Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jiří Stivín: Fotil jsem Ginsberga, když ho vyhodili z naší země

  15:24aktualizováno  27. června 12:13
V pražské Komorní galerii Josefa Sudka probíhá výstava Nakonec přijely tanky, připomínající invazi vojsk v srpnu 1968. Jedním z dvanácti fotografů, kteří své snímky vystavují, je i Jiří Stivín. "Dnes už fotím mobilem," řekl v on-line chatu se čtenáři iDNES.cz.

Jiří Stivín | foto: Otakar GrusserMF DNES

Hudebník, kameraman a fotograf přišel na rozhovor v oblíbené kšiltovce. "Čepici mám, všichni se diví, že jsem tak nabalenej. Ale člověk musí být připravený na náhlé změny," podotkl v on-line rozhovoru.

Čtenáři se ptali právě na fotografie ze srpna 1968. Zajímalo je, zda Stivín může srovnat pocit z invaze vojsk Varšavské smlouvy s jinou událostí. "Emočně se Srpnu zas tak moc věcí nepodobá. Postupem času jsem se daleko víc věnoval hudbě. Nafotil jsem například Allena Ginsberga, který v roce 1965 byl vyhoštěn z naší republiky. Byla to velice zajímavá zkušenost. Později jsem se věnoval spíše fotografování autoportrétů s ..., protože jsem byl naštvaný, že moji spolupráci se zajímavými osobnostmi nikdo nefotografuje. Vzniklo to při společném hraní s L. Bernsteinem na americkém velvyslanectví. V současné době se začínám vedle muziky věnovat filmovému dokumentu," prozradil.

.Odpovědi JIŘÍHO STIVÍNA ČTĚTE zde

Kromě hudby a focení se vyjádřil k aktuálním tématům. "Jsem pro radar. Poplatky (ve zdravotnictví) nikoho nezabijou. Knihovna by se hodila. Olympiáda - to by byla jízda," řekl.

Jiří Stivín je samozřejmě především hudebník - pro mnohé posluchače je přímo ztělesněním českého jazzu, jehož pověst už dávno přesáhla domácí hranice; je ale také uznávaným interpretem klasické hudby.

Původně ale chtěl být Jiří Stivín filmařem. Vystudoval kameru na pražské FAMU - a odtud je jen krůček k fotografování, které mu zůstalo jako koníček. Dějinná událost, jakou srpen roku 1968 byl, samozřejmě nemohla žádného fotografa nechat v klidu. Výsledky tehdejších Stivínových aktivit ovšem zůstaly nadlouho ukryty před očima veřejnosti.

. Jazzová špička

Z diskografie

V hudební oblasti Jiří Stivín natočil řadu alb, z nichž mnohá patří k nejlepším, která na české jazzové scéně vznikla. Patří mezi ně například Koncert v Lublani (s Rudolfem Daškem, 1976), Zvěrokruh (mj. s Talichovým kvartetem, 1977), Výlety (se švýcarským bubeníkem Pierrem Favrem, 1981), Zrcadlení (se zpěvačkou Mirkou Křivánkovou, 1984) nebo Status Quo Vadis (mj. s Michalem Pavlíčkem a Ivou Bittovou, 1987).

"Některé z fotografií jsem se snažil propašovat do Německa. Převážel jsem je ve fusekli, ale některé negativy se slepily, takže jsem o ně přišel. Jedna se ale nakonec objevila v jednom časopise. Jsem rád, že je svět dnes může vidět. Jsou na nich události, které je třeba si připomínat," říká Jiří Stivín.

Jiří Stivín patří mezi významné hudebníky v evropském kontextu, často koncertuje v zahraničí a je či byl členem nejrůznějších mezinárodních hudebních těles. Pro jeho hudbu je typická nejen dokonalá hráčská technika a multiinstrumentalistická erudice, ale také svérázný smysl pro humor, který i komplikovanější hudební projekty zpřístupňuje i nespecializovanému posluchači.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

Najdete na iDNES.cz