MFFKV - party APA - Jiří Stivín

MFFKV - party APA - Jiří Stivín - Karlovy Vary (6. července 2007) | foto: Michaela Feuereislová, iDNES.cz

Jiří Stivín: Iva Bittová je bezva baba

Jiří Stivín, stěžejní osobnost české hudební scény, slaví letos pětašedesáté narozeniny a 28. října obdržel od prezidenta republiky státní vyznamenání Za zásluhy. Právě on-line odpovídá čtenářům iDNES.cz.

ODPOVĚDI JIŘÍHO STIVÍNA NAJDETE ZDE

Pro mnohé posluchače je nezaměnitelná postava "jurodivého pištce s čepicí" jakýmsi ztělesněním českého jazzu. Stivínova hudební osobnost je ale mnohem rozmáchlejší.

Jiří Stivín vystudoval kameru na pražské FAMU, později rok studoval na londýnské Královské hudební akademii. Byl členem orchestru Národního divadla, zároveň se věnoval "lehkým múzám", nejprve rock´n´rollu v legendární kapele Sputnici, posléze jazzu.

Spolu s Martinem Kratochvílem založil progresivní jazzovou kapelu Jazz Q, modernímu jazzu se věnoval i v celoevropsky úspěšném duu s kytaristou Rudolfem Daškem System Tandem. Toto šťastné spojení se v současnosti znovu objevuje na pódiu: "Zítra s ním hraji v Drážďanech. V úterý jsme spolu hráli na Hradě. Začíná po dlouhé nemoci opět fungovat, což je fajn," řekl o Daškovi Jiří Stivín čtenářům iDNES.cz. 

V rámci víceméně otevřeného projektu Stivín & Co. Jazz System spolupracoval s řadou domácích i zahraničních jazzových hudebníků.

V oblasti jazzu Jiří Stivín natočil řadu alb, z nichž mnohá patří k nejlepším, která na české jazzové scéně vznikla. Patří mezi ně například Koncert v Lublani (s Rudolfem Daškem, 1976), Zvěrokruh (mj. s Talichovým kvartetem,1977), Výlety (se švýcarským bubeníkem Pierrem Favrem, 1981), Zrcadlení (se zpěvačkou Mirkou Křivánkovou, 1984) nebo Status Quo Vadis (mj. s Michalem Pavlíčkem a Ivou Bittovou, 1987). "Je to bezva baba," komentoval Jiří Stivín v on-line rozhovoru tvorbu Ivy Bittové.

Všechna Stivínova "klasická" alba však dodnes nebyla reeditována na CD. "Je to vinou vydavatelů, kteří si myslí, že na těch deskách moc nevydělají, proto náklady neobnovují," komentoval Jiří Stivín tento stav.

Vedle jazzu se Jiří Stivín věnuje soustavně i vážné hudbě, zejména období renesance a baroka. V tomto oboru je žákem slavného českého flétnisty Milana Munclingera, s jehož souborem Ars Rediviva koncertně spolupracoval. Natočil také řadu nahrávek z tohoto oboru, proslulé jsou například jeho interpretace Telemannových a Vivaldiho koncertů pro zobcovou flétnu.

"Jako obvykle v listopadu pořádáme koncert k poctě sv. Cecílie, v sobotu 24. 11. v Dvořákově síni v Rudolfinu s Collegiem Quodlibet, budeme hrát Bacha, Telemanna, Vivaldiho atd.," přiblížil své nejbližší plány na tomto poli.

Jiří Stivín patří mezi významné hudebníky v evropském kontextu, často koncertuje v zahraničí a je či byl členem nejrůznějších mezinárodních hudebních těles. Pro jeho hudbu je typická nejen dokonalá hráčská technika a multiinstrumentalistická erudice, ale také svérázný smysl pro humor, který i komplikovanější hudební projekty zpřístupňuje i nespecializovanému posluchači.