Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jiří Pavlica: Jsme různí a zároveň stejní

  9:51aktualizováno  9:51
Vzdálenost mezi Kapským Městem a Uherským Hradištěm si skladatel a houslista Jiří Pavlica zkrátil s pomocí hudby. Jeho protějškem byl instrumentalista Dizu Plaatjies, lektor univerzity v Kapském Městě. Deska, kterou oba pánové natáčeli střídavě v Jižní Africe a na Moravě a na níž se podílela Pavlicova folklorní skupina Hradišťan, dostala název Mys Dobré naděje.
"Je to deska o koloběhu lidského života. Proto jsou zde písně o narození či lásce, skladby svatební i pohřební," říká osmačtyřicetiletý Pavlica, který již spolupracoval s jazzmany, folkaři i komorními orchestry a také natočil album s japonským instrumentalistou Yas-Kazem.

Co si od takového hudebního cestování slibujete?

Album s Yas-Kazem iniciovala gramofonová firma. Projekt s Dizu Plaatjiesem vznikl spontánně a odvíjel se od našeho prvního setkání v roce 1999. Na jedné desce hraje Dizu se členy Kapské filharmonie, a právě zde jsem našel paralelu s hudbou, která mne zajímá. To vás naplní radostí, když potkáte někoho, s kým si můžete hudebně porozumět. A mě taková setkání lákají.

Vy jste si jako běloch zajamoval v zapadlé černošské hospůdce někde na periferii Kapského Města. Bál jste se?

Bylo dobré, že jsem přišel v doprovodu Dizu Plaatjiese. Měl jsem s sebou housle. Hudební nástroj je jako posel dobrých zpráv, naznačil jsem, že přicházím v dobrém. Bylo tam pološero, viděl jsem jen siluety postav. V pudu sebezáchovy jsem na housle zahrál a najednou se bělma očí rozzářila a prořídlé bílé zuby se rozesmály. Byl to velký zážitek! Pak se začali všichni předvádět a naznačovali zase oni mně: Buď vítán. Byl jsem rád, protože oni mají dost důvodů k předsudkům vůči bělochům.

Jiří Pavlica
Hudebník, zpěvák, hudební skladatel. Dlouholetý vedoucí muziky Hradišťan, působil v řadě jiných hudebních seskupeních (nejnovější sdružení Talant). Žije v Brně a v Uherském Hradišti.
Dizu Plaatjies
Multiinstrumentalista, zpěvák, tanečník. Pochází z kmene Mpondomse, žije v Kapském Městě, kde je členem skupiny Amampondo a lektorem tradiční africké hudby na místní universitě.
Jaké jsou styčné body mezi moravskou muzikou a hudbou Jižní Afriky?

Na desce Mys Dobré naděje jde víc o hledání filozofických spojitostí. Jinak hudební jazyk vycházející z různých kulturních a historických tradic moc společného nemá - jiný rytmus, jiné hudební nástroje nebo barvy hlasů. Přesto se najdou podobnosti, například rozdíl mezi zvukem africké flétny a slovenské píšťaly zvané koncovka nepoznáte.

Může se stát určitá těkavost mezi různými druhy hudby povrchní?

Řekl bych, že nejde o samoúčelné přeskakování z jednoho žánru do druhého, ale o plynulé přecházení s tím, že jisté znaky toho či onoho žánru pomáhají vyjádřit podstatu hudební myšlenky. Nad tím vším je vždy jakýsi svorník. V případě posledního CD je to kromě základního filozofického obsahu "jednoty lidství" a "různosti kultur" také tolerance.

Co se líbilo Afričanům na Moravě?

Dizu byl okouzlen vším, co vonělo historií, obdivoval velehradský klášter, stejně tak staré hudební nástroje i notové zápisy. V Praze jej potom fascinovala procházka po Karlově mostě a pohled na Hradčany.

My se považujeme za kulturně vyspělou zemi, která může obohatit ostatní. Co naopak nabízí hudba přírodních národů nám?

Hudba těchto etnik je nabita energií a emocemi. Prožitek, s jakým se radují nebo pláčí, je odzbrojující. To, co cítí v této vteřině, prožívají naplno.

Obáváte se globalizace?

Obávám. Je to asi nezvratný proces, cítím jej jako zájem obchodníků, který pokud nedostane filozofický rozměr, nedá se uřídit. Dejme tomu, že v hudbě je nositelem globalizačního procesu pop music. Jako reakce na to se objeví world music, která přináší neznámou etnickou hudbu z různých částí světa. Zároveň je zde ukryt jistý paradox, který znamená, že objevování neznámých kultur s sebou nese současně globalizační prvek nivelizace. Je to vývoj, jehož pozitiva i negativa ukáže budoucnost.

Jaké další výzvy před vámi stojí?

Výzev je hodně, ale raději o nich mluvím, až začnou mít konkrétní podobu. Z těch nejbližších je to spolupráce s Bohumilem Kulínským a Bambini di Praga a rozsáhlejší skladba spíš z oblasti vážné hudby pro Ars Brunensis Chorus.

Jiří Pavlica a Dizu Plaatjies na Mysu Dobré naděje.

Jiří Pavlica a Dizu Plaatjies.

Jiří Pavlica a Dizu Plaatjies.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

Najdete na iDNES.cz