Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jiný čas v pamětech staré dámy

  16:39aktualizováno  16:39
Výtvarnice Mia Münzerová Le Comte žije ve Spojených státech, ale pochází z pražské židovské rodiny - za oceán tuto ráznou ženu vyhnala druhá světová válka. Když dosáhla sedmdesátky, rozhodla se sepsat memoáry, v nichž by vylíčila pražskou etapu svého života a anabázi, která předcházela odjezdu do New Yorku, kam na lodi přibyla 13. ledna 1941. Paměti nazvané Stále sním o Praze vyšly nyní česky včetně obrazové přílohy, která shromažďuje několik černobílých fotografií autorky a její rodiny a osm reprodukcí autorčiných obrazů s námětem české metropole.
Tahle pražská rodačka - na svět přišla 15. března 1909 - není vytříbená stylistka a značný časový odstup i paměť jí už zkreslily obraz některých reálií. S tím však autorčin memoárový příspěvek k uchování vědomí, jak určité společenské kruhy žily v prvních čtyřech dekádách, nestojí ani nepadá a nemá cenu se na faktických posunech recenzentsky "točit". Podstatný je duch téhle knihy. V prvé řadě ukazuje na velmi odlišné vnímání času, než je to dnešní: čas byl i v "tepající" meziválečné metropoli, jíž Praha relativně byla, prožíván mnohem povlovněji, a měl-li člověk hmotné pohodlí, zabýval se svojí duší s důkladností, jež se nyní jeví až jako marnivá rozmazlenost - téměř každý nervový otřes hojil se několikatýdenními pobyty v odlehlých penzionech či léčebnách.

Stále sním o Praze(Vzpomínky)

Autorka: Mia Münzerová Le Comte
Přeložil a slovníčkem v knize zmíněných osobností doprovodil Miloš Tomasco
Ilustrační doprovod a dokumentace z archivu autorky
Nakladatelství H & H, Jinočany, 2000
172 stran + 16 stran obrazové přílohy
náklad a cena neuvedeny
Otevřenost a hojnost času byla v bohatších kruzích spojena s hojností a otevřeností prostoru - nejen žitím v rozlehlých bytech, domech a palácích, nýbrž i v chápání Evropy jako kontinentu, který je "můj" - kdy se samozřejmě přejíždí z místa na místo, ze země do země.

Jiným rysem memoárů Mii Münzerové Le Comte je ovšem podivuhodná věcnost, možná související s fatálním přijímáním zvratů a ran (v autorčině rodině, respektive ve vzpomínkách malířky, jsou trvale a v hojné míře přítomny nemoci a úmrtí, rychlá zhasínání osudů). Vedle tohoto obecnějšího dobového aspektu nese svůj díl na věcném vyznění knihy pisatelčina hédonická chuť žít a emancipovaná neochota nechat si mluvit do osobních záležitostí. Proto docela klidně napíše "Nikdy jsem nedokázala zalhat" a o tři stránky dál líčí, jak jednomu z mužů, kteří se kolem ní točili, lhala. Neřekl bych ale, že takový postoj stojí na chladném kalkulu, nýbrž je projevem vůle a touhy přežít, reakcí na ohrožení, která doléhala na Miu Münzerovou Le Comte, její rodinu i národ (matka malířky zahynula v koncentráku).

A ještě další rovina svazku Stále sním o Praze stojí za pozornost: ta, v níž umělkyně americkému publiku zprostředkovává pražské a české zvyky i historické mezníky. Optika staré dámy je zábavná a užitečně "odtažitá", poněvadž židovský živel koexistoval, ale nesplýval s českým prostředím. Jedna z charakteristik: "Buchty jsou takové české národní jídlo; dává se do nich droždí, jsou velké zhruba dva na dva palce a mohou se plnit mákem či švestkovým džemem zvaným povidla. Jsou výborné, ale je to zákusek spíš pro chudé lidi, protože jsou velmi syté."

Nakonec malá poznámka o aktuálním knižním kontextu. "Považuji Kokoschku za svého nejdůležitějšího učitele," konstatuje Mia Münzerová Le Comte, jinak absolventka pražské Akademie výtvarných umění, žačka Maxe Švabinského. Rakušan Oskar Kokoschka (1886-1980) však ve svých pamětech - pod názvem Můj život je před pár týdny vydal brněnský Atlantis - o svoji obdivovatelku, s níž se stýkal, nezavadil slovem. Partii, v níž na straně 141 výtvarnice popisuje, jak v Nice v roce 1939 potkala malíře Rudolfa Kunderu s jeho šestnáctiletou milenkou Andrey, si pak lze v malířově podání přečíst v knize Ireny Jirků Randez-vous s Rudolfem Kunderou, již předloni vydalo jihlavské nakladatelství Listen.

Příbuzní na maškarním plese.

Rodiče M. Münzerové procházející se po Karlově mostě.

S prvním manželem Wolfgangem Thorwartem blízko Paříže.

Mia Münzerová ve Svatém Mořici.

Mia Münzerová v Karlových Varech.

Sestry Anne a Mia Münzerovy s Fräuli.

Rodinný výlet se spolužačkami.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Najdete na iDNES.cz