opusu Dokud tě nenajdu.

Nakladatelství Meander k nim přidá ještě jeden titul staronový – pasáž z románu Rok vdovou, kterou autor upravil a samostatně vydal jako dětskou knihu pod názvem Jako by se tu někdo snažil nevydat ani hlásku.

Vybral si k tomu i ilustrátorku, Švýcarku Tatjanu Hauptmannovou, která dala příběhu o strašidelném šramotu ráz takřka hororový. Námětem knížky je strach spisovatelova syna, kterého děsily noční zvuky.

Dorazí vítěz Magnesie Litery
Ale spíše než u autorů, kteří nepřijedou, zůstaňme u těch potvrzených. Na veletrhu, který se bude konat na holešovickém Výstavišti od příštího čtvrtka do neděle, se objeví rumunský spisovatel Petru Cimpoeşu (1952), kterého donedávna v Česku nikdo moc neznal.

Ale změnila to nedělní soutěž Magnesia Litera, která překlad jeho románu z porevolučních časů Simion Výtažník vyzdvihla jako nejlepší knihu roku.

Nejslavnějším hostem zřejmě bude bestsellerový autor Wilbur Smith (1933) – Brit, který se narodil v oblasti dnešní Zambie a do Afriky se vrací i ve svých románech.
Vyhýbá se však komplikované africké současnosti, píše akční, dobrodružné příběhy plné velkých vášní i intrik zasazené do starověkého Egypta.

Alespoň to platí o Smithově nejslavnější sérii Řeka bohů, kterou nyní rozšířil o čtvrtý díl the Quest (Pátrání). Šestisetstránkový titul se drží mezi nejprodávanějšími britskými knihami a opět v něm vystupuje mocný mág Taita.

Slyšet bude však i o spisovatelích německého jazyka, jimž je letošní veletrh věnován především. Zřejmě největší renomé má Bodo Kirchhoff (1948), kterému v češtině vyšla ironická detektivka Krvák, v níž hned na začátku umře nejslavnější německý literární kritik. Pozoruhodnou a oceňovanou autorkou je i Karen Duve (1961), která bude číst ze své prvotiny Deštivý román.