Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ježíš zazpíval v kostele

  10:10aktualizováno  10:10
Ostrava - Osobitou interpretaci hudebního díla Janovy pašije původem estonského skladatele Arvo Pärta předvedli v pondělí večer hudebníci slovenského sboru Camerata Bratislava. Společně s vynikajícími sólisty Gustavem Beláčkem, Piotrem Kusiewiczem i dalšími pěvci a také instrumentalisty pod taktovkou na Slovensku působícího dirigenta Jana Rozehnala navodili strastiplné vyprávění o ukřižování a smrti Ježíše Krista.
V Evangelickém kostele v Ostravě tak na festivalu Janáčkův máj mohli posluchači vycítit svérázný a stále se opakující Pärtův styl "tintinnabulí", vyznačující se jednotvárně rytmicky zhudebněným textem.

"Parta miluji strašně moc a už hodně roků. Snažil jsem se vždy dopátrat nahrávek jeho děl a v Bratislavě jsem jeho průkopník. Rád uvádím jeho skladby, dělal jsem Te deum, chystáme se nastudovat jeho Berlínskou mši, jednu z nejlepších věcí skladatele," prozradil po koncertě dirigent Jan Rozehnal.

Slovenští hudebníci udivovali publikum nejen svým intonačně a výrazově dokonalým projevem. I v nejtišších pasážích bylo slyšet čisté unisono, což dokážou jen málokteré sbory. Snad tomu pomohl zvláštní způsob dirigování Jana Rozehnala, který se musel při vedení umělců obracet také dozadu na kúr, kde zpíval sbor Camerata Bratislava, nebo rovněž i na kazatelnu, odkud zpíval Gustav Beláček part Ježíše, či vpravo na balkon, kde zase pěl Piotr Kusiewicz.

"Vycházím z prostoru, který se mi tady v Evangelickém kostele ohromně líbil. Každá postava, sbor, Ježíš a Pilát mají své osobité světy a žijí v jiném myšlenkovém prostředí. Myslím, že by proto měli být od sebe oddělení. A evangelisté vpředu u oltáře, to byl zase komentář děje," vysvětlil Rozehnal zvláštní rozestavení zpěváků v kostele.

Dirigent hostoval už několikrát v Ostravě v rámci Janáčkova máje, také už se souborem Camerata Bratislava. Janovy pašije měl uvést na festivalu Janáčkův máj už v loňském roce. "Projekt je organizačně i zvláštním seskupením zpěvákům velmi náročný. Uvedli jsme to zatím pouze jednou před pěti lety v Bratislavě," vzpomenul hudebník, který vede také Slovenský filharmonický sbor.

Festival ve středu pokračuje v Domě kultury Vítkovice v Ostravě vystoupením Slovak Sinfonietta Žilina pod taktovkou Günthera Theuringa. Jako sólistka hraje japonská houslistka Ayako Yonetani, která účinkuje v koncertu Mendelssohna-Bartholdyho.
Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz