Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlavu vyhrál film Pod sluncem tma, první dokument natočený na foťák

  12:21aktualizováno  12:21
Cenu za nejlepší český dokumentární film 2011 v sobotu na festivalu v Jihlavě převzal režisér Martin Mareček za snímek Pod sluncem tma. Stejný titul se nejvíce líbil i divákům.

MFDF Jihlava 2011 - Režisér Martin Mareček (vlevo) s cenou za snímek Pod sluncem tma. Ocenění mu předal ředitel programových okruhů ČT Milan Fridrich. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Marečkův snímek je konfrontací různých světů a přístupů k životu postavené na příběhu dvou českých expertů na rozvojovou spolupráci a venkovanů v Zambii. Jde o první český film pořízený fotoaparátem - malý, intimní a vzniklý ve skromných podmínkách.

Stejně jako dalších 11 z 15 soutěžních snímků sekce Česká radost měl premiéru právě na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

MFDF Jihlava 2011 - Režisér Martin Mareček (vlevo) s cenou za snímek Pod

MFDF Jihlava 2011 - Režisér Martin Mareček (vlevo) s cenou za snímek Pod sluncem tma

Na festivalu byly předány ceny v celkem deseti kategoriích. Už při zahájení přehlídky získal Cenu Respektu za nejlepší televizní nebo on-line reportáž reportér České televize Filip Černý za reportáž o tunelování při stavbě obchvatu Prahy. Držitelem Ceny HBO, a tím i peněz na natočení filmu, se stala Dagmar Smržová za námět na snímek Příběh lásky.

Cenu za přínos světovému filmu převzal italský režisér Vittorio De Seta.

Cena pro nejlepší světový dokumentární film v sekci Opus Bonum poputuje do Belgie tvůrcům snímku Ztracená země a cenu za nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy v sekci Mezi moři si odváží Salome Džaši z Gruzie za film Bakhmaro.

Vyhlášením výsledků a předáním cen vítězům v jednotlivých sekcích 15. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů oficiálně skončil. Projekce budou pokračovat ještě v neděli. Festival se v Jihlavě konal od 25. října. Organizuje ho Jihlavský spolek amatérských filmařů.

Největší přehlídka autorského dokumentu ve střední a východní Evropě divákům představila 229 filmů ze 41 zemí. Organizátoři je vybrali z více než 2 500 přihlášených snímků. Více než 20 z nich bylo uvedeno ve světové premiéře. Byl mezi nimi třeba unikátní český projekt s názvem 24, na němž se potkalo 24 předních českých režisérů. Tři filmařské generace reprezentovali jak ve filmu, tak na pódiu například Jiří Krejčík, Drahomíra Vihanová, Helena Třeštíková, Miroslav Janek, Linda Jablonská nebo Vít Klusák.

Novými sekcemi festivalu se staly ZOON Politikon (Země česká, domov můj) a také Radiodokument. Novým festivalovým prostorem pak divadlo Diod, které vzniklo rekonstrukcí bývalého kina Sokol. Promítalo se také v obou sálech kina Dukla a Domu kultury odborů a ve vybraných jihlavských domácnostech.

MFDF Jihlava 2011 - závěrečný večer

Závěrečný večer jihlavského festivalu se nesl v duchu plavby na Titaniku.

Pozornost médií upoutal požár v divadelním stanu, naštěstí při něm nebyl nikdo zraněn (více čtěte ZDE).

Podruhé se do Jihlavy sjeli zástupci filmových festivalů z Košic, Benátek, Nyonu, Istanbulu, Ann Arboru, Palm Springs a Toronta, aby společně diskutovali nad tématy, která je spojují i rozdělují v rámci dílny Festival Identity, a navazovali nové kontakty. "Festival potvrdil velký divácký zájem o dokumentární filmy i schopnost dokumentů reflektovat dění kolem nás ve velké pestrosti témat osobních i globálních," uvedl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Najdete na iDNES.cz