Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jitřenka září nad hřbitovem

  2:06aktualizováno  2:06
Hru Georga Taboriho Balada o vídeňském řízku uvedl vídeňský Akademie-theater v roce 1996, o rok později se v časopise Svět a divadlo objevil její překlad od Josefa Balvína; česká premiéra se konala tento týden v pražském Divadle Na zábradlí v překladu Jaroslava Achaba Haidlera a v režii Jiřího Pokorného.

Teskná fantazie, s trpkým humorem akcentující židovské obsese a fobie, se odehraje v pěti obrazech. Alfons Jitřenka, kterého ztvárnil Jiří Ornest, se zprvu objevuje jako degustátor v jednom vídeňském restaurantu, jehož majitel se těší na „více hvězdiček“ v gurmánském bedekru. Alfons se prezentuje - alespoň navenek - jako profesionál ochutnáváním již zdravotně značně handicapovaný, navíc nepochválí zdejší vídeňský řízek, který vyzkoušel při svých předchozích návštěvách.

Další epizoda představuje Alfonsovu domácnost; k jeho paranoidním představám, že fašisté jsou opět u moci a obklíčili bydliště, povolává manželka na pomoc svého bratra zvěrolékaře. Ten Alfonsovi slibuje, že ho vyvede z nebezpečí - avšak jako psa. Další obraz se odehraje na veterinární klinice, kde „pro- následovaný“

Balada o vídeňském řízku
George Tabori

režie Jiří Pokorný
překlad Josef Balvín
dramaturgie Ivana Slámová
scéna David Černý
hudba Michal Ničík
kostýmy Kateřina Štefková
hrají

Jiří Ornest
Josef Hrubý
Magdalena Sidonová 
Anna Geislerová 
Petr Čtvrtníček 
Bohumil Klepl 
Tomáš Palatý  
Jan Budař 
Eva Holubová 
Libor Prakesch 
Tomáš Mery
Josef Hrubý
Ladislav Klepal  
Tomáš Palatý 
Bohumil Klepl 
Petr Čtvrtníček  
Tomáš Palatý 

premiéra 4. prosince 2001
komunikuje s ostatními zvířaty; děj se pak přenese do ďáblova holičství. Balada končí na hřbitově; tam Alfons s manželkou pojídají vídeňský řízek nad hroby předků. Celá tato podivuhodná cesta je kořeněna existenciálními reflexemi i paradoxy židovského humoru.

Po slibném, bodře hospodském, leč atmosférou hrozivém prvním obrazu přejde Pokorného inscenace do deskripce bizarností. Renomovaný výtvarník David Černý čtvercový formát jeviště Divadla Na zábradlí nijak nezdůvěrnil; plochá, těžkopádná scénografie vzbuzuje pochybnost, cítí-li Černý zákonitosti divadelního prostoru. Alfonsovu manželku, která věru není vzorem počestnosti a má sexuální záskoky „u sousedů“, hraje Magdalena Sidonová.

Ambivalentní dráždivost její herecké kreace by pro charakteristiku postavy byla postačující, kostým ji však hned zkraje prezentuje jako ženštinu hodně pochybné pověsti. Domácnost režisér rozšířil o Alfonsovu maminku, kterou Anna Geislerová vykresluje sice s ukázněným šarmem, ale celá freudistická komplikace působí samoúčelně. Veterinární klinika pak připomíná výstavku velkých plyšových miláčků pro děti.

Hodnoty inscenace spočívají především v hereckém přínosu; nejvíce možností má Jiří Ornest, který s šarmem i deklamační rozvahou ordinuje životaschopný smích skrz slzy i moudrost mnoha pokolení. Vichřičného veterináře prokresluje s interpretační jistotou Jan Budař, epizodní role pointují razantní groteskní nadsázkou Petr Čtvrtníček a Bohumil Klepl.

Uvedení Taboriho tragikomedie je vítaným obohacením dramaturgického profilu divadla, aktuálnost či tíhu historických reminiscencí uvádějí do zvláštního vakua počeštěná příjmení Haidlerova překladu: z Grünspanové je Krušpánková, Heideckera nahradil Pohanka a z emotivně i kulturně fixovaného Morgensterna se vyklubal Jitřenka.

Fotografie z inscenace pražského Divadla Na zábradlí Balada o vídeňském řízku.

Fotografie z inscenace pražského Divadla Na zábradlí Balada o vídeňském řízku.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Najdete na iDNES.cz