Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jiné baroko, jiná Havana

  10:32aktualizováno  10:32
Mnichovské hudební vydavatelství Winter & Winter nastoupilo před pár lety na trh se vší vervou. Zkušený producent Stefan Winter start své firmy věru nepromarnil: trumpetistu Davea Douglase katapultoval k pověsti hlavního objevu jazzových devadesátých let, také klavírista a kapelník Uri Caine si svými "léblovskými" přetlumočeními Mahlera či Bacha získal světové renomé. Rovněž nové tituly od Winterů - u nás jejich katalog distribuuje 2 HP Production - přinášejí bystře nový pohled na žánry, styly, postupy.

Winter loví své interprety na obou březích Atlantiku, mezi americkými postjazzmany i evropskými konceptualisty. Z toho druhého prostředí pochází Teodoro Anzellotti - hráč na akordeon, hledající pro svůj nástroj nové možnosti a radikální repertoár. Hrává soudobou hudbu včetně Johna Cage, pro Wintera v minulosti natočil skladby Erika Satieho. Nové album se jmenuje Vivi Felice! a interpretuje na něm tři sta let staré cembalové skladby Domenika Scarlattiho. Je to mistrovský výkon i oduševnělá hříčka par excellence: Anzellotti proměňuje svůj nástroj v jakési žonglérské varhany a jeho "alternativní baroko" rázem propojuje nejvyšší hudbu s kulturou ulice. Však si také Scarlattiho skladby, ovlivněné lidovou hudbou Andalusie a tamějších Romů, na takovou hravou interpretaci pěkně nabíhají!

Tím akordeonová postmoderna u Winterů nekončí. Na albu Accordance se poprvé sešly dva svébytné newyorské živly s tahacími harmonikami v náručí. Guy Klucevsek ve svém hledání spojuje polku se soudobou hudbou a pohybuje se na progresivní downtownské scéně: hrává s Laurií Andersonovou i Davem Douglasem, komponuje pro Kronos Quartet. Partnerem v akordeonovém dialogu je mu tady Alan Bern - školený muzikant, který prošel mnoha klezmerskými kapelami americké židovské scény. Oba ovládají své nástroje virtuózně. Coby skladatelé srší hravostí a jemným humorem, coby spoluhráči vedou přesné dialogy s intenzitou přestřelky. S akordeony se vydávají do území blues i tanga, na Balkán i psychedelickou party. Vzdávají hold Astoru Piazollovi i filozofu Hegelovi, ale vždy s klidnou grácií kavárenských hostí v podniku s vlídnou obsluhou: právě takový pocit přece vyzařuje z názvů skladeb jako Život, svoboda a pršutové štěstí!

V době, kdy svět zachvátila horečka jménem Buena Vista Social Club, objevoval producent Stefan Winter kubánskou metropoli po svém. Vypravil se do Havany s partou zvukařů, chodil po městě a natáčel, co slyšel: muzikanty v barech, tancovačku na pláži, mechanické piáno v kavárně, zkoušku kapely, domácí muzicírování i děti zpívající ve škole. Okouzlený bohatstvím zdrojů přirozeného světa, vydal pětikompaktní havanské zvukové deníky i se všemi zvukovými zádrhely, křikem trhovců a štěkáním havanských psisek. Nyní připravil z kompletu výběr toho nejvýraznějšího na jednom disku nazvaném El último paraíso - Poslední ráj.

Etnomuzikologové za celý projekt Winterovi pořádně umyli hlavu: tvrdili, že přináší mizivě málo informací o zachycených hudebnících a lokální scéně tak nijak neslouží. Budiž, ale protipohled nabízí hutný zázn am Evropanova bloudění krajinou hudebních i zvukových dobrodružství; když navíc posloucháme slepého afroswingového pianistu Franka Emilia Flynna anebo kavárenskou lyriku dua Enigma, nutno uznat, že kroky poutníka-producenta vedl buď navýsost příznivý osud, anebo vynikající příprava.

Autoři:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Sziget znamená maďarsky ostrov. A také týdenní festival plný zábavy

Dua Lipa na festivalu Sziget 2018

Tisíc koncertů a jiných představení v sedmi dnech, hvězdy od Kendricka Lamara po Arctic Monkeys a 565 tisíc návštěvníků...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Dionne Warwicková připomene svou kolegyni Arethu Franklinovou

Zpěvačka Dionne Warwicková

Soulová legenda Dionne Warwicková, která poprvé vystoupí v Česku 14. září, připomene nedávno zesnulou kolegyni Arethu...

Najdete na iDNES.cz