Z výstavy Jiřího Trnky

Z výstavy Jiřího Trnky | foto: Plzeň 2015

Za kocourem na tříkolce. V Plzni se otevírá svět Jiřího Trnky

  • 0
Multimediální instalace kompletně shrne dílo uznávaného výtvarníka. V rámci projektu Plzeň 2015 potrvá až do 10. května. Naváže na ni další počin, kde si bude možné „osahat“ svět autorovy pohádky Zahrada i nové uvedení zrestaurovaných Starých pověstí českých.

Více než tři stovky artefaktů spojených s tvorbou legendárního Jiřího Trnky (1912–1969) čekají na první návštěvníky hlavního města evropské kultury. Se zahájením programu začíná také výstava Ateliér Jiřího Trnky v Galerii města Plzně.

Rozsáhlou expozici vytváří tým špičkových umělců. S autorem konceptu a výtvarníkovým synem Janem Trnkou spolupracuje držitel Českého lva za film Alois Nebel animátor Noro Držiak, architekt Miroslav Vavřina, který se podepsal třeba pod instalaci úspěšné výstavy Bohuslava Reynka, nebo kurátor Marcel Fišer z Galerie výtvarného umění v Chebu.

Od Betléma po Bajaju

K vidění tu jsou například původní divadelní loutky z 20. a 30. let minulého století, obrazy, grafiky a plastiky nebo původní loutky používané v Trnkových animovaných filmech. Návštěvníci tu uvidí například klíčové obrazy Betlém, Očarovaný, Trůn, jedinečné plastiky Pseudolus, Prales či sv. Jiří, slavné ilustrace z knih Andersenovy pohádky, Karavana, Fimfárum a desítek dalších publikací nebo půvabné filmové loutky z kultovních filmů Staré pověsti české, Špalíček, Bajaja, Ruka a dalších.

„Kromě množství exponátů dáváme důraz na atraktivní audiovizuální projekce a interaktivní instalace. Návštěvník se kupříkladu ocitne v dobovém studiu loutkového filmu, které obsahuje i repliku původního pracoviště animátorů, doplněnou o současnou techniku, která umožní vyzkoušet si jejich náročnou práci,“ říká Jan Trnka. Další zajímavostí jsou dvě rozměrná ateliérová okna s nově vytvořenými animacemi: výhledem do reálné „živé“ krajiny, která rozšiřují ateliér o iluzi exteriéru. Prostřednictvím filmových a animačních kouzel divák vstoupí do umělcovy snové reality, setká se s protagonisty jeho filmů a ilustrovaných knih a na pár okamžiků spatří svět jeho očima.

„Vzdát hold takové osobnosti, jako je Jiří Trnka, považuji za povinnost projektu Evropského hlavního města kultury. Trnkovo dílo je navíc jedinečným pojítkem tradice a novátorské budoucnosti, což dokazuje i složení tvůrčího týmu. Chceme se Trnkou nechat inspirovat v naší práci se současnými animátory, v oblasti digitálního umění a v objevném myšlení postaveném na řemeslné dokonalosti,“ říká programový ředitel projektu Plzeň 2015 Jiří Sulženko.

Interaktivní Zahrada

A právě proto, že Jiří Trnka byl pro tuzemskou kulturu tak zásadní osobností, to jednou, byť velkolepou výstavou nekončí. Západočeské muzeum v Plzni bude od 26. února do 24. května hostit druhou expozici nazvanou Trnkova Zahrada 2. Stejnojmenná pohádková knížka vyšla v roce 1962, Trnka ji sám napsal a ilustroval. Plzeňská výstava otevře její svět všem, kdo si ho budou chtít osahat na vlastní kůži.

Šest interaktivních instalací zve k setkání s kocourem, slony, velrybou nebo trpaslíkem a ukazuje, jak je poetika Jiřího Trnky inspirativní i dnes, nově převyprávěná díky Janu a Matyáši Trnkovým. „Rozhodli jsme se adaptovat Zahradu do podoby oživlé interaktivní výstavy, takže jsme ji rozhýbali, animovali a vytvořili řadu herních prvků. Děti tak budou například na tříkolce honit kocoura, který před nimi bude utíkat ve formě projekce,“ vysvětluje Trnkův vnuk Matyáš, který na sebe v uměleckém světě upozornil mimo jiné interaktivním komiksem na motivy knížky Malý Alenáš.

A do třetice všeho dobrého. V rámci tradičního filmového festivalu Finále Plzeň bude letos uvedena digitálně zrestaurovaná verze Trnkova snímku Staré pověsti české z roku 1952. Barevný loutkový film podle předlohy Aloise Jiráska zahrnuje pověsti o praotci Čechovi, Bivojovi, dívčí válce, Libuši a Přemyslovi, Horymírovi, Čestmírovi a válce proti Lučanům.

Nová premiéra se na filmové přehlídce uskuteční koncem dubna, následně se díky digitalizaci počítá i s uvedením do běžné distribuce u nás i v zahraničí.