Josef Dvořák

Josef Dvořák - Desítky celebrit se sešly na tenisovém kurtu v Hradci Králové, kde se konal již jedenáctý ročník turnaje osobností s názvem Infotech cup 2006. | foto: Petr Pilař, iDNES.cz

Jiní hovoří o Menšíkovi, Dvořák mluví o sobě

Herecké vzpomínky či knihy o filmech jsou stálým čtenářským lákadlem. Zvláště když jde o slavná jména.

Pod názvem Dobrý rodák Vladimír Menšík sepsala Jolana Matějková další z četných menšíkovských knih. Podle autorky "je poskládána, jak běžel čas", a populárního herce přibližuje prostřednictvím písemností a svědectví.

Přináší výpovědi Menšíkova syna Petra i čtyřiceti hercových kolegů, některé dosud nepublikované fotografie i ukázky ze scénářů včetně manželských skečů, které napsal pro cyklus povídek Bakaláři sám Menšík.

Rodinné zázemí zahrnuje minulost, kdy Menšík na Vánoce vozil domů tři kufry knížek, aby děti četly, a syna nabádal "buď chytrej, blbců je dost", ale také současné osudy členů rodiny.

Josef Dvořák v odboji
Klasickou podobu monologu zvolil Josef Dvořák v knize Vzpomínání, v níž jeho vyprávění zaznamenala Marie Formáčková. Hercova paměť těká po příhodách profesních i soukromých. Líčí, jak si na rodičích vyplakal obří loutku, jak byl v dětství na pár hodin odbojářem, když našel letáky Rádia Svobodná Evropa, kterak mu dveře do velkého divadelního světa otevřela vůně smažených řízků či proč mu na vojně říkali Pepa angrešt.

Souběžně Dvořák komentuje své role včetně seriálů Nemocnice na kraji města nebo Rozpaky kuchaře Svatopluka, charakterizuje své kolegy a těm, které vynechal, se omlouvá slovy: "Čekejte na další díl, tam se možná objevíte!"

Zdálo by se, že barvité až "pikantní" detaily obsáhnou jen monografie, nicméně Miloš Fikejz pro ně našel zcela věcné místo i v encyklopedii portrétů Český film: Herci a herečky. Nyní vyšel první díl jmen od A po K, následný svazek představí herce "po Z" a třetí zahrne ostatní filmové profese od režisérů ke skladatelům.

Protože k zařazení stačí jedna velká či několik menších rolí, vedle známého Josefa Abrháma stojí prakticky neznámý Miroslav Abrahám, nechybí nová generace včetně Alice Bendové či Kláry Jandové a občas i zajímavé detaily.

Třeba že Andrea Čunderlíková je manželkou hudebníka Ladislava Kleina a matkou tenistky Sandry Kleinové, že Alice Chrtková z filmu Jako jed zpívala pod pseudonymem Hálová se skupinou Kroky Františka Janečka, že otec Vítězslava Jandáka byl agentem britské rozvědky a moderátorka Michaela Jílková si zahrála v Olmerově příběhu Stav ztroskotání "plnoštíhlou pionýrku Elišku".

Nejlepší filmy
Fikejz spolupracoval i na českém vydání knihy 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete, již s kolektivem autorů sestavil Steven Jay Schneider. "Pokud vyvinete úsilí nezbytné k tomu, abyste zde probírané filmy opravdu zhlédli, můžete jednou umřít jako šťastní filmoví diváci," sděluje v úvodu.

Kniha se snaží pokrýt všechny doby, národy, žánry i tvůrce, snímky nejen umělecké, ale i komerční, undergroundové či kultovní, dokonce díla krátká i animovaná, kam proniklo Švankmajerovo Něco z Alenky. 

A není to jediná zmínka o českém filmu v tisícovce vyvolených. Místo tu našly Sedmikrásky od Věry Chytilové, Kachyňovo Ucho, oscarové filmy Obchod na korze a Ostře sledované vlaky či Vláčilova Markéta Lazarová, považovaná za nejlepší český film vůbec.

Z mladých režisérů se do výběru probojoval jen Petr Zelenka s Knoflíkáři, kteří se tak zařadili vedle Pána prstenů či Kill Bill. Ovšem nejvíce zářezů tu má Miloš Forman: Hoří, má panenko, Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus.