Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jezdil jsem vlakem a psal, vzpomíná le Carré

aktualizováno 
Londýn (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Anglický spisovatel John le Carré nevyhledává světla ramp a otázky novinářů. Osmašedesátiletý klasik špionážní literatury - jejíž moderní tvář utvářel například spolu s Grahamem Greenem - se na veřejnosti objevuje velmi zřídka. Důvodem, proč se v posledních několika týdnech opakovaně vypravil ze svého domku v Cornwallu do Londýna, aby se setkal s médii a uspořádal autorské čtení, je jeho nový román s názvem Single & Single. Bez ohledu na pád železné opony, osvědčený to pramen námětů, produkuje le Carré knihu za knihou. Nezdá se však, že bez následků.
Jeho předchozí tituly, romány Naše hra a Krejčí z Panamy, kritiku tak úplně nepřesvědčily. A to proto, že se jí zkrátka nezdá, že by le Carré našel nové nosné téma. Asi i proto se autor a jeho nakladatelství Hodder & Stouhton tak pečlivě starají o propagaci novinky Single & Single.
Děj románu se odvíjí ve složitých zápletkách mezi Tureckem, Kavkazem a Londýnem. Autor tu prý chtěl zachytit "obraz současné doby". Konkrétně ekonomicky rozvrácené Rusko, do něhož ze Západu vtrhli obchodníci s úmyslem vydělat rychlé peníze a honem pryč, než se tam zřítí strop.
Autorovo londýnské čtení v minulých dnech nicméně přesáhlo "tuhost" a chlad povinné promotérské prezentace. John le Carré uvolněně bavil sál, a dokonce se zdálo, že zájem publika a otázky z pléna bavily i jeho.
"Velmi jsem si přál setkat se se svým oblíbeným spisovatelem Thomasem Mannem," vrátil se le Carré ve vzpomínkách do poválečného Švýcarska. Přijel tam v roce 1948 jako šestnáctiletý studovat. Při jedné příležitosti pak k monumentu jménem Thomas Mann skutečně pronikl a roztřeseným hlasem se mu svěřil, že si s ním vždycky chtěl podat ruku. "Mann řekl: No tak tady ji máte a je to," líčil le Carré a gestem naznačil, jak mu jeho idol ve spěchu strčil ruku pod nos.
Stejně jako o Grahamu Greenovi, také o le Carrém mnozí tvrdí, že ze svého někdejšího úvazku pro britskou tajnou službu prozradil mnohem méně, než kolik toho pro ni skutečně dělal.
"Prostě jsem jezdil vlakem mezi Vídní a Grazem a dával pozor, zda neuvidím někoho nebo něco podezřelého. A také jsem objížděl rakouské utečenecké tábory.
Snažil jsem se pomocí mazaných otázek přijít na to, zda se v nich lidé skutečně ocitli tak, jak tvrdí, a co viděli, než odešli," přiblížil svou kariéru špiona. "Zdá se vám to vzrušující?" Mnohem silnějším zdrojem inspirace i znalostí prostředí mu prý mu byla diplomatická služba v Bonnu, kde působil v letech 1960-1963. Psát začal po vzoru jednoho ze svých kolegů - ten se sice jako spisovatel neprosadil, ale stal se nevědomky předobrazem postavy George Smileyho, který putuje několika autorovými texty. "Byl jako on - malý, tlustý, mizerně oblékaný," dodal le Carré.
Na vlastní oči sledoval dramatické události z konce léta 1961, kdy napětí mezi Západem a Východem vyústilo ve stavbu berlínské zdi. "Dva tři dny jsem nespal. Hasiči pomáhali západním zpravodajským službám dostat na poslední chvíli lidi z východní zóny. A když jsem se vrátil do Bonnu, měl jsem v hlavě celý film." Za několik týdnů přenesl ten film na papír. Psal po ránu, před nástupem do služby a pak na lodi, která jej přes Rýn převážela na ambasádu. Když byl na konci příběhu, seškrtal rukopis na třetinu. Román Špion, který se vrátil z chladu, z něj v roce 1963 učinil světoznámého autora.
"Studená válka. Ten zvláštní střet, který povstal z popele skutečného boje a pokračoval jako válka iluzí a fantazií, dvou ideologií. Válka morálně zmatená, bez vítězů, naplněná lidskou nemohoucností a politickou mizerií," snažil se John le Carré popsat, co je zachyceno v knize, o níž kolega Graham Greene prohlásil, že je nejlepším špionážním románem, který kdy četl. Spolu s Městečkem v Německu a tituly, jejichž ústředním hrdinou je zmíněný Smiley, patří také k nejslavnějším dílům le Carrého.
Románem Single & Single se počet autorových svazků přehoupl přes dvacítku. "Psaní je můj živel, moře, v němž plavu.
Můj způsob života a útěk před samotou. Nejhorším časem jsou období mezi knihami," objasnil John le Carré kořeny své tvůrčí píle.
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz