Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ježíš zazpíval v kostele

  10:10aktualizováno  10:10
Ostrava - Osobitou interpretaci hudebního díla Janovy pašije původem estonského skladatele Arvo Pärta předvedli v pondělí večer hudebníci slovenského sboru Camerata Bratislava. Společně s vynikajícími sólisty Gustavem Beláčkem, Piotrem Kusiewiczem i dalšími pěvci a také instrumentalisty pod taktovkou na Slovensku působícího dirigenta Jana Rozehnala navodili strastiplné vyprávění o ukřižování a smrti Ježíše Krista.
V Evangelickém kostele v Ostravě tak na festivalu Janáčkův máj mohli posluchači vycítit svérázný a stále se opakující Pärtův styl "tintinnabulí", vyznačující se jednotvárně rytmicky zhudebněným textem.

"Parta miluji strašně moc a už hodně roků. Snažil jsem se vždy dopátrat nahrávek jeho děl a v Bratislavě jsem jeho průkopník. Rád uvádím jeho skladby, dělal jsem Te deum, chystáme se nastudovat jeho Berlínskou mši, jednu z nejlepších věcí skladatele," prozradil po koncertě dirigent Jan Rozehnal.

Slovenští hudebníci udivovali publikum nejen svým intonačně a výrazově dokonalým projevem. I v nejtišších pasážích bylo slyšet čisté unisono, což dokážou jen málokteré sbory. Snad tomu pomohl zvláštní způsob dirigování Jana Rozehnala, který se musel při vedení umělců obracet také dozadu na kúr, kde zpíval sbor Camerata Bratislava, nebo rovněž i na kazatelnu, odkud zpíval Gustav Beláček part Ježíše, či vpravo na balkon, kde zase pěl Piotr Kusiewicz.

"Vycházím z prostoru, který se mi tady v Evangelickém kostele ohromně líbil. Každá postava, sbor, Ježíš a Pilát mají své osobité světy a žijí v jiném myšlenkovém prostředí. Myslím, že by proto měli být od sebe oddělení. A evangelisté vpředu u oltáře, to byl zase komentář děje," vysvětlil Rozehnal zvláštní rozestavení zpěváků v kostele.

Dirigent hostoval už několikrát v Ostravě v rámci Janáčkova máje, také už se souborem Camerata Bratislava. Janovy pašije měl uvést na festivalu Janáčkův máj už v loňském roce. "Projekt je organizačně i zvláštním seskupením zpěvákům velmi náročný. Uvedli jsme to zatím pouze jednou před pěti lety v Bratislavě," vzpomenul hudebník, který vede také Slovenský filharmonický sbor.

Festival ve středu pokračuje v Domě kultury Vítkovice v Ostravě vystoupením Slovak Sinfonietta Žilina pod taktovkou Günthera Theuringa. Jako sólistka hraje japonská houslistka Ayako Yonetani, která účinkuje v koncertu Mendelssohna-Bartholdyho.
Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz