Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

JIří Suchý zkouší Sektu. Počtvrté

  20:12aktualizováno  20:12
Sekta Jiřího Suchého, jediná hra v historii Semaforu, která propadla, se v nové podobě vrátila na jeviště. V Semaforu se poprvé hrála tuto středu.

Z inscenace Sekta - uvádí divadlo Semafor | foto: Dušan Dostál

Sektu včetně písniček napsal Suchý sám, premiéru měla 22. března 1965. Tehdy před třiačtyřiceti lety to pro něj byla pořádně hořká pilulka.

Po recitálech a veleúspěšných Zuzanách, které jsou samy doma, vyrukoval na diváky se surreálně laděnou, fantazmagorickou Sektou. Doufal, že publikum jeho odvahu experimentovat ocení, vždyť koneckonců i kritika často Semafor vybízela, ať zkusí něco "závažnějšího".

"Jenže pěkně mě s tím hnali," vzpomíná dnes Suchý s úsměvem. Příčin neúspěchu Sekty bylo několik. "Nehrála tam například žádná hvězda, žádný Matuška, Pilarová nebo aspoň Suchý. Tehdejší představitelky Věra Křesadlová, Klára Jerneková nebo Pavlína Filipovská byly hvězdy pouze začínající. A zadruhé libreto bylo zkrátka podivné, taková poetická hříčka," vysvětluje divadelník.

Sekta nakonec "udělala" pouhých osmatřicet repríz – něco nevídaného v divadle, kde se představení počítala na stovky a proti derniérám oblíbených kusů obecenstvo sepisovalo petice. Zatracovaná i obdivovaná Názor kritiky na Sektu již tak jednoznačný nebyl.

"Autor Jiří Suchý, písně Jiří Suchý, režie Jiří Suchý, preventivní legrace v programu Jiří Suchý – Sušší to už zkrátka nemůže být. Zadoufáte ještě, že tam Suchý bude hrát sektáře, což by byla velká pikanterie, ale brzy poznáte, že týž v krejčovské dílně Semaforu vyrobil v rekordně krátkém čase císařovy nové šaty," napsal obávaný Sergej Machonin.

Naopak Václav Hepner v deníku Práce chválil: "Je to hra o egoismu či o egocentrismu, psaná volnou formou, sestavená z vtipných metafor, spojená velmi dobrou scénickou hudbou, výtečně zahranou i zazpívanou, a především překvapivě dobře podaná herecky."

Hepner patřil k té části recenzentů, která Sektu hájila. Takřka všichni jí pak přiznávali body za zdařilé písničky, a to textově i hudebně. V širší známost vešel jeden song ze Sekty, balada Blázen a dítě, kterou později nazpívala Hana Hegerová.

Alespoň uznání za muziku bylo pro Suchého jistou satisfakcí: Jiřímu Šlitrovi se totiž text hry natolik nelíbil, že odmítl hudbu napsat. Sekta si získala své obdivovatele i mezi některými kulturními osobnostmi.

Líbila se například zakladateli Violy Vladimíru Justlovi a režisér Miloš Forman si ji zamiloval natolik, že písničky ze Sekty po letech vetkl do své inscenace Dobře placené procházky v Národním divadle.

Právě tímto krokem Forman vnukl Suchému nápad zkusit to se Sektou opět na jevišti. O rehabilitaci kusu se totiž předtím pokoušel filmově.

"Nejprve amatérsky na šestnáctimilimetrový film. Ve dvou třetinách natáčení jsem se však finančně vyčerpal a zanechal jsem toho. Protože mi ale pořád bylo Sekty líto, po deseti letech jsem se k filmu vrátil. Jenže všichni herci zestárli. Tak jsem vymyslel řešení, že starší záběry budou reminiscencí postav na jejich mladší já. V polovině jsem však pochopil, že to nikam nevede," rekapituluje.

Z chyb a omylů se Suchý poučil a dnes nabízí publiku Sektu revidovanou. Především do ní přibyly další písničky. "Hlavní úlohy Evy a Motocyklistky hrály Klára Jerneková a Renata Tůmová, ani jedna nezpívala. Zato teď máme na role parádní zpěvačky – Markétu Zehrerovou a Zuzanu Říhovou," chválí divadelník, který i tentokrát Sektu režíroval.

Diváci se kromě semaforské omladiny dočkají i hvězd – právě Suchého a Jitky Molavcové. Pro sebe a svou jevištní partnerku připsal autor dvě postavy, vědmu Mahulenu a jejího sluhu Fámula, dva klauny pochybného charakteru.

"Nová Sekta není pro pamětníky, počítá s diváky, kteří o ní nic nevědí. Trochu jsme hru zlehčili, učinili ji srozumitelnější a přidali na vtipu," popisuje Suchý. Nebývalý prostor v rámci Semaforu dostala i choreografka Kristýna Černá.

A o čem vlastně zatracovaná hra je? Dívka Eva propadne přesvědčení, že ji každý zbožňuje, a zbuduje kolem sebe sektu, nakonec však všechny "sektářky" skončí v policejních želízkách. Dějová zápletka však není tím nejpodstatnějším. Sekta se formou blíží spíš absurdnímu divadlu. "To už je v tradicích našeho divadla, příběhy, kde by diváci trnuli, jak to s hrdiny dopadne, psát zkrátka neumím," usmívá se Jiří Suchý.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Vyrábět legraci je těžší než hrát tragédii. Bareš poprvé na Fidlovačce

Motiv z plakátu inscenace Miláček Célimare, kterou chystá Divadlo Na Fidlovačce...

Člověk, který vede dvojí život. Proutník, co se chce oženit. Pražské Divadlo Na Fidlovačce chystá na 5. března...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

RECENZE: Kolovrat s formulí, umrlec ze saka. Potměšil a Špalek si hrají

Jakub Špalek a Jan Potměšil v divadelním nastudování Kytice

Loutkové bytové divadlo jako svébytný žánr. Divadelní spolek Kašpar uvedl v režii Jakuba Špalka ve svém pražském...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz