Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihomoravská vydavatelství na internetu

  17:04aktualizováno  17:04
Brno - Být v nějakém oboru aktivní a přitom chybět na internetu znamená dělat to na půl. A nejinak je tomu i v případě křehkých věcí, jakými jsou hudba či literatura. Jak jsou na tom tedy se svými internetovými stránkami brněnská hudební a knižní vydavatelství? Základem a předností internetu je rychlost. Stagnující stránky uživatelům internetu příliš neřeknou a po pár návštěvách o ně ztratí zájem.

Nejdůležitější je změna!
"Bezpodmínečně nutné je neustále obsah obměňovat, jednou za čas proměnit i grafiku. I když nejdůležitější věci zůstávají stejné. Čtenáři pak neztrácí pocit, že stránky žijí," vysvětloval Martin Lažnovský z magazínu Rave.cz. Jeho slova potvrzuje Petr Král z firmy InterShops, která se zabývá tvorbou internetových stránek: "Častá aktualizace je potřeba, ale design je věcí názoru. Hodně návštěvníků může nový, třeba odvážný design odradit."

Většina jihomoravských vydavatelství - hudebních i knižních - si své internetové stránky zřídila. Kvalitou se ale rozhodně liší.

Dva pozitivní příklady
Kritérium "živosti" momentálně splňují dvě vydavatelství, která do světa internetu vstoupila se zbrusu novými verzemi svých stránek - knižní Petrov (www.ipetrov.cz) a hudební Indies Records (www.indiesrec.cz). Obě firmy svou internetovou verzi proměnily k nepoznání.

Obzvláště do šeda laděný web Indies Records se díky obsahu nemá za co stydět - pryč je chabá grafika a nic neříkající poletující gramofonek. "Indies jsou velmi originální vydavatel, i stránky musely na první pohled něčím zaujmout," poznamenal Petr Král. Samotnou nabídku vydavatelství tak doplňují ukázky ve formátu MP3, fotogalerie, profily interpretů, recenze či rozhovory a videa. Výjimkou nejsou odkazy na další spřízněné stránky, vyhlídky do budoucnosti a tipy na zajímavé koncerty. "Předešlou podobu měly stránky více než dva roky, změna byla nutná. Momentální image zůstane patrně nějakou dobu stejná, ale počítáme s aktualizací i několikrát do týdne," uvedl k nové podobě webu jeden z majitelů Indies Records Miloš Gruber.

Četbychtivého zájemce nezklamou ani stránky iPetrova. Ty sice zatím nejsou příliš "akční" a k jejich změnám nedochází každý den, vše však vynahradí hezká grafika a bohatý obsah. I zde kromě samotné nabídky knih najdou čtenáři recenze, fotogalerie, informace o autorech či ostatních aktivitách nakladatelství. "Na stránkách je momentálně základ, který se po prázdninách začne rozšiřovat. Počítáme s tím, že díky internetu přijmeme dalšího člověka, který bude mít aktualizaci na starosti. Nechceme časopis, ale spíše takový bulletin vydavatelství," prozradil majitel Petrova Martin Pluháček.

V podstatě jen nabídka
Zbytek hudebních i knižních vydavatelství se takovými přednostmi jako Indies Records a Petrov chlubit nemohou. Z velké části jde o přes internet vystavený ediční plán. Z řady klasické nabídky mírně vybočuje knižní brumovické nakladatelství Carpe Diem (www.carpe.cz) a hudební FT Records (www.ftrecords.cz), grafikou pak můžou čtenáře přilákat stránky časopisu a nakladatelství Host (www.hostbrno.cz), po doplnění všech dat pak také možná Anne Records (www.anne-records.cz).

Potřebu častějších změn a aktualizace, které čtenáře lákají, si majitelé či šéfredaktoři nakladatelství uvědomují. "Nedávno jsme přijali člověka, který se bude o stránky starat soustavně. V případě knižní nabídky se anotace rozšíří a přibudou zajímavější věci. Internetová verze časopisu Host by měla být interaktivnější a častěji aktualizovaná," popisoval budoucnost Hosta jeho šéfredaktor Miroslav Balaštík.

Obchody se rozjíždí
Pro nakladatelství zůstává jednou z nejdůležitějších věcí prodej jeho produktů. Všechny stránky tudíž obsahují minimálně kontaktní adresu, objednávkový list či přímo možnost nákupu přes internet. "Nejde o žádné velké číslo, ale poslední dobou se objednávky přes stránky zvedají," uvedl k nákupu přes web Miroslav Balaštík. Vzestupnou tendenci a zájem posluchačů či čtenářů o bezproblémový nákup od stolu zaznamenává i zbytek jihomoravských vydavatelství. "Nákup přes internet jednoznačně stoupá, to jsme poznali. Komfortní on-line platby mají své výhody," dodal za Indies Records Miloš Gruber. Mírné zvýšení zaznamenal podle Martina Pluháčka i Petrov.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz