Jiří Dvořák nechtěl zpívat, ale donutili ho

  13:10aktualizováno  13:10
Jiří Dvořák jde z role do role. S Jiřím Strachem právě natáčí televizní film Ďáblova lest, v domovském Divadle na Vinohradech čerstvě nazkoušel Figara v Beaumarchaisově Figarově svatbě.

Jiří Dvořák | foto: Michal SváčekMF DNES

Ve Figarově svatbě se zpívá. Z Beaumarchaisova námětu vychází stejnojmenná Mozartova opera, použili jste některé árie?
Ne. Autorem muziky je Ondřej Brousek, který s režisérem Radkem Balašem využil motivy některých známých šlágrů. Bohužel mě donutili zpívat na jevišti, což jsem devatenáct let odmítal. Mám totiž příšernou zkušenost z absolventského muzikálového představení na JAMU, kde mi na generálce při jedné písničce vypadl text. A muzika nepočká. Od té doby jsem měl blok, ale Balaš s Brouskem mě přesvědčili.

Ještě za působení v Národním divadle v Brně jste prý chtěl vrátit roli v Brouku v hlavě, protože se vám Feydeauova komedie na papíře zdála plytká. Jak se vám četl Figaro?
Spíš jsem přemýšlel, proč dnes Figarovu svatbu dávat. V době vzniku měla politický podtext - sluha Figaro se nenechá svým pánem hrabětem Almavivou připravit o snoubenku. To už nemá takový dopad. Figara dramaturgové vybrali jako kvalitní komedii, která diváky příjemně naladí. Možná se to zdá málo, ale já si říkám zaplaťpánbu za to.

Za tři roky budete na Vinohradech deset let. Bál jste se přechodu z Brna? Že místo Cyrana budete hrát zbrojnoše a posly?
Rukavice z Vinohrad byla hozená podruhé, tak jsem si řekl, že už ji musím zvednout. Jsem docela trpělivý člověk, zvyklý, že cestičku si musím znovu vyšlapat. Třeba za dabing jsem v Brně sbíral ceny a v Praze jsem začínal ve sborech. První dva roky na Vinohradech byly těžké, protože ačkoliv jsem měl za sebou třeba toho Cyrana, tady jsem měl hrozné nervy postavit se vedle takových velkých herců, jací v tomto divadle jsou.

Nicméně na role tu zatím máte štěstí: Šmeral v Adině, Trofimov ve Višňovém sadu, teď Figaro.
To byly nejen velmi rozdílné role, ale i režijní přístupy. V Adině mám dva výstupy, Trofimovovy repliky jsou dost proškrtané, navíc Vladimír Morávek má přesnou představu, jak se má herec na jevišti pohybovat. Rozsahem největší, a tudíž nejnamáhavější je Figaro. Snažím se, aby to nebyl jen veselý, plochý chlapík, ale člověk s nějakým osudem.

Komedie prý hrají herci rádi. Je to pravda, nebo jedno z klišé?
Spíš je to strašná dřina. To je taky klišé, ale pravdivé. Teď jsem si to znovu potvrdil. Před prvním představením jsem propadl skepsi, že to nedopadne dobře. Všechny vtipy už jste na zkouškách sjeli tisíckrát, takže vám nepřijdou ani trochu k smíchu. Pak jde jen o to, ten pocit ustát a nestáhnout se do sebe, protože každá komedie se dodělává až s publikem. To si vybere ty správné pointy, kterým se zasměje. Proto mám komedii rád, protože je to skutečný dialog s hledištěm.


Nejčtenější

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhům Rychlých šípů od Jaroslava Foglara je už...

Padla poslední klapka Jana Žižky. Do ciziny půjde pod názvem Medieval

Vinzenz Kiefer, Machael Caine a Alistair Brammen při natáčení filmu Jan Žižka

Téměř tři měsíce trvalo natáčení filmu Jan Žižka, poslední klapka nyní padla v Nymburku. Režisér míří do střižny a...

Nechtěl jsem, aby mě po parketu honili s bičem, řekl vítěz StarDance

Herec Jiří Dvořák s taneční partnerkou Lenkou Norou Návorkovou v kulturním...

Ač se bál, že po náročném tanečním půlroce nevstane, dorazil nakonec čerstvý vítěz letošní StarDance Jiří Dvořák do...

VIDEO: Takto se točila parodie na Harryho Pottera se Zemanem a Babišem

Parodie Harry Potter a kámen mudrců s Milošem Zemanem.

Hitem internetu se stalo video autorů Michala Orsavy a Michaely Lovecké. Jejich parodie na Harryho Pottera, kde...

RECENZE: Urostlý Aquaman hraje mokrou Hru o trůny úmorných 143 minut

Záběr z filmu Aquaman

Tvrdí o sobě, že není barbar, miluje umění a jako jeden z mála ještě čte knihy. Ovšem v titulní roli filmového komiksu...

Další z rubriky

AUDIO: Připomeňte si památný zápas na Euru 2004 v podání Ivana Trojana

Ivan Trojan popisuje náš slavný zápas s Nizozemci

Do čtrnáct let starých okamžiků, kdy čeští fotbalisté porazili na Euru 2004 v základní skupině Nizozemsko 3:2, se rádi...

TIPY NA DÁRKY: Vánoční bonus nabízí muzikál s Kornem i největší český festival

Doktor Ox

Vstupenky na kulturní události se staly oblíbeným vánočním dárkem a uvědomují si to i pořadatelé, kteří nabízejí různé...

Nová scéna. Divadlo RePublika slibuje politickou i společenskou satiru

Záběr ze zkoušek představení 2084, kterým Divadlo RePublika zahajuje svou...

Divadlo zaměřené pouze na satiru. To je plán zbrusu nového pražského Divadla RePublika, které se v Rock Café otevírá...

Najdete na iDNES.cz