Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihočeská scéna uvádí erotickou komedii

  17:44aktualizováno  17:44
Poslední činoherní premiéru sezony připravilo na páteční večer Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Režie šokující erotické komedie Klíčovou dírkou se ujal Michal Lang, který se souborem pracoval vůbec poprvé. Hru, která měla českou premiéru v roce 1990, napsal v šedesátých letech jako své poslední dílo anglický dramatik Joe Orton. Ten se netajil svou homosexualitou a ve svých komediích zesměšňoval společenské stereotypy, konvence a také ctihodné instituce.
V Klíčové dírce naplno využil své schopnosti situační vynalézavosti. "Je to hra pro šest postav. Její děj se zamotá tak bláznivě, že si to jen málokdo dovede představit. Je to lehce absurdní a lehce lechtivá a poměrně šílená komedie. Myslím si, že diváci se mají na co těšit," řekla dramaturgyně Jihočeského divadla Olga Šubrtová.

Jednu ze dvou ženských rolí si zahrála Klára Jandová, která v Jihočeském divadle končí svou první sezonu. "Geraldina Barclayová je úplně jiná role, než na které jsem byla dosud zvyklá. Má úplně jiný charakter. Pro mě je to otevření nových obzorů," řekla jednadvacetiletá herečka.

Do dalších rolí režisér obsadil Danielu Bambasovou, Romana Nevěčného, Martina Kubačáka, Jiřího Šestáka a Jiřího Ployhara. "S herci jsem pracoval svým obvyklým způsobem. Snažili jsme se hereckým rozehráváním situací dostat ze hry to, co v ní je. Byla to společná práce," popsal vznik nové inscenace režisér Michal Lang.

Nastudování Ortonovy komedie provázely komplikace. Jihočeské divadlo původně zamýšlelo uvést hru Přišel na večeři. Protože představitel hlavní role z divadla odešel, hledala dramaturgie jiný titul. "Chtěli jsme, aby komedie nahradila komedii, takže jsme se snažili najít inscenaci, která by bavila nás i pana režiséra. A přišli jsme na Joea Ortona a Klíčovou dírku," vysvětlila Šubrtová.

Režisér Lang se neobává, že by publikum bylo zaskočeno otevřeností inscenace. "Sexuální revoluce byla v šedesátých letech. Orton tyto věci nazírá humorně a humor má osvobozující smysl. A o tom tato komedie je," vysvětlil Lang před poslední generální zkouškou.

Herci Jihočeského divadla v nové komedii Klíčovou dírkou anglického dramatika Joea Ortona.

Herci Jihočeského divadla Klára Jandová a Martin Kubačák v nové komedii Klíčovou dírkou anglického dramatika Joea Ortona.

Herci Jihočeského divadla v nové komedii Klíčovou dírkou anglického dramatika Joea Ortona.

Herci Jihočeského divadla Klára Jandová, Jiří Šesták a Martin Kubačák v nové komedii Klíčovou dírkou anglického dramatika Joea Ortona.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Zrod vetřelců i minotaura. Continuo dál drží svou laťku vysoko

Představení 8 hrálo Divadlo Continuo na poli naproti svému Švestkovému dvoru v...

Momenty ze zběsilého 20. století využilo Divadlo Continuo k neobvyklému site specific projektu 8. Ač nejsou úplně...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

Najdete na iDNES.cz