Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jenom si nezvykat

  0:01aktualizováno  0:01
To se to mluví - v demokracii proti ní. Jako by v pozadí zdravě sršaté debaty cyklu Na hraně, věnované americké tragédii a odvetě, stály hrdost i povzdech pospolu. To se to zvyká na statečné postoje bez hrozby postihů, to se to relativizuje a zpochybňuje s bezpečnou zárukou, že vás neodvedou v želízkách. Víme ještě, jak by taková "diskuse" vypadala před patnácti lety?
Na beztrestnost myšlení se zvyká kacířsky snadno. Nestrannost moderátorů už neudiví, odlišnost názorů nešokuje, skoro se chce zívat. A pak vás zkřísne svět, kde je i rtěnka zločinem proti zákonu. Reportáž britské novinářky, rodem napůl Afghánky Sairy Shahové, již uvedl cyklus Novy Na vlastní oči, to byla věrná, neefektní pouť zemí pod vládou Talibanu, nic než svědectví - ale jaké. Hromadné veřejné popravy na fotbalovém stadionu, který lidem pro zábavu zaplatilo mezinárodní společenství, a vládní činitel zcela vážně navrhuje: Dejte nám tedy další peníze, ať si můžeme postavit jiné popraviště, a pak tu klidně budeme hrát fotbal.

Tady má odvaha nesouměřitelnou cenu. Tím spíše, že se vzpoury týkají zdánlivých samozřejmostí: učitelka riskuje tím, že učí dívky číst a psát; ženy riskují, když si potajmu nanesou oční stíny - ze vzdoru, pro pocit důstojnosti, byť je stejně musí skrýt pod závojem. Tváří v tvář takovému dokumentu jsou komentáře myslitelů z povolání nicotné. Podstatné je, že zajímal na šedesát procent lidí z těch, kteří právě seděli u obrazovky.

Každodennost, jíž přivykly děti hrající si zcela přirozeně mezi kotouči drátů, neboť jiný svět nikdy nepoznaly, vtiskla působivost také izraelskému dokumentu Hranice. Na každé z hranic země film sledoval některý lidský osud, a co příběh, to zátarasy, ohrady, zdi, kontroly. Údolí přezdívané plačící plot, přes které na sebe volají navždy oddělené rodiny megafonem; nevěsta, která ve svůj svatební den zůstane sama trčet na hraničním přechodu a nemůže ani za ženichem, ani zpět k rodině. Podobné obrazy "zdola" vždycky vydají za výklad deseti politologů.

Totéž platilo o sestřihu profesionálních i amatérských záběrů  z 11. září v New Yorku, jež daly vzniknout americkému dokumentu Prvních čtyřiadvacet hodin. Svět je vidí snad posté: neučesané, chaotické, a přitom pořád znovu děsivé, protože z velkého plátna zkázy se teď vynořují tváře a detaily. Žena, kterou vtáhli na poslední chvíli do podniku, sleduje za výlohou černočerný příval prachu a sutin, z něhož unikla, a v šoku opakuje: Bože, díky! Dobrovolníci stloukají nosítka pro zraněné, ale těch, kdo by je potřebovali, je příliš málo. Už tuší, že přežila jen hrstka, ale pracují dál. Řada zbytečných nosítek, jenže něco se dělat musí.
Silný návrat dokumentů si vyžádaly události, nikoliv diváci. Sdělují věci beze slov a připomínají, že na některé obrazy se nedá zvyknout.
Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

Najdete na iDNES.cz