Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se peče pohádka. Může být princezna nakrátko ostříhaná zrzka?

  7:32aktualizováno  7:32
Z Jiřího Stracha se stal vánoční specialista. V neděli se vysílá jeho Anděl Páně, na Boží hod premiérový a neméně vtipný Šťastný smolař, během svátků se připomene coby herec v Lotrandovi a Zubejdě, na stole má kouzelný scénář s názvem Dlouhý, Široký a Bystrozraký a v ČT přemýšlejí o "dvojce" Anděla Páně.

Pohádka Anděl Páně | foto: Produkce filmu

Zkrátka není povolanějšího režiséra, který by nechal nahlédnout do kuchařky základních pravidel pohádkového žánru a vyplnil malý test. Tady je.

1. Co v pohádce zásadně být nesmí - sociální kritika, politika, živelní pohromy?
Product placement. Šišlání. Ani trošku. Touha vyhrát Českého lva. Globální oteplování. Sex, drogy a rock'n'roll. Kontrola z berňáku. Jiný počet trpaslíků než sedm. Anna Geislerová v roli hloupé princezny. Komunisti... Já nevím, to je tak individuální. Nejlepší by bylo, kdyby v tomto směru vydala EU vyhlášku. Jinak hrozí, že si každý bude svobodně točit pohádky, jak ho napadne.

Obsazení Anděla Páně 2 podle čtenářů iDNES.cz

V Andělovi Páně Veronika Žilková hrála svatou Veroniku, Anna Geislerová svatou Annu. A stejný princip ctili čtenáři, když vybírali ze tří možností, koho by obsadili do Anděla Páně 2.

svatý Tomáš Hanák
(Matonoha, Töpfer)

svatá Barbora Hrzánová
(Seidlová, Poláková)

svatá Magdalena Vášáryová
(Reifová, Kožená)

svatá Lucie Vondráčková
(Bílá, Výborná)

svatý Jan Tříska
(Dolanský, Čenský)

svatý Jiří Macháček
(Lábus, Mádl)

svatý Václav Neckář
(Klaus, Jiráček)

svatý Vojtěch Dyk
(Bernatský, Kotek)

svatý Vít Karas
(Olmer, Klusák)

2. Může být princezna nakrátko ostříhaná zrzka?
Je třeba si uvědomit, že se tu hraje hodně vysoká hra. Je totiž nezbytně nutné dorvat prince k oltáři. Čím bohatší království, tím lákavější úkol. A ženy moc dobře vědí, že je nutné použít jakoukoli zbraň včetně těch, které musí být z pohádek obvykle vystřiženy. Účel světí prostředky, pročež může mít na hlavě cokoli - i punkerského kohouta, pokud to dopomůže kýženému cíli. Takže si princezny barví vlasy dozlatova, převlékají se do myších kožíšků, lepí zlaté hvězdy na čelo, předstírají pýchu či smutek, sbírají maliny i v lednu, cpou se chleby s tvarohem, a dokonce by se i nechaly sežrat drakem, jen aby si jich ten trouba všiml. Rafinovanou ženskou duši asi nikdy nepochopím.

3. Musí být princ vždycky vyšší než jeho vyvolená?
Ano, doporučuje se to. Princové by měli být vyšší především intelektuálně. Přesto často nejsou, nakolik si ve své ješitné hlouposti myslí, že jsou. Jak říká staré přísloví - princezna proti vodě utáhne tři lodě. Oni se pak obvykle zamilují a začnou dělat koniny, ale za to může povětšinou naivita princovského mládí. V jistém věku už přece není normální jít se mlátit s drakem, když můžete sedět v klidu v kavárně a cucat hennessy.

4. Kolik hlav má ideální drak, aby se vešly na běžnou obrazovku?
Záleží na tom, jestli film vzniká v televizi, či pro kina. V televizi se doporučuje počet hlav 14. Přesně tolik je totiž členů Rady ČT. U distribučního filmu kupodivu bývá počet nižší. Rovných třináct hlav; tolik jich nyní sedí v radě Státního fondu kinematografie. To se pak panečku fandí princi, aby sekal hlavy bez milosti.

Herec Tomáš Hanák
Barbora Hrzánová
Americký herec českého původu Jan Tříska.

Čtenáři si za představitele svatých vybrali mimo jiné Tomáše Hanáka, Barboru Hrzánovoi nebo Jana Třísku.

5. Může do pohádky proniknout hrubší slovo - a které?
Myslím, že může. Nedávno jsem četl krásný scénář o tom, jak Slavia porazí Spartu 9:0, v červenobílém dresu kopou Messi a Ronaldo, a nakonec vyhraje nad Barcelonou Ligu mistrů. Jak říkám - nádherná pohádka o fotbalu. A tam jacísi zbrojnoši táhli Prahou z hlavního nádraží do Edenu a křičeli: "Baník!" Čili je-li v kontextu děje, může tvůrce použít i velmi hrubé slovo. Jako v mariáši: co tam musí, to tam musí. Ale dětem bych to nepouštěl. Ještě by to začaly opakovat a to by mé sešívané srdce nepřežilo!

6. Kdo je nejkrásnější princezna filmové historie a proč?
Záleží na tom, jestli vnímáme Císařova pekaře jako pohádku. Já ano, protože najdou a oživí golema. Pak je pro mě nejkrásnější hraběnka Stradová. Nejenže umí svého císaře zahrnout laskavě ironickými výčitkami, ale hlavně proto, že spí na nebesích. Ve stejném filmu jí však zdatně konkuruje onen kreslený elixír, který se čepuje v jednom mlýně u Brandýsa a říká se mu Rozálie.

Václav Neckář při zahajovacím koncertu Půlnočního turné v Pardubicích (17. 12.

Roli svatého Václava by čtenáři rádi svěřili zpěváku Neckářovi.

7. Může vodník do horkého pekla a čert pod hladinu rybníka, nebo se jejich říše striktně oddělují?
Čerti se mohou potápět jak libo, stejně tak hastrman se může v pohádce stát Luciferem. Pravda však je, že jsem v Andělovi Páně řešil zajímavý problém, zda může být čert v nebi. Tím tématem se zabývala v mnohahodinových disputacích elita české katolické teologie. Jedni tvrdili, že čert být v nebi nemůže, druzí naopak - jinak by prý byla popřena všemohoucnost Boží. Stejně vášnivě se řešilo, jakého pohlaví jsou vlastně andělé. Zde byla odpověď dost nejednoznačná. Proto jedna z mých režijních poznámek k Ivanu Trojanovi byla, ať anděla Petronela hraje bezpohlavně. Což naplnil. I když dodnes nevím, jestli ze své přirozenosti, nebo svým nesporným hereckým talentem.

Režisér Jiří Strach natáčel ve Svatém Vítu

Režisér Jiří Strach natáčel ve Svatém Vítu

8. Proč se v pohádkách tak často vaří - kvůli hladovým hercům a komparzu v úborech zbrojnošů?
To je klišé, to dávno není pravda. Teď už se tolik nevaří. Pár oschlých koláčků, jedna gumová krůta a v karafě rybízák místo vína! Navíc co pan prezident vetoval zákon o kinematografii, budeme v pohádkách vídat nanejvýš svatební obřad a o hostině si můžeme nechat zdát. Kdysi za státní peníze na Barrandově, to se vařívalo, až se stoly prohýbaly, a najedli se i osvětlovači. Ale mně to nevadí, protože vaření v pohádkách považuji za levicové.

9. Může pohádka skončit jinak než šťastnou svatbou? Třeba že si on a ona řeknou: Zavoláme si? Nebo: Zůstaneme jen kamarádi?
Svatba by na konci být měla, k pohádkám patří. Jen se domnívám, že nás brzy čeká doba, kdy už nebude nutně ona a on. Bude třeba on a on, ona a ona a nakonec oni s tamtěma. Marná sláva, ten bezbřehý liberalismus nás dříve či později všechny dožene.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 75 877 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz