Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jízda z Matrixu zpátky do školky

  1:41aktualizováno  1:41
Pro fanoušky Matrixu je to těžká rána. Neboť jejich polobozi, tvůrci přelomové rafinované sci-fi Larry Wachowski a Andy Wachowski, teď v novince Speed Racer rozdávají nudu a riskují výsměch.

Z filmu Speed Racer | foto: Warner Bros.

Snímek, který má zítra českou premiéru, vznikl podle komiksového příběhu, o němž režisérské sourozenecké duo i řada herců dojatě tvrdí, že s ním odmala vyrůstali.
Zdejší nezasvěcený divák si z toho může vzít jen varování, že jde na zábavu určenou původně dětem, z níž filmaři slíbili udělat podívanou pro celou rodinu. Jenže Speed Racer v rukou Wachowských naopak ještě zdětinštěl.

Jeho užvatlaný naivismus naditý výchovnými kázáními unese leda tak osazenstvo mateřské školky – tedy pokud předškolní diváci zároveň pochopí technické výrazy o výbavě motoru a metodiku nečistých obchodů s akciemi, což se tu rovněž vyskytuje v nečekané míře.

Hlavní zradu však Speed Racer páchá na těch, jimž sliboval zběsilou jízdu. Daleko více se zde totiž mluví než jezdí, třebaže hrdinou je mladý závodník z rodiny, kde kromě maminky všichni buď auta stavějí, nebo je řídí.

Většinu času však rozechvělým hlasem a spisovným jazykem pronášejí ušlechtilé věty, kterak je otec hrdý, matka se dme pýchou asport patří k inspirativním uměním. Taktéž bohatí zlosynové, kteří chtějí výsledky závodů ovlivňovat, se potřebují vypovídat.

Což je o to vražednější, že herci vesměs nemají co hrát, a ještě to dělají příšerně. Třeba John Goodman jen co možná bezbolestně opakuje svou šarži z mnohem zábavnějších Flintstoneových a hrdina Ztracených Matthew Fox působí, jako by mu po četbě Nietzscheho vrazili do ruky slabikář.

A když konečně zasviští pneumatiky, zhasne i poslední naděje. Tvůrci zvolili kombinaci, která je zrazuje: nikoli plně hraný film, který by do akčních scén vháněl adrenalin reálného strachu, ani film plně animovaný jako Auta, který svou stylizací dokáže pohádku zdůvěrnit a polidštit, nýbrž živé herce s dodanými počítačovými triky.

Výsledkem je pak tuctová videohra ze závodní trati, jaké znají dnešní děti málem od kolébky, navíc videohra založená pouze na karambolech bez originálních nápadů, z níž trčí pokusy o rodinnou komedii z jiných časů včetně tlustého hošíka a jeho opičáka. Reakce se míjejí úmyslem: u "veselých" scén kino nevěřícně zírá, u dojemných se naopak zalyká smíchy.

Svět, jejž kolem hrdinů filmaři vybudovali, by se chtěl podobat Karlíkovi a továrně na čokoládu; nemá však její kouzlo, poezii ani vtip, takže připomíná spíš veletrh pestrobarevné zmrzliny.

Značka Wachowski se sice tu a tam připomene drobnůstkou pro labužníky, třeba motivy japonského stylu animace, ale neosobní umělost jejich filmové "autodráhy" tím nezmizí: s otřískanými autíčky na podlaze dětského pokoje se dá zažít více vzrušení.

Vysokorychlostní nuda
Je až překvapivé, jak nahlouplá "rodinná podívaná" mohla ze slavné dílny vypadnout. O tajemství, ale ani o stylu, dvou silných oporách Matrixu, se nedá mluvit.

V případě naprosto asexuálního Speed Racera zbyl pouze design, respektive "vydesignovaná" otravná vysokorychlostní nuda na více než dvě pusté hodiny. Ale člověk musí uznat, že třeba výchovně citové výlevy spojené s prvky kung-fu vytvářejí tak úžasně nesmyslnou směs, že jí podlehne. A inspektor jménem Detektor nebo pohár vítězů plný mléka, to už je vyšší škola humoru.

Speed Racer
USA, režie Larry Wachowski, Andy Wachowski, hrají Christina Ricci, Emile Hirsch, Matthew Fox, John Goodman, titulky, 134 minut.
Hodnocení MF DNES: 40 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

Najdete na iDNES.cz