MFDF Jihlava 2011 - Režisér Martin Mareček (vlevo) s cenou za snímek Pod

MFDF Jihlava 2011 - Režisér Martin Mareček (vlevo) s cenou za snímek Pod sluncem tma. Ocenění mu předal ředitel programových okruhů ČT Milan Fridrich. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlavu vyhrál film Pod sluncem tma, první dokument natočený na foťák

  • 3
Cenu za nejlepší český dokumentární film 2011 v sobotu na festivalu v Jihlavě převzal režisér Martin Mareček za snímek Pod sluncem tma. Stejný titul se nejvíce líbil i divákům.

Marečkův snímek je konfrontací různých světů a přístupů k životu postavené na příběhu dvou českých expertů na rozvojovou spolupráci a venkovanů v Zambii. Jde o první český film pořízený fotoaparátem - malý, intimní a vzniklý ve skromných podmínkách.

Stejně jako dalších 11 z 15 soutěžních snímků sekce Česká radost měl premiéru právě na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

MFDF Jihlava 2011 - Režisér Martin Mareček (vlevo) s cenou za snímek Pod sluncem tma

Na festivalu byly předány ceny v celkem deseti kategoriích. Už při zahájení přehlídky získal Cenu Respektu za nejlepší televizní nebo on-line reportáž reportér České televize Filip Černý za reportáž o tunelování při stavbě obchvatu Prahy. Držitelem Ceny HBO, a tím i peněz na natočení filmu, se stala Dagmar Smržová za námět na snímek Příběh lásky.

Cenu za přínos světovému filmu převzal italský režisér Vittorio De Seta.

Cena pro nejlepší světový dokumentární film v sekci Opus Bonum poputuje do Belgie tvůrcům snímku Ztracená země a cenu za nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy v sekci Mezi moři si odváží Salome Džaši z Gruzie za film Bakhmaro.

Vyhlášením výsledků a předáním cen vítězům v jednotlivých sekcích 15. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů oficiálně skončil. Projekce budou pokračovat ještě v neděli. Festival se v Jihlavě konal od 25. října. Organizuje ho Jihlavský spolek amatérských filmařů.

Největší přehlídka autorského dokumentu ve střední a východní Evropě divákům představila 229 filmů ze 41 zemí. Organizátoři je vybrali z více než 2 500 přihlášených snímků. Více než 20 z nich bylo uvedeno ve světové premiéře. Byl mezi nimi třeba unikátní český projekt s názvem 24, na němž se potkalo 24 předních českých režisérů. Tři filmařské generace reprezentovali jak ve filmu, tak na pódiu například Jiří Krejčík, Drahomíra Vihanová, Helena Třeštíková, Miroslav Janek, Linda Jablonská nebo Vít Klusák.

Novými sekcemi festivalu se staly ZOON Politikon (Země česká, domov můj) a také Radiodokument. Novým festivalovým prostorem pak divadlo Diod, které vzniklo rekonstrukcí bývalého kina Sokol. Promítalo se také v obou sálech kina Dukla a Domu kultury odborů a ve vybraných jihlavských domácnostech.

Závěrečný večer jihlavského festivalu se nesl v duchu plavby na Titaniku.

Pozornost médií upoutal požár v divadelním stanu, naštěstí při něm nebyl nikdo zraněn (více čtěte ZDE).

Podruhé se do Jihlavy sjeli zástupci filmových festivalů z Košic, Benátek, Nyonu, Istanbulu, Ann Arboru, Palm Springs a Toronta, aby společně diskutovali nad tématy, která je spojují i rozdělují v rámci dílny Festival Identity, a navazovali nové kontakty. "Festival potvrdil velký divácký zájem o dokumentární filmy i schopnost dokumentů reflektovat dění kolem nás ve velké pestrosti témat osobních i globálních," uvedl ředitel festivalu Marek Hovorka.

,