Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jiří Stivín: Fotil jsem Ginsberga, když ho vyhodili z naší země

  15:24aktualizováno  27. června 12:13
V pražské Komorní galerii Josefa Sudka probíhá výstava Nakonec přijely tanky, připomínající invazi vojsk v srpnu 1968. Jedním z dvanácti fotografů, kteří své snímky vystavují, je i Jiří Stivín. "Dnes už fotím mobilem," řekl v on-line chatu se čtenáři iDNES.cz.

Jiří Stivín | foto: Otakar GrusserMF DNES

Hudebník, kameraman a fotograf přišel na rozhovor v oblíbené kšiltovce. "Čepici mám, všichni se diví, že jsem tak nabalenej. Ale člověk musí být připravený na náhlé změny," podotkl v on-line rozhovoru.

Čtenáři se ptali právě na fotografie ze srpna 1968. Zajímalo je, zda Stivín může srovnat pocit z invaze vojsk Varšavské smlouvy s jinou událostí. "Emočně se Srpnu zas tak moc věcí nepodobá. Postupem času jsem se daleko víc věnoval hudbě. Nafotil jsem například Allena Ginsberga, který v roce 1965 byl vyhoštěn z naší republiky. Byla to velice zajímavá zkušenost. Později jsem se věnoval spíše fotografování autoportrétů s ..., protože jsem byl naštvaný, že moji spolupráci se zajímavými osobnostmi nikdo nefotografuje. Vzniklo to při společném hraní s L. Bernsteinem na americkém velvyslanectví. V současné době se začínám vedle muziky věnovat filmovému dokumentu," prozradil.

.Odpovědi JIŘÍHO STIVÍNA ČTĚTE zde

Kromě hudby a focení se vyjádřil k aktuálním tématům. "Jsem pro radar. Poplatky (ve zdravotnictví) nikoho nezabijou. Knihovna by se hodila. Olympiáda - to by byla jízda," řekl.

Jiří Stivín je samozřejmě především hudebník - pro mnohé posluchače je přímo ztělesněním českého jazzu, jehož pověst už dávno přesáhla domácí hranice; je ale také uznávaným interpretem klasické hudby.

Původně ale chtěl být Jiří Stivín filmařem. Vystudoval kameru na pražské FAMU - a odtud je jen krůček k fotografování, které mu zůstalo jako koníček. Dějinná událost, jakou srpen roku 1968 byl, samozřejmě nemohla žádného fotografa nechat v klidu. Výsledky tehdejších Stivínových aktivit ovšem zůstaly nadlouho ukryty před očima veřejnosti.

. Jazzová špička

Z diskografie

V hudební oblasti Jiří Stivín natočil řadu alb, z nichž mnohá patří k nejlepším, která na české jazzové scéně vznikla. Patří mezi ně například Koncert v Lublani (s Rudolfem Daškem, 1976), Zvěrokruh (mj. s Talichovým kvartetem, 1977), Výlety (se švýcarským bubeníkem Pierrem Favrem, 1981), Zrcadlení (se zpěvačkou Mirkou Křivánkovou, 1984) nebo Status Quo Vadis (mj. s Michalem Pavlíčkem a Ivou Bittovou, 1987).

"Některé z fotografií jsem se snažil propašovat do Německa. Převážel jsem je ve fusekli, ale některé negativy se slepily, takže jsem o ně přišel. Jedna se ale nakonec objevila v jednom časopise. Jsem rád, že je svět dnes může vidět. Jsou na nich události, které je třeba si připomínat," říká Jiří Stivín.

Jiří Stivín patří mezi významné hudebníky v evropském kontextu, často koncertuje v zahraničí a je či byl členem nejrůznějších mezinárodních hudebních těles. Pro jeho hudbu je typická nejen dokonalá hráčská technika a multiinstrumentalistická erudice, ale také svérázný smysl pro humor, který i komplikovanější hudební projekty zpřístupňuje i nespecializovanému posluchači.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Viktoriánský pervert má právo malovat soft porno. Polonahé nymfy opět visí

Manchesterská galerie přestala prodávat i pohlednice s Waterhousovým dílem (2....

Jen něco přes týden nechala manchesterská galerie skrytý obraz Hylás a nymfy. Čin, který měl rozvířit diskuzi o díle a...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz