Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ještě na jaře se smál, v létě šel Newman umřít domů

  0:01aktualizováno  0:01
Sotva půl roku. Tolik života zbývalo oscarovému herci Paulu Newmanovi, když se ukázalo, že má rakovinu. Loňské loučení s hereckou dráhou ještě odůvodňoval pouze svým vysokým věkem. "Je lepší tuhle knihu uzavřít, než ztratíte paměť, jistotu a nápady," prohlásil tehdy dvaaosmdesátiletý Newman.

Herec Paul Newman podlehl rakovině. | foto: Filmmuseum Potsdam

Paul NewmanPrvní spekulace o hercově zhoubné nemoci se objevily letos v květnu, kdy se Newman vzdal ohlášené divadelní režie hry O myších a lidech v Connecticutu. Tehdy se však pověstem o blížícím se konci usmíval a tvrdil, že pouze nemá "už vůbec žádné vlasy" a že chystané představení předává do těch nejlepších rukou včetně své druhé ženy Joanne Woodwardové, s níž žil půl století.

. Zemřel herec s nejmodřejšíma očima

Co o Paulu Newmanovi řekli jeho kolegové

Nicméně hercův optimismus nesdíleli přátelé rodiny ani pacienti, kteří ho zahlédli při vyšetření na půdě newyorského střediska zaměřeného na léčbu nádorů. Tehdy se do tisku dostaly fotografie, na nichž idol několika ženských generací takřka nebyl k poznání.

Paul Newman a herečka Martha StewartováJeho mluvčí požádal o ohleduplnost, zejména kvůli hercovým dětem: "Ta náhlá zpráva je vyděsila. A je to pro ně obzvláště těžké, jestliže se z médií dovídají, že jejich otec už bude žít jen několik týdnů."

Newman se v nemocnici podrobil chemoterapii, v srpnu však léčbu ukončil a vrátil se do svého domu ve Westportu ve státě Connecticut. Tam, v blízkosti rodiny a přátel, ve věku třiaosmdesáti let zemřel.

. Dabér Munzar o Newmanovi

Pro české diváky zůstane tvář Paula Newmana spojena s hlasem jeho častého dabéra Luďka Munzara. "Měl jsem pocit, že ho znám léta, ač jsme se nakonec nesetkali," říká herec, kterého s jeho americkým protějškem nepojí jen role, ale také závodnická vášeň a nemoc.

Paul NewmanNewman měl ze dvou manželství celkem šest dětí; pět z nich otce přežilo stejně jako jeho starší bratr Arthur Newman. Před smrtí stačil herec uspořádat své věci včetně obchodních aktivit v oboru gastronomie či automobilových závodů a rozdat dárky kamarádům.

Již před časem si dokonce vymyslel dva možné nápisy na svém náhrobku. Jeden zní: "Zde leží Paul Newman, který zemřel, protože jeho oči zhnědly." A druhý: "Zde leží starý muž, který nepatřil do své doby."

. Newmanovy pamětihodné role

KOČKA NA ROZPÁLENÉ PLECHOVÉ STŘEŠE (1958)
Jako by vyzařoval rozklad jižanské rodiny: rezignovaný, znechucený, unavený, cynický, až strašidelně střízlivý vzdor alkoholu, jímž se obrňuje proti pokusům hrát si na šťastné manželství.

FRAJER LUKE (1967)
Nádherná oslava důstojnosti a vzdoru zosobněná v postavě vězně, který druhům dodává odvahu i za tu nejvyšší cenu. Furiant a provokatér, jenž málem vypustí duši v soutěži o pojídání vajec a po každé ráně vstává zkrvaven, ale nezlomen.

BUTCH CASSIDY A SUNDANCE KID (1969)
Lupičská legenda z Divokého západu, v níž Newman sbírá ležérními gesty i lehce přezíravými úsměvy divácké sympatie pro zločince s romantickým nátěrem a klukovským kouzlem.

PODRAZ (1973)
Světová klasika, krimikomedie o dvou podvodnících, kteří své drzé dostihové podrazy předvádějí v bílých rukavičkách bez krve; Newman dokonale zapadá do pohodové retronálady.

BARVA PENĚZ (1986)
Tom Cruise coby učeň kulečníkové hry se nechal zastínit mistrem – Newmanem, pro nějž je jeho vodou, chlebem, náboženstvím a radostí.

ROAD TO PERDITION (2002) 
Otec a syn mají v patách hrdlořezy, ale nikdo není nebezpečnější než navenek vyrovnaný starý pán alias Newman; pravý mafiánský kmotr.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Najdete na iDNES.cz