Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlava zanedlouho přivítá světové klavíristy

  15:34aktualizováno  15:34
J i h l a v a - První mezinárodní Mahlerovu klavírní soutěž a s ní na patnáct soutěžících pianistů z osmi zemí světa a přední profesionální klavíristy jako porotce bude ve dnech 22. - 28. března hostit Jihlava. Pořadatelé soutěže chtějí navázat na mahlerovskou tradici, kterou v loňském roce založil cyklus koncertů, vzpomínkových akcí a tématických besed věnovaných 140. výročí narození skladatele Gustava Mahlera a 130 letům, které uplynuly od skladatelova prvního veřejného koncertu v Jihlavě.

"Celá mezinárodní klavírní soutěž je vedena snahou jednak přiblížit Jihlavanům osobnost Gustava Mahlera, ale také osobnosti a díla skladatelů, kteří byli za 2. světové války deportování v koncentračním táboře Terezín," vysvětlil Martin Kolář z odboru kultury jihlavského magistrátu, který je hlavním pořadatelem soutěže.
První Mahlerova klavírní soutěž je totiž věnována památce českých skladatelů internovaných v Terezíně. "Cílem této klavírní soutěže je uvést skladby terezínských skladatelů do repertoáru pianistů a přispět k jejich uvádění na koncertech. Těžiště prezentovaných soutěžních skladeb je položeno právě na těchto hudebních kompozicích, které patří k povinnému repertoáru soutěžících," vysvětlil Radoslav Kvapil, předseda Sdružení pro českou hudbu Czech Teresin Composers, které je jedním ze spolupořadatelů.

Do Jihlavy přijede patnáct účastníků soutěže, jejichž domovem je Česká republika, Španělsko, Japonsko, Německo, Spojené státy americké i Jihoafrická republika. Hlavní podmínkou zápisu soutěžících bylo datum narození, které nesmělo překročit 21. březen 1986. Horní věková hranice pak nebyla stanovena.

Soutěžní klání se uskuteční v prostorách hudebního sálu hotelu Gustav Mahler, a to hned ve třech soutěžních kolech. Ti soutěžící, kteří se probojují sítem až do finále, se zúčastní 28. března závěrečného koncertu v Horáckém divadle za doprovodu Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně. Po něm se uskuteční slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen. První cenou by mělo být podle pořadatelů Bohemia pianino.

O těch nejlepších pianistech bude v Jihlavě rozhodovat mezinárodní porota ve které zasednou přední čeští i zahraniční pianisté. Mezi nimi bude Daniele Alberti, Radoslav Kvapil, Nancy Lee Harper, Claudio Soares, Sylvie Bodorová, Emil Viklický a James Wintre. Pohovořit se členy poroty budou mít zájemci z řad veřejnosti na besedě, která se uskuteční 24. března od 13.00 hodin v hotelu Gustav Mahler.

Nepovinnou částí klavírní soutěže bude 27. března soutěž v improvizaci na hudbu Gustava Mahlera. Zde si pořadatelé od soutěžících slibují netradiční pojetí Mahlerovy hudby. Pianisté budou moci improvizovat buď v klasickém nebo jazzovém stylu. V porotě zasedne Sylvie Bodorová, Emil Viklický a Jamek  Wintre.

Nedílnou součástí Mahlerovy klavírní soutěže bude také přednáška Jamese Wintleho na téma Gustav Mahler v USA a také jedinečný klavírní koncert Nancy Lee Harper, americké klavíristky a členky soutěžní poroty. Ten se uskuteční 27. března od 19.00 hodin v Horáckém divadle. Zahájení První mezinárodní Mahlerovy klavírní soutěže je stanoveno na 22. března v sále hotelu Gustav Mahler.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz