Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ze změny gravitace ve vodě budou mít diváci děsivé sny, líčí Lawrence

  17:53aktualizováno  17:53
Hollywoodská hvězda Jennifer Lawrence hraje ve filmu Pasažéři, který ve čtvrtek vejde do našich kin, jednu ze dvou cestujících na dalekou planetu, kteří z hibernace procitnou dřív: o devadesát let.

Co vás na představě takové cesty zaujalo?
Postavy, protože vydat se na 120 let dlouhou cestu je zásadní rozhodnutí – když se vrátíte domů, všichni, které znáte, budou mrtví a na planetě, kde jste nikdy nebyli, musíte začít od začátku. Takové rozhodnutí učiní jen zajímaví lidé.

Dokázala byste to vy?
Ne, neumím si představit, že bych se musela rozloučit se všemi, koho znám a mám ráda. I když svým způsobem to vlastně dělám, kdykoli točím film. V tom ohledu motivaci a touhu své hrdinky po něčem novém chápu. Záleželo by také na tom, jak špatná by byla situace na Zemi.

Popíšete vesmírnou loď z filmu?
Je luxusní, skoro se podobá zaoceánské lodi. Má vyhlídkovou palubu, kino, promenádu; dekorace byly opravdu úžasné a obří.

Jak se od sebe liší vaše postava a role Chrise Pratta?
Moje hrdinka má lístek ve zlaté kategorii, kdežto její protějšek cestuje třídou ekonomickou. Takže on snídá kávu a vločky, zatímco já vejce Benedikt a latté. Máme také přístup do odlišných částí lodi.

Proč znovu neusnete?
Hibernace je složitý proces. Měli jsme spát, nestárnout, nerůst, v zásadě skoro na 120 let zamrznout v čase a probudit se až na nové planetě. A když se probudíme, neexistuje způsob, jak se do hibernace vrátit, protože na lodi je vše nastavené tak, že cestující nesmí do provozu zasahovat.

Fotogalerie

Jak jste s Chrisem Prattem probírali vztah vašich postav?
Chris je ohromně vtipný, sebevědomý a pohotový, docela jiný než jeho hrdina. Takže mě bavilo dívat se, jak se mění z Chrise Pratta ve stydlivého romantika. A vztah našich postav určil už kvalitní scénář, jenž divákovi nediktuje, jaké má mít z příběhu pocity.

V napínavé scéně se octnete ve vodě při změně gravitace.
To byla pravděpodobně nejnáročnější scéna, jakou jsem kdy natáčela, už jen ta spousta času, který jsem strávila v bazénu s plným nosem vody! Ale z výsledku jsem nadšená. Myslím, že z téhle scény bude mít publikum děsivé sny.

Pomohly vám při natáčení interaktivní počítačové prvky?
Jistě. Jsme zvyklí pracovat s vlastní představivostí, ale když máte nástroj, který na vaše chování skutečně reaguje, je to jiné. Já se do své postavy patřičně vžiji až v okamžiku, kdy si obleču její kostým.

Ve filmu také tančíte nebo hrajete basketbal. Kdo to umí líp?
Chris Pratt je po taneční stránce mnohem dál než já, ještě mnohem dál než velice vzdálená galaxie. V basketu jsem možná lepší, ale on je hlavně největší dříč, jakého jsem v životě poznala. Má tak úžasný přístup k životu, že jsem ho ve čtyři ráno prosila, ať přestane být šťastný. V takovou hodinu musí být člověk přece protivný, ne?

Proč je podle vás zkoumání vesmíru tak přitažlivým tématem?
Jde o snahu uniknout před realitou. Lidé jsou vystrašení, znepokojení a představa, že existuje ještě nějaký jiný svět, je součástí naší povahy. Proto se lidé vydávali na lodích a ve vozech do zemí, které dosud nespatřili, doufali v něco lepšího. Prozkoumali jsme vlastní planetu a myslím, že instinkt nás vede k touze objevovat, co se ukrývá v neznámých dálavách.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz