Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od čtrnácti žije sama. S mámou si řekly, že každá má svou práci

  19:51aktualizováno  19:51
Temperamentní třicetiletá herečka Jena Malone je známá ze snímků Donnie Darko, Útěk do divočiny či série Hunger Games. Ve filmu Orena Movermana Time Out of Mind si zahrála Gereovu dceru, která se vyrovnává s tím, že její otec skončil jako bezdomovec.

Americká herečka Jena Malone | foto:  Dan Materna, MAFRA

Malone působí i přes zjev náctileté dívenky zdravě sebevědomě, sama sebe ráda popisuje jako „weirdo“, tedy jako mimoně, blázna, podivína. „Normální společnost mi občas přijde trochu nudná. Za běžnými normami je třeba hledat trochu abstrakce. Tím, že se označuji za podivína, se snažím hledat něco nového,“ vysvětluje rodačka z Nevady překotně.

Ve filmech začala hrát už v deseti letech. „Já myslím, že pro každé dítě je dobré, aby se hned stalo samo sebou. Každému prospěje, když se dostane ke slovu. A je jedno, jestli bude hercem, golfistou, výtvarníkem, či muzikantem,“ nelituje netradičního dětství. Rozhodně však netrpí dojmem, že by o něj přišla. „Moje dětství nebylo klasické, ale myslím, že se mi naopak prodloužilo. Mohla jsem si dovolit zůstat dítětem mnohem déle. Na druhou stranu chápu, že Hollywood je divné místo,“ dodává.

Už ve čtrnácti letech totiž odešla od matky a začala žít na vlastní pěst. „To víte, to bylo vtipné. Ale líbila se mi ta zodpovědnost, ráda jsem si sama platila účty, sama uklízela, sama pracovala. Byla jsem sama sebou, což byla v podstatě moje forma rebelie,“ uvažuje nad neobvyklým krokem. Ale už tehdy měla svého manažera, agenta, rodinu a přátele poblíž. „Nebyla jsem úplně osamocená,“ dodává.

Fotogalerie

„Bylo fajn, že jsem mohla nechat matku věnovat se své práci. Mladé herečky totiž většinou mají svoje matky neustále na place, což znamená, že ani jedna nemohou pořádně pracovat. A tohle byla dobrá cesta, abychom si řekly: tak fajn, ty máš svoji práci, já mám svoji,“ vysvětluje herečka, která si vedle nového snímku s Gerem zahrála po boku Jodie Fosterové ve filmu Kontakt či v dnes téměř kultovních filmech Donnie Darko a Útěk do divočiny.

Objevila se i v populární franšíze Hunger Games. Odpovědím, který ze širokého rozpětí žánrů je jí bližší, se však obratně vyhýbá. Ve Varech se vedle zmíněného Time Out of Mind představí ještě v loňském snímku Paula Thomase Andersona Skrytá vada (Inherent Vice).

Vedle herecké kariéry stíhá i fotografovat, loni odhalila v Los Angeles charitativní výstavu svých snímků z cest po Barmě. Věnuje se i hudbě, zpívá v projektu The Shoe. „Beru všechno vážně, i tenhle rozhovor,“ zareaguje úsečně na otázku, nakolik je pro ni hudba spíše formou relaxu. Zároveň však přiznává, že ji zatím jednoznačně živí herectví.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

Najdete na iDNES.cz