Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihomoravská vydavatelství na internetu

  17:04aktualizováno  17:04
Brno - Být v nějakém oboru aktivní a přitom chybět na internetu znamená dělat to na půl. A nejinak je tomu i v případě křehkých věcí, jakými jsou hudba či literatura. Jak jsou na tom tedy se svými internetovými stránkami brněnská hudební a knižní vydavatelství? Základem a předností internetu je rychlost. Stagnující stránky uživatelům internetu příliš neřeknou a po pár návštěvách o ně ztratí zájem.

Nejdůležitější je změna!
"Bezpodmínečně nutné je neustále obsah obměňovat, jednou za čas proměnit i grafiku. I když nejdůležitější věci zůstávají stejné. Čtenáři pak neztrácí pocit, že stránky žijí," vysvětloval Martin Lažnovský z magazínu Rave.cz. Jeho slova potvrzuje Petr Král z firmy InterShops, která se zabývá tvorbou internetových stránek: "Častá aktualizace je potřeba, ale design je věcí názoru. Hodně návštěvníků může nový, třeba odvážný design odradit."

Většina jihomoravských vydavatelství - hudebních i knižních - si své internetové stránky zřídila. Kvalitou se ale rozhodně liší.

Dva pozitivní příklady
Kritérium "živosti" momentálně splňují dvě vydavatelství, která do světa internetu vstoupila se zbrusu novými verzemi svých stránek - knižní Petrov (www.ipetrov.cz) a hudební Indies Records (www.indiesrec.cz). Obě firmy svou internetovou verzi proměnily k nepoznání.

Obzvláště do šeda laděný web Indies Records se díky obsahu nemá za co stydět - pryč je chabá grafika a nic neříkající poletující gramofonek. "Indies jsou velmi originální vydavatel, i stránky musely na první pohled něčím zaujmout," poznamenal Petr Král. Samotnou nabídku vydavatelství tak doplňují ukázky ve formátu MP3, fotogalerie, profily interpretů, recenze či rozhovory a videa. Výjimkou nejsou odkazy na další spřízněné stránky, vyhlídky do budoucnosti a tipy na zajímavé koncerty. "Předešlou podobu měly stránky více než dva roky, změna byla nutná. Momentální image zůstane patrně nějakou dobu stejná, ale počítáme s aktualizací i několikrát do týdne," uvedl k nové podobě webu jeden z majitelů Indies Records Miloš Gruber.

Četbychtivého zájemce nezklamou ani stránky iPetrova. Ty sice zatím nejsou příliš "akční" a k jejich změnám nedochází každý den, vše však vynahradí hezká grafika a bohatý obsah. I zde kromě samotné nabídky knih najdou čtenáři recenze, fotogalerie, informace o autorech či ostatních aktivitách nakladatelství. "Na stránkách je momentálně základ, který se po prázdninách začne rozšiřovat. Počítáme s tím, že díky internetu přijmeme dalšího člověka, který bude mít aktualizaci na starosti. Nechceme časopis, ale spíše takový bulletin vydavatelství," prozradil majitel Petrova Martin Pluháček.

V podstatě jen nabídka
Zbytek hudebních i knižních vydavatelství se takovými přednostmi jako Indies Records a Petrov chlubit nemohou. Z velké části jde o přes internet vystavený ediční plán. Z řady klasické nabídky mírně vybočuje knižní brumovické nakladatelství Carpe Diem (www.carpe.cz) a hudební FT Records (www.ftrecords.cz), grafikou pak můžou čtenáře přilákat stránky časopisu a nakladatelství Host (www.hostbrno.cz), po doplnění všech dat pak také možná Anne Records (www.anne-records.cz).

Potřebu častějších změn a aktualizace, které čtenáře lákají, si majitelé či šéfredaktoři nakladatelství uvědomují. "Nedávno jsme přijali člověka, který se bude o stránky starat soustavně. V případě knižní nabídky se anotace rozšíří a přibudou zajímavější věci. Internetová verze časopisu Host by měla být interaktivnější a častěji aktualizovaná," popisoval budoucnost Hosta jeho šéfredaktor Miroslav Balaštík.

Obchody se rozjíždí
Pro nakladatelství zůstává jednou z nejdůležitějších věcí prodej jeho produktů. Všechny stránky tudíž obsahují minimálně kontaktní adresu, objednávkový list či přímo možnost nákupu přes internet. "Nejde o žádné velké číslo, ale poslední dobou se objednávky přes stránky zvedají," uvedl k nákupu přes web Miroslav Balaštík. Vzestupnou tendenci a zájem posluchačů či čtenářů o bezproblémový nákup od stolu zaznamenává i zbytek jihomoravských vydavatelství. "Nákup přes internet jednoznačně stoupá, to jsme poznali. Komfortní on-line platby mají své výhody," dodal za Indies Records Miloš Gruber. Mírné zvýšení zaznamenal podle Martina Pluháčka i Petrov.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Najdete na iDNES.cz