Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihočeská scéna uvádí erotickou komedii

  17:44aktualizováno  17:44
Poslední činoherní premiéru sezony připravilo na páteční večer Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Režie šokující erotické komedie Klíčovou dírkou se ujal Michal Lang, který se souborem pracoval vůbec poprvé. Hru, která měla českou premiéru v roce 1990, napsal v šedesátých letech jako své poslední dílo anglický dramatik Joe Orton. Ten se netajil svou homosexualitou a ve svých komediích zesměšňoval společenské stereotypy, konvence a také ctihodné instituce.
V Klíčové dírce naplno využil své schopnosti situační vynalézavosti. "Je to hra pro šest postav. Její děj se zamotá tak bláznivě, že si to jen málokdo dovede představit. Je to lehce absurdní a lehce lechtivá a poměrně šílená komedie. Myslím si, že diváci se mají na co těšit," řekla dramaturgyně Jihočeského divadla Olga Šubrtová.

Jednu ze dvou ženských rolí si zahrála Klára Jandová, která v Jihočeském divadle končí svou první sezonu. "Geraldina Barclayová je úplně jiná role, než na které jsem byla dosud zvyklá. Má úplně jiný charakter. Pro mě je to otevření nových obzorů," řekla jednadvacetiletá herečka.

Do dalších rolí režisér obsadil Danielu Bambasovou, Romana Nevěčného, Martina Kubačáka, Jiřího Šestáka a Jiřího Ployhara. "S herci jsem pracoval svým obvyklým způsobem. Snažili jsme se hereckým rozehráváním situací dostat ze hry to, co v ní je. Byla to společná práce," popsal vznik nové inscenace režisér Michal Lang.

Nastudování Ortonovy komedie provázely komplikace. Jihočeské divadlo původně zamýšlelo uvést hru Přišel na večeři. Protože představitel hlavní role z divadla odešel, hledala dramaturgie jiný titul. "Chtěli jsme, aby komedie nahradila komedii, takže jsme se snažili najít inscenaci, která by bavila nás i pana režiséra. A přišli jsme na Joea Ortona a Klíčovou dírku," vysvětlila Šubrtová.

Režisér Lang se neobává, že by publikum bylo zaskočeno otevřeností inscenace. "Sexuální revoluce byla v šedesátých letech. Orton tyto věci nazírá humorně a humor má osvobozující smysl. A o tom tato komedie je," vysvětlil Lang před poslední generální zkouškou.

Herci Jihočeského divadla v nové komedii Klíčovou dírkou anglického dramatika Joea Ortona.

Herci Jihočeského divadla Klára Jandová a Martin Kubačák v nové komedii Klíčovou dírkou anglického dramatika Joea Ortona.

Herci Jihočeského divadla v nové komedii Klíčovou dírkou anglického dramatika Joea Ortona.

Herci Jihočeského divadla Klára Jandová, Jiří Šesták a Martin Kubačák v nové komedii Klíčovou dírkou anglického dramatika Joea Ortona.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

RECENZE: Měsíčňanky chodí nahé. Národní divadlo zahodilo i takovou šanci

Jaroslav Březina (v popředí) v titulní úloze Janáčkovy opery Výlety páně...

Pražské Národní divadlo uvedlo Janáčkovu satirickou operu Výlety páně Broučkovy. O čem se hraje, těžko říct. Nevyužita...

Najdete na iDNES.cz