Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jiří Dvořák nechtěl zpívat, ale donutili ho

  13:10aktualizováno  13:10
Jiří Dvořák jde z role do role. S Jiřím Strachem právě natáčí televizní film Ďáblova lest, v domovském Divadle na Vinohradech čerstvě nazkoušel Figara v Beaumarchaisově Figarově svatbě.

Jiří Dvořák | foto: Michal SváčekMF DNES

Ve Figarově svatbě se zpívá. Z Beaumarchaisova námětu vychází stejnojmenná Mozartova opera, použili jste některé árie?
Ne. Autorem muziky je Ondřej Brousek, který s režisérem Radkem Balašem využil motivy některých známých šlágrů. Bohužel mě donutili zpívat na jevišti, což jsem devatenáct let odmítal. Mám totiž příšernou zkušenost z absolventského muzikálového představení na JAMU, kde mi na generálce při jedné písničce vypadl text. A muzika nepočká. Od té doby jsem měl blok, ale Balaš s Brouskem mě přesvědčili.

Ještě za působení v Národním divadle v Brně jste prý chtěl vrátit roli v Brouku v hlavě, protože se vám Feydeauova komedie na papíře zdála plytká. Jak se vám četl Figaro?
Spíš jsem přemýšlel, proč dnes Figarovu svatbu dávat. V době vzniku měla politický podtext - sluha Figaro se nenechá svým pánem hrabětem Almavivou připravit o snoubenku. To už nemá takový dopad. Figara dramaturgové vybrali jako kvalitní komedii, která diváky příjemně naladí. Možná se to zdá málo, ale já si říkám zaplaťpánbu za to.

Za tři roky budete na Vinohradech deset let. Bál jste se přechodu z Brna? Že místo Cyrana budete hrát zbrojnoše a posly?
Rukavice z Vinohrad byla hozená podruhé, tak jsem si řekl, že už ji musím zvednout. Jsem docela trpělivý člověk, zvyklý, že cestičku si musím znovu vyšlapat. Třeba za dabing jsem v Brně sbíral ceny a v Praze jsem začínal ve sborech. První dva roky na Vinohradech byly těžké, protože ačkoliv jsem měl za sebou třeba toho Cyrana, tady jsem měl hrozné nervy postavit se vedle takových velkých herců, jací v tomto divadle jsou.

Nicméně na role tu zatím máte štěstí: Šmeral v Adině, Trofimov ve Višňovém sadu, teď Figaro.
To byly nejen velmi rozdílné role, ale i režijní přístupy. V Adině mám dva výstupy, Trofimovovy repliky jsou dost proškrtané, navíc Vladimír Morávek má přesnou představu, jak se má herec na jevišti pohybovat. Rozsahem největší, a tudíž nejnamáhavější je Figaro. Snažím se, aby to nebyl jen veselý, plochý chlapík, ale člověk s nějakým osudem.

Komedie prý hrají herci rádi. Je to pravda, nebo jedno z klišé?
Spíš je to strašná dřina. To je taky klišé, ale pravdivé. Teď jsem si to znovu potvrdil. Před prvním představením jsem propadl skepsi, že to nedopadne dobře. Všechny vtipy už jste na zkouškách sjeli tisíckrát, takže vám nepřijdou ani trochu k smíchu. Pak jde jen o to, ten pocit ustát a nestáhnout se do sebe, protože každá komedie se dodělává až s publikem. To si vybere ty správné pointy, kterým se zasměje. Proto mám komedii rád, protože je to skutečný dialog s hledištěm.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

RECENZE: Zrod vetřelců i minotaura. Continuo dál drží svou laťku vysoko

Představení 8 hrálo Divadlo Continuo na poli naproti svému Švestkovému dvoru v...

Momenty ze zběsilého 20. století využilo Divadlo Continuo k neobvyklému site specific projektu 8. Ač nejsou úplně...

Najdete na iDNES.cz