Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jiří Pavlica: Jsme různí a zároveň stejní

  9:51aktualizováno  9:51
Vzdálenost mezi Kapským Městem a Uherským Hradištěm si skladatel a houslista Jiří Pavlica zkrátil s pomocí hudby. Jeho protějškem byl instrumentalista Dizu Plaatjies, lektor univerzity v Kapském Městě. Deska, kterou oba pánové natáčeli střídavě v Jižní Africe a na Moravě a na níž se podílela Pavlicova folklorní skupina Hradišťan, dostala název Mys Dobré naděje.
"Je to deska o koloběhu lidského života. Proto jsou zde písně o narození či lásce, skladby svatební i pohřební," říká osmačtyřicetiletý Pavlica, který již spolupracoval s jazzmany, folkaři i komorními orchestry a také natočil album s japonským instrumentalistou Yas-Kazem.

Co si od takového hudebního cestování slibujete?

Album s Yas-Kazem iniciovala gramofonová firma. Projekt s Dizu Plaatjiesem vznikl spontánně a odvíjel se od našeho prvního setkání v roce 1999. Na jedné desce hraje Dizu se členy Kapské filharmonie, a právě zde jsem našel paralelu s hudbou, která mne zajímá. To vás naplní radostí, když potkáte někoho, s kým si můžete hudebně porozumět. A mě taková setkání lákají.

Vy jste si jako běloch zajamoval v zapadlé černošské hospůdce někde na periferii Kapského Města. Bál jste se?

Bylo dobré, že jsem přišel v doprovodu Dizu Plaatjiese. Měl jsem s sebou housle. Hudební nástroj je jako posel dobrých zpráv, naznačil jsem, že přicházím v dobrém. Bylo tam pološero, viděl jsem jen siluety postav. V pudu sebezáchovy jsem na housle zahrál a najednou se bělma očí rozzářila a prořídlé bílé zuby se rozesmály. Byl to velký zážitek! Pak se začali všichni předvádět a naznačovali zase oni mně: Buď vítán. Byl jsem rád, protože oni mají dost důvodů k předsudkům vůči bělochům.

Jiří Pavlica
Hudebník, zpěvák, hudební skladatel. Dlouholetý vedoucí muziky Hradišťan, působil v řadě jiných hudebních seskupeních (nejnovější sdružení Talant). Žije v Brně a v Uherském Hradišti.
Dizu Plaatjies
Multiinstrumentalista, zpěvák, tanečník. Pochází z kmene Mpondomse, žije v Kapském Městě, kde je členem skupiny Amampondo a lektorem tradiční africké hudby na místní universitě.
Jaké jsou styčné body mezi moravskou muzikou a hudbou Jižní Afriky?

Na desce Mys Dobré naděje jde víc o hledání filozofických spojitostí. Jinak hudební jazyk vycházející z různých kulturních a historických tradic moc společného nemá - jiný rytmus, jiné hudební nástroje nebo barvy hlasů. Přesto se najdou podobnosti, například rozdíl mezi zvukem africké flétny a slovenské píšťaly zvané koncovka nepoznáte.

Může se stát určitá těkavost mezi různými druhy hudby povrchní?

Řekl bych, že nejde o samoúčelné přeskakování z jednoho žánru do druhého, ale o plynulé přecházení s tím, že jisté znaky toho či onoho žánru pomáhají vyjádřit podstatu hudební myšlenky. Nad tím vším je vždy jakýsi svorník. V případě posledního CD je to kromě základního filozofického obsahu "jednoty lidství" a "různosti kultur" také tolerance.

Co se líbilo Afričanům na Moravě?

Dizu byl okouzlen vším, co vonělo historií, obdivoval velehradský klášter, stejně tak staré hudební nástroje i notové zápisy. V Praze jej potom fascinovala procházka po Karlově mostě a pohled na Hradčany.

My se považujeme za kulturně vyspělou zemi, která může obohatit ostatní. Co naopak nabízí hudba přírodních národů nám?

Hudba těchto etnik je nabita energií a emocemi. Prožitek, s jakým se radují nebo pláčí, je odzbrojující. To, co cítí v této vteřině, prožívají naplno.

Obáváte se globalizace?

Obávám. Je to asi nezvratný proces, cítím jej jako zájem obchodníků, který pokud nedostane filozofický rozměr, nedá se uřídit. Dejme tomu, že v hudbě je nositelem globalizačního procesu pop music. Jako reakce na to se objeví world music, která přináší neznámou etnickou hudbu z různých částí světa. Zároveň je zde ukryt jistý paradox, který znamená, že objevování neznámých kultur s sebou nese současně globalizační prvek nivelizace. Je to vývoj, jehož pozitiva i negativa ukáže budoucnost.

Jaké další výzvy před vámi stojí?

Výzev je hodně, ale raději o nich mluvím, až začnou mít konkrétní podobu. Z těch nejbližších je to spolupráce s Bohumilem Kulínským a Bambini di Praga a rozsáhlejší skladba spíš z oblasti vážné hudby pro Ars Brunensis Chorus.

Jiří Pavlica a Dizu Plaatjies na Mysu Dobré naděje.

Jiří Pavlica a Dizu Plaatjies.

Jiří Pavlica a Dizu Plaatjies.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Když Andrew Lloyd Webber slaví, i Deep Purple se pustí do Jesuse

Deep Purple (O2 arena, Praha, 22. května 2017)

Autora muzikálů Evita či Jesus Christ Superstar není třeba dlouze představovat. Skladatel Andrew Lloyd Webber oslavil...

RECENZE: Pandu, Anděla a celou show Mirai přijali fanoušci s nadšením

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Není lepšího způsobu, jak dokázat, že Anděl za objev roku doputoval do správných rukou, než hned po vyhlášení odehrát...

VIDEO: Dotýkat se hvězd zpíváme líp než kdysi, vzpomíná Gott s Pilarovou

Eva Pilarová pokřtila své nové CD

Zpěvačka Eva Pilarová pokřtila svou desku duetů nazvanou Pilarka a přátelé. Kromě nových skladeb také s Karlem Gottem...

Najdete na iDNES.cz