Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jména posledních Švejků odtajněna: Dejdar, Zedníček, Goldflam, Klepl

Víme první   15:14aktualizováno  15:14
Velký projekt nové interpretace Haškova Švejka v podobě dvaceti cédéček je dokončen. Poslední jména herců, kteří dostali příležitost se s tématem popasovat, znějí: Martin Dejdar, Pavel Zedníček, Arnošt Goldflam a Bohumil Klepl.

Martin Dejdar při načítání audioknihy Osudy dobrého vojáka Švejka | foto: Popron Music

V průběhu roku 2008 postupně vznikal projekt, jehož vydavatelem je společnost Popron Music. Části z Osudů dobrého vojáka Švejka načetlo deset herců - kromě jmenovaných to jsou Josef Somr, Miroslav Donutil, Václav Postránecký, Petr Nárožný, Rudolf Hrušínský a Václav Vydra.

Pavel Zedníček o Švejkovi

Pavel Zedníček při načítání audioknihy Osudy dobrého vojáka Švejka"Švejk je klasika a naše úžasná figurka. S humorem sobě vlastním nádherně procházela dobou. Švejk se uměl dostat z každé situace a uměl ji řešit. Byl sice považován za blba, ale byl velice chytrý a šikovný."


"Výhodu měli pochopitelně umělci, kteří jsou jako doma v magickém šeru rozhlasového studia, kde jsou sami, před nimi leží lampičkou ostře osvícený bílý obdélník scénáře a kdesi ve tmě před nimi visí partner-mikrofon, který, jak říkával pan režisér Jiří Horčička, legenda rozhlasové režie, je uchem posluchače," říká režisér celého projektu Dimitrij Dudík.

Martin Dejdar o Švejkovi

Martin Dejdar při načítání audioknihy Osudy dobrého vojáka Švejka"Švejk se mi namlouval těžko, velmi obtížně. Věty jsou několikařádkové, šíleně dlouhé, mají i několik myšlenek a rovin. Měl jsem z toho strach a respekt a doufejme, že to dopadne dobře. Ono to vypadá, že je to jednoduché, že Švejk je takový český trošku-hlupák, ale je to na interpretaci nesmírně náročné."


"Často je slyšet mezi čtenáři Haškova románu názor, že tzv. české ´švejkování´ je obraz přihlouplosti a uhýbavosti a rezignace na hodnoty. Lidé, kteří toto tvrdí, zmíněný román přečetli nechci říct špatně, ale jinak než já," říká režisér Dudík, který sám připravil dvacet scénářů po sedmdesáti až osmdesáti minutách. Ve výsledku tak všech dvacet CD obsáhne zhruba tři čtvrtiny rozsahu celého románu, což je asi o polovinu více než slavná verze Jana Wericha.

Arnošt Goldflam o Švejkovi

Arnošt Goldflam při načítání audioknihy Osudy dobrého vojáka Švejka"Zjistil jsem, že to není žádná banální knížka, jak se někdy lidé častují těmi historkami a průpovídkami z ní. Knížka je to, při vší zábavnosti, velmi ostře groteskně jadrně kritická k lidem, dost nemilosrdná, ale zábavná."


Hudbu složil a nahrál speciálně pro tento projekt skladatel Petr Mandel. Celkem postupně vyjde v průběhu roku 2009 deset kompletů 2CD. Celou sérii zahájí na jaře 2009 dvojalbum v interpretaci doyena hereckého týmu Josefa Somra. Režisér Dudík věří, že podoba audioknihy zpřístupní Švejka nové generaci minimálně na dalších osmdesát let.

Bohumil Klepl o Švejkovi

Bohumil Klepl při načítání audioknihy Osudy dobrého vojáka Švejka"Jsem rád, že jako Nečech, napůl Armén, jsem se mohl na tomto projektu podílet. Švejk byl jedna z mých prvních seriózních knih. Byl jsem nesmírně nadšen, protože jsem to vnímal tenkrát jako dítě jako takovou lehce eroticko-vojenskou záležitost. Švejka jsem objevil u rodičů v knihově, byla to tlustá ´bichle´. Začal jsem ji číst, trvalo mi to jen pár dnů, četlo se to samo."

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz