Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jen počkej! bude v divadle hrozit vlk zajícovi

  17:07aktualizováno  17:07
Legendární ruský seriál Jen počkej, zajíci! míří na divadelní prkna. Brněnské divadlo Polárka v říjnu představí vlastní dramatizaci animovaných příběhů vypečené dvojice.

Seriál Jen počkej, zajíci! | foto: Archiv

"Seriál z dílny Vjačeslava Kotěnočkina a Sergeje Rusakova skýtá ideální předlohu pro pohybové jevištní ztvárnění s akcentem na výtvarnou složku díla. Díky minimu verbálních vyjadřovacích prostředků, kterými disponuje, je tento kus určen pro nejmenší diváky," píšou tvůrci na stránkách Polárky.

Zároveň ovšem budoucím divákům pokládají otázky, na které si generace vyrůstající v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století dost možná odpovědět nedokázaly: Kdo z ústřední dvojice je ten hodný a kdo zlý? Kdo z nich je ten chytrý a kdo ten hloupý?

Jen počkej, zajíci! - Na stadionu

Odpovědi dost možná budou k vidění v Polárce od 11. října, kdy má inscenace v režii Heleny Mikoláškové naplánovanou premiéru. Určena je pak divákům od tří let.

. VLK A ZAJÍC VYDĚLÁVAJÍ

Seriál Jen počkej, zajíci! znají diváci ve více než stovce zemí celého světa, jeho popularita není tedy výsadou postkomunistických zemí východního bloku. Navíc, postavičky vlka a zajíce dodnes dobře vynášejí. Prodávají se v knížkách, počítačové hře i vyzváněcích melodiích na mobilní telefon. To platí už od dob komunismu - kdo by si nepamatoval třeba populární digihru "vajíčka", ve které vlk chytal vejce a škodolibý zajíc mu vždy nějaké přihodil navíc, aby se měl co ohánět.

Seriál, který se nejen v Rusku stal legendou, vytvořili režisér Kotěnočkin a kreslíř Rusakov na konci šedesátých let. První díl měl premiéru v roce 1968, do současnosti vzniklo celkem dvacet epizod, přičemž dvě poslední měly premiéru před dvěma lety.

Traduje se, že seriál byl politickou objednávkou z Kremlu, který žádal sovětský protipól k populárním groteskám o kocouru Tomovi a myšáku Jerrym. To prý ale není pravda.

Syn režiséra Kotěnočkina totiž tvrdí, že jeho otec viděl Toma a Jerryho poprvé až dvacet let po premiéře prvního dílu Jen počkej. Čemuž nahrává i fakt, že podle odborníků nabízí šarvátky vlka a zajíce absolutně jiný pohled na žánr.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Najdete na iDNES.cz