Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ještě na jaře se smál, v létě šel Newman umřít domů

  0:01aktualizováno  0:01
Sotva půl roku. Tolik života zbývalo oscarovému herci Paulu Newmanovi, když se ukázalo, že má rakovinu. Loňské loučení s hereckou dráhou ještě odůvodňoval pouze svým vysokým věkem. "Je lepší tuhle knihu uzavřít, než ztratíte paměť, jistotu a nápady," prohlásil tehdy dvaaosmdesátiletý Newman.

Herec Paul Newman podlehl rakovině. | foto: Filmmuseum Potsdam

Paul NewmanPrvní spekulace o hercově zhoubné nemoci se objevily letos v květnu, kdy se Newman vzdal ohlášené divadelní režie hry O myších a lidech v Connecticutu. Tehdy se však pověstem o blížícím se konci usmíval a tvrdil, že pouze nemá "už vůbec žádné vlasy" a že chystané představení předává do těch nejlepších rukou včetně své druhé ženy Joanne Woodwardové, s níž žil půl století.

. Zemřel herec s nejmodřejšíma očima

Co o Paulu Newmanovi řekli jeho kolegové

Nicméně hercův optimismus nesdíleli přátelé rodiny ani pacienti, kteří ho zahlédli při vyšetření na půdě newyorského střediska zaměřeného na léčbu nádorů. Tehdy se do tisku dostaly fotografie, na nichž idol několika ženských generací takřka nebyl k poznání.

Paul Newman a herečka Martha StewartováJeho mluvčí požádal o ohleduplnost, zejména kvůli hercovým dětem: "Ta náhlá zpráva je vyděsila. A je to pro ně obzvláště těžké, jestliže se z médií dovídají, že jejich otec už bude žít jen několik týdnů."

Newman se v nemocnici podrobil chemoterapii, v srpnu však léčbu ukončil a vrátil se do svého domu ve Westportu ve státě Connecticut. Tam, v blízkosti rodiny a přátel, ve věku třiaosmdesáti let zemřel.

. Dabér Munzar o Newmanovi

Pro české diváky zůstane tvář Paula Newmana spojena s hlasem jeho častého dabéra Luďka Munzara. "Měl jsem pocit, že ho znám léta, ač jsme se nakonec nesetkali," říká herec, kterého s jeho americkým protějškem nepojí jen role, ale také závodnická vášeň a nemoc.

Paul NewmanNewman měl ze dvou manželství celkem šest dětí; pět z nich otce přežilo stejně jako jeho starší bratr Arthur Newman. Před smrtí stačil herec uspořádat své věci včetně obchodních aktivit v oboru gastronomie či automobilových závodů a rozdat dárky kamarádům.

Již před časem si dokonce vymyslel dva možné nápisy na svém náhrobku. Jeden zní: "Zde leží Paul Newman, který zemřel, protože jeho oči zhnědly." A druhý: "Zde leží starý muž, který nepatřil do své doby."

. Newmanovy pamětihodné role

KOČKA NA ROZPÁLENÉ PLECHOVÉ STŘEŠE (1958)
Jako by vyzařoval rozklad jižanské rodiny: rezignovaný, znechucený, unavený, cynický, až strašidelně střízlivý vzdor alkoholu, jímž se obrňuje proti pokusům hrát si na šťastné manželství.

FRAJER LUKE (1967)
Nádherná oslava důstojnosti a vzdoru zosobněná v postavě vězně, který druhům dodává odvahu i za tu nejvyšší cenu. Furiant a provokatér, jenž málem vypustí duši v soutěži o pojídání vajec a po každé ráně vstává zkrvaven, ale nezlomen.

BUTCH CASSIDY A SUNDANCE KID (1969)
Lupičská legenda z Divokého západu, v níž Newman sbírá ležérními gesty i lehce přezíravými úsměvy divácké sympatie pro zločince s romantickým nátěrem a klukovským kouzlem.

PODRAZ (1973)
Světová klasika, krimikomedie o dvou podvodnících, kteří své drzé dostihové podrazy předvádějí v bílých rukavičkách bez krve; Newman dokonale zapadá do pohodové retronálady.

BARVA PENĚZ (1986)
Tom Cruise coby učeň kulečníkové hry se nechal zastínit mistrem – Newmanem, pro nějž je jeho vodou, chlebem, náboženstvím a radostí.

ROAD TO PERDITION (2002) 
Otec a syn mají v patách hrdlořezy, ale nikdo není nebezpečnější než navenek vyrovnaný starý pán alias Newman; pravý mafiánský kmotr.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Najdete na iDNES.cz