Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ježíš je dobrý artikl

  16:46aktualizováno  16:46
Posměšnou tabulku s nápisem I.N.R.I. - Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, Ježíš Nazaretský, král židovský - přibili římští vojáci Ježíšovi na kříž. Bettina Rheimsová a Serge Bramly si tuto zkratku zvolili za název výstavy i knihy, která ve svobodomyslné Francii vzbudila pobouření a po soudním procesu byla zakázána.

Jak zpodobnit Ježíše na úsvitu 21. století? ptají se Bettina Rheimsová a Serge Bramly. Přesněji než zpodobnit by znělo: vyfotografovat. Ještě přesněji by znělo: prodat. A nejpřesnější věta zní: Pojď se podívat, kam jsme až došli. Kolik tabu jsme neohroženě překročili.

Rheimsová a Bramly ztvárňují příběhy Nového zákona záměrně provokativně - Panna Maria v jejich podání porodí Ježíše v chatrči, jejíž stěny pokrývá denní tisk. Rheimsová s Bramlym udělali z novozákonních příběhů billboardy a z Ježíše Krista superstar z velkoměstské periferie. Také křížovou cestu inscenují v tomto duchu. "Šlo nám o novodobé ikony," tvrdí svorně oba autoři.

Ježíš je dobrý artikl. Dej na své duchovní fotografie nás, obyčejné voliče, nikdo ti na výstavu nepřijde. I kdybys stokrát řekl: Slovo boží se stalo tělem a plod lůna dozrál. Každý zívne. Ale pověs Krista hlavou dolů, poblíž dej žlutý rozkrok ženy v tričku a vzkřikni: Plod lůna dozrál! Přijdeme všichni.

Fotografie obyčejného člověka je nesrozumitelná, nudná, jeho příběh nestojí za nic. Zato Ježíš je stálý a osvědčený spolupracovník mediálních agentur. Tak si jej křesťané asi nepředstavují, ale autoři fotografií jim říkají: Je to náš současník. A připomínají: Středověký Kristus byl ze středověku, barokní z baroka. Dnešní Kristus je tedy z reklamní agentury? Kdo nemá rád moderní dobu, představí si ten ponurý sled: gotika, baroko, reklamní agentura. To to pokračuje!

Výtvarně také za moc nestojí. Hezký, prázdný muž. Hned hledáš vysavač či parfém, který má jeho líbeznost prodat. Najdeš Marii. Předmět na prodej tu není, a přesto - reklamní úspěch. Už objel svět. S čím že to obchoduje? S plytkostí lidí. Nakonec ani na těchto stránkách není něco lepšího, nýbrž on. A co teď píše autor těchto řádků? Zase - o něm.

Sen naší doby: Překročit tabu. Ne moc, ne málo. Přijďte všichni, je to dráždivé a hříšné. Ale je to také, tvrdí autoři fotografií, duchovní: od okamžiku početí Kristus myslel na kříž. Ale tabu dnes překračují všichni. A všude. A stejně. Možná už zbývá jediné tabu: přestat překračovat tabu. To by bylo nové, to by byl šok.
Bettina Rheimsová a Serge Bramly si pokládají zásadní otázku: Jak na úsvitu století zpopularizovat - sebe samé.

Ježíš je k tomu dobrý artikl. Ani to není nic nového. Už od úsvitu křesťanství. Obchodu se nakonec nevyhne - ani syn boží.

Fotografie z výstavy I.N.R.I.

Fotografie z výstavy I.N.R.I.

Salome drží useknutou hlavu Jana Křtitele

Tři králové

Fotografie z výstavy I.N.R.I

Poslední večeře Krista

Pastýři u jeslí Ježíše Krista

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstranta během nepokojů namířených proti prezidentu Madurovi se...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz