Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: John Grisham se v novém románu vrací mezi právníky

  11:57aktualizováno  11:57
Běloch se spoustou peněz vydědí svou rodinu, odkáže všechno své černošské hospodyni a pak se oběsí. Děláš si srandu? Tak se ptá Carla manžela, advokáta Jakea, shrnujíc tím ve stručnosti nový román Johna Grishama Platanová alej.

John Grisham | foto: PR

John Grisham: Platanová alej

John Grisham: Platanová alej

Platanovou alejí se mistr právnických thrillerů po čtvrtstoletí vrací na americký Jih, do státu Mississippi, k hrdinovi svého debutu s názvem ... a je čas zabíjet. V něm Jake Brigance, mladý advokát z malého města, v roce 1985 prožil svou hvězdnou hodinu, když před porotou dosáhl osvobození černocha obviněného z vraždy: zastřelil dva bílé muže, kteří znásilnili a málem zabili jeho desetiletou dceru.

Ku-klux-klan za to Jakeovi vypálil dům. Uplynuly tři roky, Jake by si rád postavil nový, ale v osmitisícovém Clantonu působí šestadvacet právníků a příležitost vydělat větší peníze je prakticky nulová.

Platanová alej

John Grisham

Knižní klub 2015

Hodnocení­: 80 %

V pondělí ráno 3. října 1988 najde v poště dopis od jedenasedmdesátiletého Setha Hubbarda, muže umírajícího na rakovinu, který se den předtím oběsil na starém platanu. K osobnímu listu je přiložena rukou psaná závěť a Hubbard se na Jakea obrací se žádostí, aby prosadil její splnění.

Upozorňuje, že to nebude snadné, neboť vydědil své děti a vnoučata. Po pěti procentech nemalého jmění odkazuje jednak církvi, jednak svému po desetiletí nezvěstnému bratru Ancilovi. Zbylých devadesát procent má dostat jeho černošská hospodyně Lettie Langová. Předchozí poslední vůli, podle níž většina majetku měla připadnout synovi Herschelovi a dceři Ramoně, se tímto ruší.

Své kolegy nešetří

Hubbartovo jmění přesahuje dvacet milionů dolarů, což by byla slušná částka i dnes, natož koncem osmdesátých let. Z nemajetné sedmačtyřicetileté černošky s mužem opilcem, která posluhováním jen tak tak uživí své děti, by se rázem stal nejbohatší člověk široko daleko. Na americkém, v té době stále ještě značně rasistickém Jihu.

Po bok Hubbardových dětí, jež k otci neměly žádný vztah a jimiž on pohrdal, se postaví legie úspěšných právníků, kteří by na eventuálním vítězství mohli hodně vydělat. Ovšem Jake Brigance na svém taky... A navíc právní bitva je hodně adrenalinová záležitost.

„Stát v soudní síni, před porotou, to je jako stoupnout si do arény nebo na hřiště. Protivník je nemilosrdný. Sázky vysoké. Objevuje se nesportovní chování. Nakonec zůstane vítěz a ten, který prohrál,“ vysvětluje Jake manželce Carle.

Ostatně Grisham dobře ví, o čem píše, sám léta pracoval jako obhájce. A své literární kolegy příliš nešetří, nechává je dělat podrazy, klamat, využívat kdejaké skulinky, a když žádná není, tak si ji vytvořit.

Jen ten Jake, pohledný bílý liberál, je snad až příliš kladný. Pravda, stojí tu de facto sám, pomáhá mu jen kamarád, nevybíravý rozvodový právník, a dále bývalý advokát Lucien, který ze všeho nejvíc preferuje panáka Jacka Danielse. V odehrávajícím se dramatu s mnoha zvraty musí Jake obhájit teze, že umírající Hubbard chápal povahu a dosah svého rozhodnutí a že nebyl pod Lettiiným nemístným vlivem.

Dlouhý stín minulosti

Nikdo totiž nezná odpověď na základní otázku: proč? Proč se ten nepříliš příjemný člověk, o jehož soukromí nikdo moc nevěděl, takhle rozhodl? Netuší to ani Lettie, o níž si samozřejmě kdekdo myslí, že poskytovala Hubbardovi i jiné než uklízečské a ošetřovatelské služby, i když to nahlas nevysloví.

Knihy odehrávající se v soudní síni jsou tradičně populární – vzpomeňme alespoň na Perryho Masona – a Grisham ty své umí vystavět brilantně. Jeho styl sice není nikterak oslňující, ale to od něj ani čtenář nečeká. Prostě se nechá pohltit strhujícím dějem, v němž nechybějí ani komické prvky.

Kniha se slevou

„John Grisham je patrně nejlepším vypravěčem v současných Spojených státech.“ - THE NEW YORK TIMES

obálka Platanová olej

Třeba postava veleúspěšného černého advokáta Bookera, který se snaží vetřít Lettii do přízně (za slušný podíl na zisku, přirozeně) a kdekoho s gustem obviňuje z rasismu, než s ním starý soudce Atlee, mimochodem jeden z nejpozoruhodnějších charakterů románu, elegantně zamete.

Nebo „spravedlivé“ rozhořčení Hubbardových potomků nad tím, že otec platil Lettii pět dolarů za hodinu.

Podstata příběhu je nicméně tragická a poměrně záhy se dá vytušit, že důvod Hubbardova rozhodnutí má kořeny v minulosti a rasismu. Ten je latentní stále: okresním šerifem byl sice už podruhé zvolen černoch, ale v soudní síni si černé a bílé publikum důsledně sedá odděleně.

A i liberální Jake si s překvapením uvědomí, když pozve na večeři Lettiinu dceru Portii, že do jeho domu poprvé jako host vstoupí osoba černé pleti. Zkrátka: Platanová alej je nejen výborný právnický thriller, ale svým způsobem i pozoruhodný historický román.

Grisham se v knize zmiňuje o jednom z nejslavnějších jižanských spisovatelů Williamu Faulknerovi. Myslím, že kdyby si Faulkner mohl Platanovou alej přečíst, rád by si s jejím autorem připil.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Najdete na iDNES.cz