Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jízda z Matrixu zpátky do školky

  1:41aktualizováno  1:41
Pro fanoušky Matrixu je to těžká rána. Neboť jejich polobozi, tvůrci přelomové rafinované sci-fi Larry Wachowski a Andy Wachowski, teď v novince Speed Racer rozdávají nudu a riskují výsměch.

Z filmu Speed Racer | foto: Warner Bros.

Snímek, který má zítra českou premiéru, vznikl podle komiksového příběhu, o němž režisérské sourozenecké duo i řada herců dojatě tvrdí, že s ním odmala vyrůstali.
Zdejší nezasvěcený divák si z toho může vzít jen varování, že jde na zábavu určenou původně dětem, z níž filmaři slíbili udělat podívanou pro celou rodinu. Jenže Speed Racer v rukou Wachowských naopak ještě zdětinštěl.

Jeho užvatlaný naivismus naditý výchovnými kázáními unese leda tak osazenstvo mateřské školky – tedy pokud předškolní diváci zároveň pochopí technické výrazy o výbavě motoru a metodiku nečistých obchodů s akciemi, což se tu rovněž vyskytuje v nečekané míře.

Hlavní zradu však Speed Racer páchá na těch, jimž sliboval zběsilou jízdu. Daleko více se zde totiž mluví než jezdí, třebaže hrdinou je mladý závodník z rodiny, kde kromě maminky všichni buď auta stavějí, nebo je řídí.

Většinu času však rozechvělým hlasem a spisovným jazykem pronášejí ušlechtilé věty, kterak je otec hrdý, matka se dme pýchou asport patří k inspirativním uměním. Taktéž bohatí zlosynové, kteří chtějí výsledky závodů ovlivňovat, se potřebují vypovídat.

Což je o to vražednější, že herci vesměs nemají co hrát, a ještě to dělají příšerně. Třeba John Goodman jen co možná bezbolestně opakuje svou šarži z mnohem zábavnějších Flintstoneových a hrdina Ztracených Matthew Fox působí, jako by mu po četbě Nietzscheho vrazili do ruky slabikář.

A když konečně zasviští pneumatiky, zhasne i poslední naděje. Tvůrci zvolili kombinaci, která je zrazuje: nikoli plně hraný film, který by do akčních scén vháněl adrenalin reálného strachu, ani film plně animovaný jako Auta, který svou stylizací dokáže pohádku zdůvěrnit a polidštit, nýbrž živé herce s dodanými počítačovými triky.

Výsledkem je pak tuctová videohra ze závodní trati, jaké znají dnešní děti málem od kolébky, navíc videohra založená pouze na karambolech bez originálních nápadů, z níž trčí pokusy o rodinnou komedii z jiných časů včetně tlustého hošíka a jeho opičáka. Reakce se míjejí úmyslem: u "veselých" scén kino nevěřícně zírá, u dojemných se naopak zalyká smíchy.

Svět, jejž kolem hrdinů filmaři vybudovali, by se chtěl podobat Karlíkovi a továrně na čokoládu; nemá však její kouzlo, poezii ani vtip, takže připomíná spíš veletrh pestrobarevné zmrzliny.

Značka Wachowski se sice tu a tam připomene drobnůstkou pro labužníky, třeba motivy japonského stylu animace, ale neosobní umělost jejich filmové "autodráhy" tím nezmizí: s otřískanými autíčky na podlaze dětského pokoje se dá zažít více vzrušení.

Vysokorychlostní nuda
Je až překvapivé, jak nahlouplá "rodinná podívaná" mohla ze slavné dílny vypadnout. O tajemství, ale ani o stylu, dvou silných oporách Matrixu, se nedá mluvit.

V případě naprosto asexuálního Speed Racera zbyl pouze design, respektive "vydesignovaná" otravná vysokorychlostní nuda na více než dvě pusté hodiny. Ale člověk musí uznat, že třeba výchovně citové výlevy spojené s prvky kung-fu vytvářejí tak úžasně nesmyslnou směs, že jí podlehne. A inspektor jménem Detektor nebo pohár vítězů plný mléka, to už je vyšší škola humoru.

Speed Racer
USA, režie Larry Wachowski, Andy Wachowski, hrají Christina Ricci, Emile Hirsch, Matthew Fox, John Goodman, titulky, 134 minut.
Hodnocení MF DNES: 40 %
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

Najdete na iDNES.cz