Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jiří Vejdělek: Balzerovou jsem odjakživa toužil svléknout z lékařského pláště

  18:56aktualizováno  30. března 16:24
Jiří Vejdělek je expert na kasovní trháky: film Účastníci zájezdu se stal nejúspěšnějším titulem roku 2006, rekordy od prvního dne láme také nová komedie Ženy v pokušení. "Zdravím všechny, kdo podlehli pokušení si se mnou popovídat. Už za chvíli toho budou litovat," přivítal s typickým humorem čtenáře iDNES.cz na chatu.

Odpovědi jiřího vejdělka najdete zde

Režisér Žen v pokušení odpovídal na dotazy čtenářů

V něm zvládl probrat zážitky z natáčení i z divokých let na vysokoškolské koleji, pohovořit o svém vztahu ke sportu, recenzím, ženám i mužům a dokonce předestřel i téma nového filmu, který chystá.

"Abych se vyhnul napadení, že příliš straním ženám, začal jsem psát novou komedii, která má zatím pracovní název Muži v naději," prohlásil, ale detaily si nechal pro sebe. Tedy kromě jednoho sportovního momentu: "Myslím, že Muži v naději by mohli provozovat typický mužský sport - závodit na zahradních sekačkách," podotkl a zaradoval se, že právě vymyslel kus scénáře.

Režisér Jiří Vejdělek vlastní rukou - takhle sám sebe viděl na on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz (Praha, 30. března 2010)

"Před premiérou Žen v pokušení se Jiří Vejdělek bál, jak je diváci přijmou. Čísla, která vydala Unie filmových distributorů po premiérovém víkendu, i ta nejnovější, která potvrzují pozici v čele žebříčku návštěvnosti, ho mohou uklidnit.

"Včera jsme na Ženách v pokušení přivítali čtvrtmiliontého diváka - a kupodivu to byl muž. Jako dárek od nás dostal poukázku na nákup dámské obuvi pro svou přítelkyni. Doufám, že nebude srab a pořídí střevíce na pořádně vysokém podpatku," komentoval to spokojeně.

Z filmu Ženy v pokušeníK filmu Ženy v pokušení - obrázek č.4

A není divu: ženské krasosmutnění přebiíjí v návštěvnosti i sci-fi Avatar či novou komedii Zdeňka Trošky a s bezmála třináctimilionovou tržbou za víkend zaútočilo i na trojici nejúspěšnějších českých filmů historie. U kritiků navíc vystoupal výš než veleúspěšná komedie Marie Poledňákové Líbáš jako bůh. (čtěte zde)

Žádné recenze. Ze zdravotních důvodů

Sám Vejdělek ovšem přiznal, že on ještě žádnou z recenzí na svou novinku nečetl. "Musím přiznat, že od Václava ze zdravotních důvodů žádné kritiky nečtu. U Žen v pokušení to možná udělám až po čase, až se z filmu trošku zotavím a budu mít za zády co největší počet spokojených diváků v kině, na jejichž názoru mi samozřejmě velice záleží," prozradil.

K filmu Ženy v pokušení - obrázek č.3

Na otázkách čtenářů se také ukázalo, že hlavní hvězdou snímku je bezesporu Eliška Balzerová - jen málokdo se na ní nezeptal. Vejdělek proto čtenářům odhalil, proč vlastně sáhl při výběru představitelky Vilmy právě po této herečce.

"V jednom obchodě jsem zahlédl kostým, který se mi líbil na postavu Vilmy. A žádná jiná z českých hereček se do něj nebyla schopná nasoukat," žertoval a dodal: "Samozřejmě jsem ji obsadil i proto, že Eliška je vynikající herečka a já měl od puberty touhu vysvléct ji z bílého doktorského pláště. A který chlap ne?!"

Jak vznikal film Ženy v pokušení

Jiří Vejdělek exkluzivně pro iDNES.cz popisuje úskalí i slasti tvůrčího procesu

V neposlední řadě musel režisér vysvětlovat, proč se rozhodl psát pro iDNES.cz seriál článků o procesu zrodu filmu. "Neměla to být prezentace ani propagace filmu, naopak! Tím, co jsem tam na sebe prozradil, jsem se před sebou snažil co nejvíc čtenářů a potenciálních diváků včas varovat. Ovšem zdá se, že se mi to úplně nepodařilo," usmíval se.

Režisér s čuchem na úspěch

Jiří Vejdělek se narodil v roce 1972 ve Šluknově. Do světa celovečerní tvorby vstoupil filmovou komedií podle bestselleru Michala Viewegha Účastníci zájezdu, kterou vidělo přes 800 tisíc diváků a získal dvě ocenění na MFF Tribeca v New Yorku 2006.

Následující dva snímky natočil podle scénářů nejceněnějšího filmového autora současnosti Marka Epsteina. Scénář komediální roadmovie Roming (2007) získal hlavní cenu v soutěži Sazky 2004 pro nejlepší scénář. Film byl uveden v oficiálním programu MFF v Torontu.

Tragikomedii Václav (2007) vidělo v kinech více než 350 tisíc diváků, film byl oceněn dvěma Českými lvy a dvěma cenami na MFF v Šanghaji 2008. Ženy v pokušení jsou Vejdělkovým čtvrtým celovečerním filmem.

Ženy v pokušení

Z filmu Ženy v pokušeníČtyřicátnice Helena, uznávaná odbornice na manželské problémy jednoho dne zjišťuje, že se dostala do situace, jaké řeší se svými pacienty. Její doposud milující a milovaný manžel je přistižen in flagranti s mladší ženou a Helena brzy bezradně stojí na prahu nového života. Dvacetiletá dcera Laura chce být matce oporou, zároveň se však potýká s nástrahami vlastní první opravdové lásky. Pomocnou ruku nabízí k Helenině zděšení i matka Vilma, bývalá herečka, která na všechny situace aplikuje svéráznou školu života. Tři docela rozdílné ženy zjišťují, jak moc jsou si podobné a pokud se má něco vyřešit, chce to nadhled, humor a neztrácet hlavu ani naději.

Režie: Jiří Vejdělek
Hrají: Eliška Balzerová, Lenka Vlasáková, Veronika Kubařová, Vojtěch Dyk, Jiří Macháček, Roman Zach
Česká premiéra: 18. 3. 2010

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

RECENZE: Film Dubček připomíná chudší epizodu Českého století

Plakát filmu Dubček

Adrian Jastraban v roli Alexandra Dubčeka? Proč ne. Ba právě naopak: jedině herec známý jako Oskar z Účastníků zájezdu...

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz