Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Režisér Jiří Krejčík opět připravuje Penzion pro svobodné pány

  3:24aktualizováno  3:24
Nestor českých filmových i divadelních režisérů, čtyřiadevadesátiletý Jiří Krejčík, připravuje v těchto dnech se souborem Divadla Různých Jmen O'Caseyho komedii Penzion pro svobodné pány. Premiéra bude 1. listopadu v pražském Divadle Palace, zájezdový soubor chce s inscenací objet celou republiku.

Slavný režisér Jiří Krejčík. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Na jevišti se objeví například Petr Jeništa, Romana Goščíková v alternaci s Marikou Šoposkou, Lukáš Příkazský a Milan Enčev. Oznámila to ředitelka souboru Romana Goščíková.

K situační komedii o jedné vášnivé noci s nečekanými následky Penzion pro svobodné pány se Krejčík vrátil po téměř půlstoletí. V roce 1965 se v jeho režii objevila na jevišti pražského Činoherního klubu, kde se hrála 16 sezon. Nesmrtelnost jí o dva roky později zajistil dnes už legendární film s Josefem Abrhámem a Ivou Janžurovou v hlavních rolích.

Příběh stejnojmenné hry irského spisovatele Seana O'Caseyho zpracoval Krejčík nejdříve pro televizi, pak ho uvedl na jevišti a do třetice ho zfilmoval. Podle vlastního vyjádření ho k filmu zlákala divadelní předloha jako etuda komediálního herectví.

Tvorbu Jiřího Krejčíka připomněl letošní Febiofest, když uvedl v retrospektivě 14 jeho celovečerních titulů. Od filmu Týden v tichém domě z roku 1947 až po televizní snímek Slečna Julie, který v roce 2005 vznikl podle hry Augusta Strindberga.

Krejčík je klasikem československé a české kinematografie, navíc čtvrtý nestarší žijící a hlavně točící režisér na světě. Zatím jeho poslední prací je dokument, který začátkem roku uvedla Česká televize. Pod názvem Dlouhý srpen Jiřího Krejčíka líčí, jak v roce 1968 dostala jeho rodina výjezdní doložku na Západ, kde ji v Itálii zastihla zpráva o okupaci Československa armádami Varšavské smlouvy.

I přes svůj věk má Krejčík stále plno plánů. "V minulosti jsem ztratil přes 28 let tvůrčího života. Škoda toho, co se mohlo učinit, nerealizovalo se a nebude nahrazeno. Alespoň malou část, dokud mám možnost, bych rád využil. Ale situace není příznivá," uvedl na Febiofestu režisér, který své životní krédo nedefinuje a nevyjadřuje slovy. "Snažím se slušně žít, abych se mohl podívat lidem, kterých si vážím, s pocitem uvolnění do tváře," dodal.

Občanské sdružení Divadlo Různých Jmen je profesionální soubor. Existuje od roku 2005, kdysi pod názvem Divadlo Rity Jasinské. Za tu dobu vyprodukovalo 13 inscenací. Předmětem jeho činnosti je i zvyšování kulturní gramotnosti žáků základních a středních škol - odehrálo téměř 400 dopoledních představení. V posledních dvou letech se zařazuje i do večerního programu mimopražských divadel a kulturních zařízení. V Praze hraje v divadle Na prádle, na Dobešce a v Malostranské besedě.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz