Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jména posledních Švejků odtajněna: Dejdar, Zedníček, Goldflam, Klepl

Víme první   15:14aktualizováno  15:14
Velký projekt nové interpretace Haškova Švejka v podobě dvaceti cédéček je dokončen. Poslední jména herců, kteří dostali příležitost se s tématem popasovat, znějí: Martin Dejdar, Pavel Zedníček, Arnošt Goldflam a Bohumil Klepl.

Martin Dejdar při načítání audioknihy Osudy dobrého vojáka Švejka | foto: Popron Music

V průběhu roku 2008 postupně vznikal projekt, jehož vydavatelem je společnost Popron Music. Části z Osudů dobrého vojáka Švejka načetlo deset herců - kromě jmenovaných to jsou Josef Somr, Miroslav Donutil, Václav Postránecký, Petr Nárožný, Rudolf Hrušínský a Václav Vydra.

Pavel Zedníček o Švejkovi

Pavel Zedníček při načítání audioknihy Osudy dobrého vojáka Švejka"Švejk je klasika a naše úžasná figurka. S humorem sobě vlastním nádherně procházela dobou. Švejk se uměl dostat z každé situace a uměl ji řešit. Byl sice považován za blba, ale byl velice chytrý a šikovný."


"Výhodu měli pochopitelně umělci, kteří jsou jako doma v magickém šeru rozhlasového studia, kde jsou sami, před nimi leží lampičkou ostře osvícený bílý obdélník scénáře a kdesi ve tmě před nimi visí partner-mikrofon, který, jak říkával pan režisér Jiří Horčička, legenda rozhlasové režie, je uchem posluchače," říká režisér celého projektu Dimitrij Dudík.

Martin Dejdar o Švejkovi

Martin Dejdar při načítání audioknihy Osudy dobrého vojáka Švejka"Švejk se mi namlouval těžko, velmi obtížně. Věty jsou několikařádkové, šíleně dlouhé, mají i několik myšlenek a rovin. Měl jsem z toho strach a respekt a doufejme, že to dopadne dobře. Ono to vypadá, že je to jednoduché, že Švejk je takový český trošku-hlupák, ale je to na interpretaci nesmírně náročné."


"Často je slyšet mezi čtenáři Haškova románu názor, že tzv. české ´švejkování´ je obraz přihlouplosti a uhýbavosti a rezignace na hodnoty. Lidé, kteří toto tvrdí, zmíněný román přečetli nechci říct špatně, ale jinak než já," říká režisér Dudík, který sám připravil dvacet scénářů po sedmdesáti až osmdesáti minutách. Ve výsledku tak všech dvacet CD obsáhne zhruba tři čtvrtiny rozsahu celého románu, což je asi o polovinu více než slavná verze Jana Wericha.

Arnošt Goldflam o Švejkovi

Arnošt Goldflam při načítání audioknihy Osudy dobrého vojáka Švejka"Zjistil jsem, že to není žádná banální knížka, jak se někdy lidé častují těmi historkami a průpovídkami z ní. Knížka je to, při vší zábavnosti, velmi ostře groteskně jadrně kritická k lidem, dost nemilosrdná, ale zábavná."


Hudbu složil a nahrál speciálně pro tento projekt skladatel Petr Mandel. Celkem postupně vyjde v průběhu roku 2009 deset kompletů 2CD. Celou sérii zahájí na jaře 2009 dvojalbum v interpretaci doyena hereckého týmu Josefa Somra. Režisér Dudík věří, že podoba audioknihy zpřístupní Švejka nové generaci minimálně na dalších osmdesát let.

Bohumil Klepl o Švejkovi

Bohumil Klepl při načítání audioknihy Osudy dobrého vojáka Švejka"Jsem rád, že jako Nečech, napůl Armén, jsem se mohl na tomto projektu podílet. Švejk byl jedna z mých prvních seriózních knih. Byl jsem nesmírně nadšen, protože jsem to vnímal tenkrát jako dítě jako takovou lehce eroticko-vojenskou záležitost. Švejka jsem objevil u rodičů v knihově, byla to tlustá ´bichle´. Začal jsem ji číst, trvalo mi to jen pár dnů, četlo se to samo."

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

Najdete na iDNES.cz